SME

Za dva týždne dvesto zemetrasení. Čo to pre Yellowstone znamená

Otrasy môžu byť pokračovaním série zemetrasení z leta minulého roku.

Najväčší termálny prameň v Yellowstone, Grand Prismatic Spring.Najväčší termálny prameň v Yellowstone, Grand Prismatic Spring. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Za posledné dva týždne zaznamenali americkí geológovia sériu viac ako dvesto slabších otrasov pod supervulkánom v národnom parku Yellowstone.

Prečítajte si tiež: NASA má plán, ako zachrániť planétu pred výbuchom supersopky Čítajte 

Od začiatku 8. februára údaje ukázali niekoľko veľmi slabých otrasov denne, no po 15. februári ich bolo oveľa viac, pričom najsilnejší mal magnitúdo 2,9.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Geológovia z vládnej výskumnej agentúry United States Geological Survey však upozorňujú, že aj keď sa otrasy odohrali veľmi blízko pri supervulkáne, netreba sa obávať veľkého zemetrasenia či výbuchu. Informujú o tom na svojom webe.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné série zemetrasení sú v národnom parku bežné, tvoria viac než 50 percent všetkej seizmickej aktivity v Yellowstone. Podľa doterajších výskumov podobné otrasy neprispievajú k sopečnej činnosti.

Dve príčiny otrasov

Otrasy sa odohrali trinásť kilometrov severovýchodne od parku, v hĺbke približne osem kilometrov. Otrasy sprevádzalo množstvo ďalších, ktoré však boli také slabé, že sa nedali zachytiť.

"Toto sa v Yellowstone zvykne diať, odkedy je Yellowstone Yellowstonom," vysvetlil pre web Live Science geofyzik Mike Poland z agentúry. Dodal, že podobné série zemetrasení sa v parku dejú bežne.

Prečítajte si tiež: Taliansku hrozí prírodná katastrofa, supervulkán sa chystá na výbuch Čítajte 

Minulý rok zaznamenali v svetoznámom parku od júna do septembra vyše 2400 otrasov na približne podobnom mieste, pričom najsilnejší otras mal magnitúdo 4,4. Podľa webu USGS by súčasná séria mohla byť pokračovaním aktivity z minulého roku.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné série môžu mať dve príčiny. Prvou je pohyb tektonických platní, druhou sú zmeny v tlaku pod povrchom, ktoré spôsobilo nahromadenie alebo ústup vody, magmy či plynu.

Oblasť, v ktorej sa súčasná séria odohrala, je seizmicky veľmi aktívna. Nielenže sa pod ňou odohrávajú oba procesy, ale série zemetrasení sú v nej časté. Táto séria je však relatívne slabá.

Geológom podobné udalosti umožňujú lepšie porozumieť dianiu v oblasti. Predošlé udalosti v rokoch 2004, 2009 a 2010 už pri výskume....

Tisícky zemetrasení ročne

V Národnom parku Yellowstone podľa tamojšej správy zaznamenajú od tisíc do tritistíc zemetrasení ročne, pričom väčšinu ani prístroje nezachytia. Sú výsledkom mnohých zlomov v oblasti.

Prečítajte si tiež: Supervulkán oznámi výbuch s omnoho menším predstihom, ako sme si mysleli Čítajte 

Najväčšiu sériu zemetrasení s viac ako tromi tisíckami otrasov zaznamenali v roku 1985 počas troch mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejšie zemetrasenie zaznamenali v roku 1959 s magnitúdom 7,3.

Vedci si myslia, že súčasné série môžu byť dôsledkom tohto zemetrasenia.

Zemetrasenia pomáhajú udržať hydrotermálnu aktivitu. Bez nich by sa malé zlomy a kanály napájajúce gejzíry a pramene upchali usadeninami nerastov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu