SME

Sépia sa dokáže maskovať za koral až hodinu

Na udržanie tvaru nemusí míňať telesnú ani mentálnu energiu.

Sépie majú na koži "hroty", ktoré dokážu v prípade maskovania vzpriamiť. Vyzerajú potom ako morská tráva či koral. Sépie majú na koži "hroty", ktoré dokážu v prípade maskovania vzpriamiť. Vyzerajú potom ako morská tráva či koral. (Zdroj: Paloma Gonzalez-Bellido)

BRATISLAVA. Na dne mora leží koral, zrazu sa pohne, premení sa späť do svojej sépiovej podoby a rýchlo odpláva preč.

Sépia má na koži orgány, ktoré jej dovoľujú unikátne maskovanie. Vedci sú teraz bližšie k pochopeniu nervových a svalových mechanizmov jej morskej kamufláže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zistenia uverejnili v štúdii vo vedeckom časopise iScience.

Vydržia aj hodinu

Orgány, ktoré majú sépie v koži sa nazývajú papily. Sépia ich dokáže "stoporiť" sama pomocou špeciálnych nervov a svalov.

Zviera tak dokáže dramaticky zmeniť svoj vzhľad - papily vyzerajú ako hroty a môžu napodobniť vzhľad koralov, rias či trsov morskej trávy.

SkryťVypnúť reklamu

"Najväčším prekvapením pre nás bolo vidieť, že tieto kožné hroty, nazývané papily, si môžu udržať svoj vzbudený tvar viac ako hodinu bez nervových signálov, ktoré ich kontrolujú," píše v tlačovej správe neurologička Paloma Gonzalez-Bellido z Cambridgskej univerzity.

Načítavam video...

Vojenská kamufláž

Trvalé napätie sépiiných hrotov sa podobá mechanizmu, ktorým sa mušle chránia pred predátormi. Lastúrnik zavrie svoju lastúru a zostane zavretá, aj keď sa ju predátor snaží otvoriť. Mušľa si nemíňa svoju telesnú energiu, napätie udržiavajú hladké svaly a povolí sa až po špeciálnom chemickom signále.

Rovnako ako ani sépia nevysiela neustále nervové signály k svojim papilám. Nemíňa si tak energiu a nevyvíja žiadnu mentálnu aktivitu, aby svoju kamufláž mohla udržať po dlhý čas.

SkryťVypnúť reklamu

Fyziologické mechanizmy vytvorené evolúciou môžu v budúcnosti pomôcť napríklad aj pri vytváraní vojenskej kamufláže. (Štúdia bola sčasti financovaná aj výskumným laboratóriom leteckých síl Spojených štátov amerických.)

Načítavam video...

DOI: 10.1016/j.isci.2018.01.001

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu