SME

Kuna neškodí iba v kurínoch, môže vám pokaziť auto

Šelma sa náramne rada ukrýva pod kapotu auta a ochutnáva tam všetky káble.

Kuna skalná.Kuna skalná. (Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Roztomilé zvieratko, ktoré takmer nikto nechce mať doma. Spolunažívanie s kunou skalnou je totiž prinajmenšom zložité a viac pri ňom trpí človek.

Prečítajte si tiež: Veverica vo vzduchu preskočí aj štyri metre, na útek pred kunou to nestačí Čítajte 

Táto šelma poľuje na králiky, zajace a šarapatu narobí aj v kuríne. Ľudia na dedinách by o svojom trápení s kunami vedeli rozprávať.

Okrem toho je kuna veľmi hlučný podnájomník, ktorý sa rád usádza na povalách. V bezpečí pred ňou nie sú ani rodinné domy v mestách. Pri ľuďoch sa skrátka zdržuje rada a netrápi ju, že naopak to neplatí a my sa jej stránime.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si o tejto chlpani chceme nájsť niečo na internete, medzi prvými nám prehliadač ponúkne rady, ako sa kuny zbaviť.

V čom sa líši od kuny lesnej?

Vzhľadom aj pohybmi sa podobá svojej príbuznej kune lesnej. Medzi základné rozlišovacie znaky patrí farba srsti, a tiež škvrna na hrdle. Kuna skalná má kožúšok svetlejší, je sfarbený viac dosiva, kdežto kuna lesná je skôr hnedá.

Obe potvorky majú na krku a hrudi bledú škvrnu. Kým lesná kuna má fľak na hrdle zlatožltý a siaha jej len po hruď, jej skalná príbuzná má hrdlovú škvrnu takmer snehobielu a nekončí jej na hrudi, ale až na predných labkách.

Tieto druhy možno rozoznať aj podľa ňufáčika – kuna skalná má nos ružový, tá lesná čierny.

Čo ju prezradí?

Kuna skalná nezostala verná svojmu menu. Dnes by sme ju pokojne mohli volať aj kuna mestská, pretože v skalných dutinách sa už zbytočne nezdržuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je predsa včerajšia, veľmi rýchlo pochopila, že pohodlný život ju čaká najmä v blízkosti človeka. Aktívna je predovšetkým v noci. Deň zvyčajne prečkáva v haldách narúbaného dreva, v stodolách či na povalách domov.

Nedokáže byť veľmi nenápadná. Ak ju majiteľ domu neodhalí už podľa nepríjemne páchnucich hovienok, kuna sa zaručene prezradí hlukom. Hurhaj veru dokáže narobiť poriadny, napríklad na súmraku, keď sa vyberie na lov. Výborne šplhá a skáče, ale nie vždy to dokáže robiť potichu. Okrem kureniec a zajacov kuna poľuje aj na myši. Keď nejakého hlodavca vystopuje, nedbá za ním uháňať cez rôzne medzery a maličké výklenky v stenách. A uznajte, to sa bez rámusu nedá.

Ako hnevá šoférov?

Kuna však nerobí starosti len chovateľom hydiny, ale aj šoférom. Veru tak, nejeden vodič si kvôli tejto zubatej potvore musel volať odťahovku do servisu. Šelma sa totiž náramne rada ukrýva pod kapotu auta a ochutnáva tam všetky káble. Niekedy ochutnávka trvá tak dlho, že auto po nej už nejde ani naštartovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vám niekto bude chcieť nahovoriť, že chlpaňa sa pri vyhriatom motore schováva pred zimou, neverte mu. Kunu môžete nájsť pod kapotou aj uprostred horúceho augusta. Podľa všetkého tam lozí iba z roztopašnosti.

Po akom čase vrhne mladé?

Obdobie párenia nastáva v lete a hoci je kuna malé zvieratko, pri rozmnožovaní opäť narobí poriadny rámus. Ozýva sa najmä hlasným škrekotom a pískaním.

Samička je kotná deväť mesiacov, pričom sedem mesiacov trvá takzvaná skrytá brezivosť. Budúca mama v tomto čase zastaví vývoj plodu, aby sa mláďa narodilo do najlepších možných podmienok. Mladé kuny tak prichádzajú na svet až uprostred jari, v apríli a máji. V jednom vrhu môže byť aj šesť holých a slepých mláďat, o ktoré sa starajú obaja rodičia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu