SME

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Ako by mohla vyzerať sústava reaktorov Kilopower na Marse.Ako by mohla vyzerať sústava reaktorov Kilopower na Marse. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Elon Musk chce poslať prvých ľudí s nákladom na Mars už v roku 2024. Dlho a veľa hovorí, že chce vytvoriť podmienky pre prvú základňu na červenej planéte. O tom, odkiaľ by obyvatelia Marsu zobrali energiu, hovorí už menej. Spoľahlivé zásobovanie základne energiou je jedným z hlavných problémov, ktorý musí Muskova firma SpaceX vyriešiť skôr, ako ľudí na Mars pošle.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: NASA ukázala konkrétny plán, ako pošle ľudí k Marsu Čítajte 

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) práve teraz v Nevadskej púšti úspešne testuje jadrový reaktor Kilopower, ktorý by prvú základňu na Marse poháňať naozaj mohol.

SkryťVypnúť reklamu

Reaktor spĺňa základné parametre pre zariadenia putujúce do vesmíru. Je malý, pomerne ľahký, jednoduchý a má málo pohyblivých súčiastok. Využíva pritom technológiu, ktorá je známa už niekoľko desaťročí.

Jeho využitie by nemuselo byť obmedzené len na Mars. Je navrhnutý tak, aby sa dal prispôsobiť aj pre budúce robotické či ľudské prieskumné vesmírne misie na mesiacoch či iných telesách.

Množstvo výhod

Jeden reaktor Kilopower by podľa NASA dokázal nepretržite aspoň desať rokov generovať energiu desať kilowattov. Štyri reaktory by mali predstavovať dostatočne výkonný zdroj energie na vybudovanie základne na planéte.

"Kompaktnosť a robustnosť Kilopoweru nám umožní priniesť na Mars v jedinom module viacero jednotiek, ktoré poskytnú desiatky kilowattov energie," povedal podľa webu Engadget Steve Jurczyk z NASA.

SkryťVypnúť reklamu

Reaktor by okrem dodávok energie pomohol pri výrobe kyslíka a čistení vody. Čo je však rovnako dôležité, reaktor by ešte pred príchodom ľudí vytvoril dostatok tekutého kyslíka a pohonných hmôt, ktoré by potom použili na návrat späť.

Jednou z hlavných prekážok plánovania misií na Mars je totiž problém paliva. Ak by raketa musela niesť palivo na cestu tam aj späť, jej konštrukcia by sa výrazne predražila a skomplikovala. Inžinieri preto hľadajú spôsoby, ako na Marse bezpečne dotankovať raketové palivo.

Prečítajte si tiež: Ako bude vyzerať život na Marse Čítajte 

Kilopower využíva štiepnu jadrovú reakciu. Teplo, ktoré pri reakcii vznikne, sa sodíkovými tepelnými trubicami prenáša do Stirlingovho motora. Teplo následne zohrieva plyn v motore, ktorý tlačí na piesty motora a vzniká elektrina.

Výhodou Kilopoweru je okrem veľkosti a jednoduchosti aj spoľahlivosť, pričom na rozdiel od iných zdrojov energie nepotrebuje veľa pohonných hmôt.

SkryťVypnúť reklamu

Množstvo dostupného slnečného svetla sa na Marse mení s obdobiami, pričom pravidelné piesočné búrky môžu trvať aj mesiace, čiže získať energiu zo Slnka by bolo náročné, nehovoriac o spôsobe dopravy panelov na červenú planétu.

Rovnako by to platilo, keby sa ľudia vydali na Mesiac, na ktorom by studená lunárna noc trvala približne štrnásť dní.

Načítavam video...

Plné testovanie v marci

Testovanie reaktora, ktoré sa začalo v novembri minulého roku, sa podľa NASA skončilo úspešne. Predstavitelia úradu uviedli, že testovanie plne funkčnej jednotky sa začne v polovici alebo na konci marca.

"Chceme zdroj energie, ktorý zvládne extrémne podmienky. Kilopower nám sprístupní celý povrch Marsu, vrátane severných zemepisných šírok, kde by sa mohla nachádzať voda," vysvetľuje Lee Mason, ktorý v NASA riadi výskum energetických zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu