SME

Ako sa nepohádať cez Vianoce a presvedčiť popieračov vedy

Skúste sa zdržať okamžitého menovania faktov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Vianoce sú sviatky radosti a pokoja. Alebo aj nie, ak sa pri sviatočnom stole stretnete s človekom, ktorý popiera vedecké fakty, prípadne sa začne hádať o konšpiračných teóriách.

Prečítajte si tiež: Plochá Zem, Savo ako liek, chemtrails. Prečo sú ľudia takí hlúpi? Čítajte 

Výskumník Gleb Tsipursky sa po nedávnej skúsenosti na Deň vďakyvzdania podelil na blogu Scientific American o skúsenosti, ako podobnú situáciu zvládnuť.

Stretnutie so vzdialenou rodinou nemusí skončiť hádkou. Dokonca je možné popierača prinútiť zamyslieť sa nad tým, že sa môže mýliť.

Tsipurskeho postup má niekoľko krokov, vďaka ktorým môžete lepšie predostrieť fakty a argumentovať vecnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčom je empatia

Našou bežnou reakciou v chvíľach hádok s odmietačmi vedy je poukázať na fakty a spochybniť hodnotu ich dôkazov, píše Tispursky.

Problém je, že tento postup väčšinou nezaberá. Ľudia totiž vyhľadávajú informácie alebo sa správajú tak, aby naplnili svoje vlastné očakávania.

Navyše, v podobných situáciách sa ľahko môže stať, že ľudia sa pre svoje názory môžu cítiť nepríjemne alebo zahanbene, uzavrú sa do seba a ešte viac budú lipnúť na svojom presvedčení.

Prečítajte si tiež: Prečo na seba pri debate o politike kričíme (a ako sa rozhodujeme) Čítajte 

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že do rozhovorov o faktoch často vstupujú emócie. Preto je veľmi dôležité empaticky zistiť, prečo vaši blízki zastávajú svoj názor. Môže vychádzať z detstva, predošlých skúseností, z počutia, zo zážitkov rodinných príslušníkov.

Na základe týchto informácií sa dajú nájsť spoločné ciele a záujmy, cez ktoré sa dajú účinne vymieňať znalosti. Pri predchádzajúcom kroku môžete napríklad zistiť, že za odmietaním očkovania môže byť strach o zdravie rodinných príslušníkov. To je príležitosť ukázať, že na rovnakých hodnotách záleží aj vám.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúci krok sa opäť odvíja od empatie. Aby ste našli vzájomný dialóg a porozumenie, skúste ukázať a vyjadriť empaticky, že ste porozumeli tomu, ako sa popierač cíti.

Bez útočenia

Až po nadviazaní spojenia a vyjadrenia empatie prichádza rad na poskytovanie informácií a faktov, ktorými by ste inak začali argumentovať na začiatku. Dôležité je opäť si uvedomiť, z čoho vychádzajú obavy ľudí, s ktorými sa rozprávate.

Nemusí byť preto užitočné použiť ťažkú vedu, možno len postačí poukázať na vedecky dokázané veci, objavy, dosiahnutý posun v oblasti, o ktorej sa rozprávate.

Pomôcť môže podľa Tsipurskeho aj to, ak ukážete, ako výskum môže pomôcť dotyčnej osobe.

"Kľúčom je ukázať bez toho, aby ste vzbudili útočnú alebo obrannú odpoveď, že ich súčasný odmietavý postoj im znemožní dopracovať sa k spoločným cieľom, na ktorých ste sa predtým zhodli," vysvetľuje v blogu výskumník.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným krokom je pozitívne potvrdenie, ktorým podporíte akúkoľvek zmenu v názore či aspoň nahliadnutie na vec z iného uhľa pohľadu. Človeku tak pomôžete utvrdiť si dobrý pocit.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu