SME

Drobný vtáčik s poriadnou odvahou. Sýkorka belasá vie byť aj agresívna

S prikrmovaním vtákov treba po zime prestať, aby sa operence vrátili k jedálničku, ktorý pre ne prichystala príroda.

Sýkorka belasá.Sýkorka belasá. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozorujete, aké vtáctvo zavíta do kŕmidla za vaším oknom? S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás z času na čas zastaví aj sýkorka belasá.

Od našej najznámejšej a najrozšírenejšej sýkorky veľkej ju rozozná aj laik – podľa žiarivej modrej hlávky.

Aj keď je pravda, že samičky majú azúrovo-modrú farbu na tele menej výraznú. Tento drobný vtáčik môže vzbudzovať dojem, že stačí tlesknúť a on vystrašený odletí. Opak je pravdou, sýkorka belasá je náramne odvážna, niekedy dokonca až agresívna. Od svojho hniezda či obsadeného kŕmidla nezriedka odháňa aj oveľa väčšie vtáctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Samček nie je náročný, z každého nájdeného miesta má radosť a nadšene volá samičku na obhliadku. Tá ho však často poriadne popreháňa, nad mnohými lokalitami ohrnie zobáčikom, kým sa páriku napokon podarí nájsť ideálne miesto.

Páči sa jej v listnatých hájoch, ale privykla si aj na miestach, ktoré pretvorila ľudská ruka. Sýkorku belasú preto nájdeme aj v sadoch, záhradách a parkoch.

So začiatkom jari si pochutnáva na motýlích vajíčkach či húseniciach, na jeseň sa preorientuje na bukvice či bazu. Najťažším obdobím je zima, vtedy sú sýkorky do veľkej miery odkázané na našu pomoc.

Akú búdku potrebuje?

Hniezdi takmer v celej Európe, vyhýba sa akurát najsevernejším oblastiam. Našli by sme ju aj pri potulkách severnou Afrikou či na Blízkom východe. Na Slovensku je rozšírená úplne všade. Ak neveríte, zaveste na najbližší strom búdku, nasypte do nej oriešky, slnečnicové semienka alebo dnu položte loj a uvidíte. Zakrátko sa budete môcť kochať pohľadom na pôvabnú sýkorku belasú.

SkryťVypnúť reklamu

Musíte však dať pozor, aby otvor búdky pre tohto spevavca nemal priemer väčší ako tri centimetre. Inak zamýšľaný domov belasému vtáčikovi v nestráženej chvíli obsadí sýkorka veľká alebo vrabec.

S prikrmovaním vtákov však treba pred začiatkom jari prestať, aby sa operence vrátili k jedálničku, ktorý pre ne prichystala príroda.

Ak sa vám odvážna sýkorka belasá usadí pod oknom, budete ju môcť pozorovať aj celkom zblízka. Naskytne sa vám tak pohľad na jej drobnú guľatú hlávku, ktorú má posadenú tak, že sa zdá, akoby ani nemala krk. Modré pierka sú na temene hlavy, inak je kresba na tvári čierno-biela, s výrazným čiernym pásikom cez oko. Aj ten ju odlišuje od ostatných sýkoriek. Modrá farba prevláda aj na krídlach a chvoste, bruško a celý spodok tela sú sýtožlté. Nôžky má modrosivé a veľmi silné. Pazúrmi sa prikvačí aj na tenké vetvičky.

SkryťVypnúť reklamu

Je samička vyberavejšia?

Samci sa po vhodnom mieste na hniezdenie obzerajú už od januára. Najčastejšie si vyberajú rôzne dutiny a štrbiny v stromoch, ale nezavrhnú ani miestečko v hromade narúbaného dreva. Občas sú rady, keď prídu „na hotové“, teda ak nájdu opustené hniezdo iných vtákov, nezriedka sa usadia aj v hniezde veveričiek.

Samček nie je náročný, z každého nájdeného miesta má radosť a nadšene volá samičku na obhliadku, pričom rýchlo máva krídlami.

Družka ho často poriadne popreháňa, nad mnohými lokalitami ohrnie zobáčikom, kým sa páriku napokon podarí nájsť ideálne miesto.

Kto stavia hniezdo?

Na revanš za svoju večnú nespokojnosť potom samička celé hniezdo postaví bez partnerovej pomoci. Buduje ho z mäkučkého machu a suchej trávy. Keď je hotové, vystelie ho perím. Po oplodnení doň nakladie približne desať ružkovkastých vajec s hnedými škvrnami. Na znáške sedí predovšetkým budúca mama, otecko chodí nocovať do inej dutiny a samičku zásobuje jedlom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak samička musí z hniezda nevyhnutne odletieť (teraz nehovoríme o prípade, keď ju čosi vyplaší), vajíčka prikrýva perinkou z machu.

Mláďatá sa liahnu asi po dvoch týždňoch, a vtedy už nastáva čas, keď sa so začiatkom jari objavujú prvé húseničky. Aby mali sýkorčatá čo do zobáčika.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu