SME

V stredu pozorujte Geminidy, meteorický roj dosiahne maximum

Spolu s Geminidami bude možné na oblohe vidieť aj asteroid Phaeton.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Flickr CC/Mike Lewinski)

BRATISLAVA. Slovenskej nočnej oblohe v tomto období opäť dominuje meteorický roj Geminidy, ktorý bude možné pozorovať až do 17. decembra.

Ako informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov, tohtoročné maximum nastane stredu vo štvrtok 14. decembra nadránom, keď bude možné za ideálnych podmienok vidieť až 120 meteorov, teda padajúcich hviezd za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Geminidy zmiznú do konca storočia

"Uvidíme teda najkrajší meteorický roj v tomto roku, najviac ich bude od polnoci až do svitania. Pred východom Slnka si ešte nenechajme ujsť pekné zoskupenie kosáčika Mesiaca s jasným Jupiterom a vpravo bude aj slabší červenkastý Mars a bielo-modrá Spika zo súhvezdia Panny," vysvetlil Rapavý.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nad Slovenskom zažiaril veľmi jasný meteor Čítajte 

Geminidy sú pomenované podľa súhvezdia Blíženci (Gemini), odkiaľ zdanlivo vylietavajú. Pre tento roj sú typické jasné, pomalé a niekedy pekne sfarbené meteory.

U tých najjasnejších sa často dá pozorovať stopa, ktorá pripomína kondenzačné pásy za lietadlami. Tento roj prvýkrát pozoroval v roku 1862 R. P. Greg, odvtedy sa stal jedným z najsledovanejších rojov.

Pozorovateľnosť Geminíd je ohraničená rokmi 1800 až 2100, teda koncom tohto storočia sa už tento roj pravdepodobne nebude dať pozorovať. Pôvod materského telesa Geminíd ostáva stále neznámy.

K Zemi sa priblíži aj asteroid

Spolu s Geminidami bude možné na oblohe vidieť aj asteroid Phaeton, ktorý patrí do skupiny Apollo. Zo všetkých pomenovaných asteroidov sa na svojej dráhe dostáva k Slnku najbližšie, len 21 miliónov kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Phaeton, nazývaný aj kamenná kométa, je teleso s priemerom päť km obiehajúce okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou dobou 524 dní.

V sobotu 16. decembra sa k Zemi priblíži na vzdialenosť 10,3 milióna km a bude viditeľný aj v menších ďalekohľadoch ako objekt s jasnosťou 11 magnitúd.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu