SME

Vlk by nezožral babičku a zrejme ani kozliatka. V núdzi sa z neho stane vegán

Ak ste počuli, že vraj vlky vyjú na mesiac, neverte tomu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto z neho urobil krvilačnú príšeru?

Vlk dravý je jediný žijúci predok psov, ako ich poznáme dnes. Obľúbili si ho predovšetkým rozprávkari, pre ktorých sa stal vďačnou zápornou postavou. Vďačnou preto, že vlk spĺňa viacero predpokladov, aby sme ho automaticky považovali za zlé zviera.

Bojíme sa ho? Veru áno. Je hrozivý, keď vycerí tesáky? A ešte ako! Trúfne si pri love aj na oveľa väčšie zviera? Trúfne.

A tak si zrejme autori rozprávok povedali, že keď z vlka urobia krvilačnú príšeru, nik nebude namietať.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vlky sú zlé len v rozprávkach, ľuďom sa zďaleka vyhýbajú Čítajte 

Nechali ho zožrať babičku Červenej čiapočky. V ďalšom príbehu zas ohrozoval kozliatka. Klamal im, že je ich mama, len aby ich mohol zmárniť a zjesť.

V realite by sa vlk mohol vykašľať na kozy aj na babičku. Možno vás to prekvapí, ale táto šelma je v prítomnosti ľudí veľmi plachá a kozy žerie asi tak často ako kukuricu. Tú si dá, len keď je o potravu veľká núdza.

Vyje na mesiac?

Ak ste počuli, že vraj vlky vyjú na mesiac, neverte tomu. Hlavu zdvíhajú, aby sa ich zavýjanie nieslo čo najďalej. A že je práve vtedy tma? Nuž, vlky sú aktívne najmä v noci, vtedy aj vyjú. Nejaký mesiac im je však ukradnutý.

Na Slovensku bolo v minulosti týchto šeliem oveľa viac. Dokonca sa vypisovali odmeny za ich kynoženie. Dnes sa v našich lesoch alebo skôr v horách podľa odhadov potuluje okolo 250 až tristo vlkov. V čase rodenia a starostlivosti o mladé, teda od jari do jesene, je vlk prísne chránený.

SkryťVypnúť reklamu

Čo dokáže s ušami?

Ľudia často porovnávajú vlka so psom, ktorý mu je najviac podobný – s nemeckým ovčiakom, ľudovo nazývaným aj vlčiak.

Vlk je v prvom rade oveľa statnejší a silnejší ako jeho zdomácnený príbuzný. Má mohutnejšiu hlavu, dlhšie telo a je aj približne dvakrát ťažší ako vlčiak.

Vlk poľovaním na jelene, srnce či diviaky nerobí škodu, skôr naopak. Loví totiž predovšetkým slabé, ranené či choré jedince.

Vlky sú tak najväčšou psovitou šelmou. Vypasenejšie jedince môžu mať aj osemdesiat kilogramov. Tie najväčšie žijú najmä na ruskej Sibíri. Vlky majú huňatý a dlhý chvost, ktorý, na rozdiel od psa, nosia takmer stále spustený k zemi.

Sluch by sme im mohli závidieť. Okrem toho, že počujú frekvencie, ktoré ľudské ucho nedokáže zachytiť, majú aj ďalšiu prednosť. Keďže uši ovládajú pomocou sedemnástich svalov, dokážu zatvoriť vnútorné ucho, čím utíšia okolitý hluk a sústredia sa len na zvuk, ktorý chcú počuť. Najčastejšie na pohyb koristi.

SkryťVypnúť reklamu

Loví každý za seba?

Za potravou dokážu denne prejsť desiatky kilometrov. Lovia vždy vo svorke, pričom každý jej člen má svoju úlohu. Starý vlk svorku vedie, kým mladé naháňajú korisť, aby ju uštvali a potom mohli napadnúť.

Vlk poľovaním na jelene, srnce či diviaky nerobí škodu, skôr naopak. Tieto predátory totiž lovia predovšetkým slabé, ranené či choré jedince.

Pochopiteľne, vyberajú si ľahšiu korisť, ktorá nevládze utekať ďaleko. Na zdravých paroháčov si trúfnu, len keď napadne veľa snehu. Ten sa srnám pod kopýtkami prebára, zatiaľ čo vlk sa na labách pohybuje oveľa istejšie. Vlky nepohrdnú ani zdochlinou, aj na tej si pochutia. Plnia tak podobnú upratovaciu funkciu, ako keď prírodu zbavujú chorej zveri.

Keď je núdza o mäsitú potravu, z vlka sa nestane vegetarián, ale rovno vegán. Zablúdi aj na polia, kde v zúfalstve žerie kukuricu alebo zemiaky.

SkryťVypnúť reklamu

Na čele svorky je vedúci pár vlkov, ktoré spolu prežijú celý život. Dospelé jedince, ktoré si nenájdu partnerov, sa pridávajú ku svorke. Čas párenia nastáva uprostred zimy. Budúca mama potom mláďatám pripraví brloh v skalných štrbinách alebo pod koreňmi starých stromov.

Približne po deviatich týždňoch vrhne mladé. Jedna vlčica môže priviesť na svet aj desať vĺčat. Mnohé sa však nedožijú ani jedného roka, nezriedka zahynie polovica vrhu. Od rodičov odchádzajú, až keď dospejú, teda asi po dvoch rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu