SME

Lelek lesný vidí aj za seba, nemusí ani pohnúť hlavou

Prezývali ho kozodoj, hoci kozy nikdy nedojil.

Lelek lesný cez deň odpočíva.Lelek lesný cez deň odpočíva. (Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako dostal prezývku?

V minulosti sa pasoval s veľmi nelichotivou prezývkou – kozodoj. Kozy pritom nikdy nedojil, ale sedliaci a pastieri ho z toho podozrievali, lebo sa často zdržiaval blízko kozích chlievov. Nie však pre mlieko, ale pre hmyz, ktorý lietal všade okolo.

Ak nemáte chlievy, lelka lesného zazriete naživo, iba keď sa vám veľmi pošťastí. Jednak u nás tento vták nie je práve najpočetnejší a takisto je aktívny až za súmraku a v noci. Cez deň sa celým svojím telom pritíska k vetvičke, nehybne na nej sedí a odpočíva.

SkryťVypnúť reklamu

V daždivom a chladnom počasí, keď je o potravu núdza, lelky cez deň vypnú svoje vnútorné kúrenie. Prestanú vyhrievať svoje telo, aby zbytočne nemíňali energiu, a na istý čas v takomto stave ustrnú.

Príroda mu nadelila veľmi nenápadné sfarbenie, takže ho len ťažko rozoznáme od kôry stromu.

Práve preto je také nepravdepodobné, že na lelka naďabíme napríklad pri prechádzke lesom. Teda – možno naň naďabíme, ale ani si ho nevšimneme. Našťastie pre lelka. Nemá veľmi rád, keď ho ľudia vyrušujú.

Na Slovensku ich výrazne nepribúda ani neubúda. Pravidelne tu hniezdi najmenej dvetisíc lelkov, teda tisíc párov, ktoré sa každý rok chystajú založiť rodinu.

Čo dokáže s očami?

Lelka spoznáme najmä podľa strakatého sivo-hnedého peria. Má veľmi krátke nožičky, no o to dlhší chvost.

Typickým preň je aj drobný, no široký zobáčik a veľké tmavé očiská. To, že sú jeho ‚kukadlá‘ veľké, nie je nič neobvyklé. Všetky nočné vtáky majú takto prispôsobený zrak, aby sa lepšie zorientovali v tme.

SkryťVypnúť reklamu

Lelek však dokáže očami ešte oveľa viac, napríklad pozerať za seba. Nie, nepomýlili sme sa. Lelek má oči natoľko pohyblivé, že nemusí ani pohnúť hlavou, aby videl, čo sa deje za ním.

Prežije aj bez potravy?

Okolo zobáčika rastú lelkom štetiny, ktoré majú dôležitú úlohu. Pomáhajú vtákom pri love zachytiť čo najviac hmyzu. Lelek lesný si pochutí na nočných motýľoch aj chrobákoch.

V daždivom a chladnom počasí, keď je o potravu núdza, lelky cez deň vypnú svoje vnútorné kúrenie. Prestanú vyhrievať svoje telo, aby zbytočne nemíňali energiu, a na istý čas v takomto stave ustrnú. Vtáky vtedy vyzerajú ako mŕtve, ale hneď po zotmení sa preberajú k životu. Takže nie, ani keď nie je čo loviť, neulakomia sa na kozie mlieko. Radšej sa „vypnú“.

Lelky zimujú v trópoch subsaharskej Afriky. K nám sa vracajú vždy na jar, už v polovici apríla, pričom samce prilietajú o čosi skôr ako samičky.

SkryťVypnúť reklamu

Sedí na znáške aj samček?

Najradšej hniezdia v borovicových lesoch, no ak si myslíte, že si stavajú obydlie na strome, mýlite sa. Lelky sa s radosťou usadia na zemi. Samica znáša dve sivasté vajíčka s hnedými škvrnami na ihličie alebo mach. Pri sedení na znáške sa budúci rodičia striedajú, väčšinou však vajcia zahrieva samička.

Partner ju vystrieda len na chvíľu, vždy pri západe slnka a pred ranným brieždením. Neuplynú ani tri týždne a zo škrupinky sa vykľujú mladé lelky. Dlho v hniezde neobsedia, už o tri dni sa motkajú po okolí.

Dospelé lelky často zahniezdia aj dvakrát do roka. Samička niekedy znesie ďalšie vajíčka ešte v čase, keď treba kŕmiť ratolesti z prvej znášky. Vtedy sa tejto úlohy ujme samec, ktorý deti zásobuje jedlom ostošesť. Potravu mladým vyvrhujú rodičia rovno do zobáčika.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu