SME

Na Mesiaci našli najlepšie miesto na prežitie ľudí

Astronauti zatiaľ nevydržali na Mesiaci dlhšie ako tri dni.

Jeden z konceptov lunárnej základne. Podľa nových zistení, by mala byť skôr pod povrchom.Jeden z konceptov lunárnej základne. Podľa nových zistení, by mala byť skôr pod povrchom. (Zdroj: NASA/SAIC/Pat Rawlings)

BRATISLAVA. Na povrchu Mesiaca žiadny astronaut nestrávil viac ako tri dni. Samotný skafander nedokáže človeka ochrániť pred miestnymi extrémnymi zmenami teplôt, radiáciou či dopadmi meteoritov.

Japonským astronómom sa teraz podarilo na Mesiaci objaviť najbezpečnejšie miesto na úkryt. V tuneli v regióne Marius Hills, ktorý kedysi vytvorila tečúca láva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objav uverejnili vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters.

Lávové tunely vznikajú prirodzene pri prietoku lávovej hmoty, ktorá vytvára tvrdú kôru. Kôra tvrdne a nad plynulým prúdom lávy nakoniec vytvorí akúsi strechu. Keď láva prestane tiecť, tunel sa niekedy úplne vyprázdni a pod povrchom zostane dutina.

SkryťVypnúť reklamu

V lunárnom regióne Marius Hills objavili vchod do takejto dutiny. Strecha nad tunelom sa zrejme prevalila a zostala po nej diera priamo do tunela, ktorú videli na snímkach.

"Ak chceme niekedy postaviť lunárnu základňu, je dôležité vedieť, kde tieto lunárne tunely sú a aké sú veľké," povedal v tlačovej správe univerzity Purdue Juniči Harujama z japonskej vesmírnej agentúry JAXA.

Obrovský tunel

Podľa vedcov z JAXA je tunel vzhľadom na svoju veľkosť ideálnym miestom na stavbu lunárnej základne.

Lunárne tunely sa prirodzene vyskytujú aj na Zemi, tie na Mesiaci sú však omnoho väčšie. Aby takýto tunel zachytili gravitačné merania, musí mať dĺžku niekoľko kilometrov a hĺbku a šírku aspoň jeden kilometer.

Vedci skúmali povrch Marius Hills pomocou radarových dát z vesmírnej lode SELENE, ale aj pomocou gravitačných meraní americkej misie GRAIL. O existencii lunárnych tunelov vedeli vedci aj pred týmto výskumom, prvýkrát však dokázali potvrdiť jeho existenciu pomocou radiačných a gravitačných dát.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1002/2017GL074998

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu