SME

Rozdali Antinobelovky. Vyhral výskum o tekutých mačkách aj hudobnom tampóne

Neobvyklá veda má svojich víťazov.

Mačky vás môžu vyliečiť. Mačky vás môžu vyliečiť. (Zdroj: ILUSTRAČNé FOTO - FOTOLIA)

BRATISLAVA. Desať biliónov dolárov. Tak si Harvardova univerzita cení absurdné výskumy o kvapalnosti mačiek, veľkých ušiach starých mužov, hudobných tampónoch či vplyve krokodílov na gamblerstvo.

Minulý štvrtok odovzdávali Ig Nobelove ceny, prezývané aj antinobelovky, ktoré oceňujú neobvyklé alebo aj triviálne výsledky vedeckých výskumov.

Prečítajte si tiež: Slováci dostali Ig Nobelovu cenu, za bozkávanie mužov a žien Čítajte 

Každý z tohtoročných víťazov skutočne dostal šek na desať biliárd dolárov, avšak nie amerických ale zimbabwianskych. V prepočte na americké doláre tak vedci dostali len pár centov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred dvomi rokmi jedno z ocenení získali aj Slováci. Ig Nobelovka za medicínu putovala genetikovi Petrovi Celecovi a slovenskému tímu, ktorí skúmali biomedicínske výhody intenzívneho bozkávania.

Cena za mier v spálni

Ig Nobelove ceny odovzdáva satirický časopis Annals of Improbable Research od roku 1991 výskumom, ktoré najskôr pobavia, no potom vás prinútia zamyslieť sa. Označenie Ig pochádza z anglického slova ignoble, ktoré označuje hanebný, nepoctivý, nečestný či prostý výkon.

Jednu z "najprestížnejších" cien, Ig nobelovku za fyziku, dostal tento rok výskum o skupenstve mačiek. Vedec Marc-Antoine Fardin zistil, že mačky môžu byť pevné ale aj kvapalné, záleží len od podmienok. Výskum uverejnil v roku 2014 v časopise Rheology Bulletin.

SkryťVypnúť reklamu

Ak mačku vložíte do umývadla s vodou, bude sa snažiť zabrániť kontaktu s ňou a bude sa správať ako pevná látka. Ak sa však mačka ocitne v prázdnej mise, krabici či akejkoľvek nádobe, začne sa svojím telom prispôsobovať jej tvaru. Jednoducho povedané, bude sa správať ako kvapalina.

Jeden z ocenených výskumov môže mať aj reálne užitočné využitie. Ig nobelova cena za mier putovala do rúk vedcov, ktorí sa rozhodli priniesť mier do spální pomocou didgeridoo - austrálskeho domorodého dychového nástroja.

Zistili, že pravidelná hra na didgeridoo posilňuje svaly v dýchacích cestách a lieči tak spánkové poruchy, ktoré vedú k chrápaniu a prerušovanému spánku.

Hráči na didgeridoo a ich partneri tak mávajú pokojnejšiu noc.

Samička s mužským orgánom

V rámci cien za pôrodníctvo a biológiu tento rok ocenili výskumy týkajúce sa pohlavných orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

Ig Nobelovku za pôrodníctvo získali vedci, ktorí zistili, že bábätka v brušku vnímajú hudbu lepšie, ak sa hrá priamo cez vagínu ich matky.

V rámci výskumu zostrojili aj funkčný prístroj, ktorý funguje podobne ako tampón a reproduktor v jednom.

Antinobelkovku za biológiu si zas odniesli vedci, ktorí objavili druh hmyzu, čo si prehodil rodové úlohy.

Samička tohto hmyzu má totiž niečo ako pseudopenis, ktorým rozráža bruško samčeka a dostane sa tak k jeho spermiám.

Cenu Ig za "prínos" ekonómii si odniesli vedci, ktorí skúmali, ako živé krokodíly vplývajú na chuť ľudí riskovať v hazardnej hre. Zistili, že človek, ktorý v rukách držal asi meter dlhého krokodíla, bol ochotnejší viac riskovať, ako človek, ktorý si krokodíla nepodržal.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších výhercov si môžete pozrieť v stĺpci v článku, prípadne priamo na stránkach Ig Nobeloviek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu