SME

Misia Cassini skončila. Na Zem dorazila jej posledná ozvena (minúta po minúte)

Sonda sa stala súčasťou planéty, ktorú študovala.

Načítavam video...
  • Sonda Cassini ukončila svoju dvadsaťročnú misiu, z čoho trinásť rokov strávila v okolí Saturnu. Zhorela v atmosfére Saturnu ako meteor.
  • Posledný signál od Cassini k Zemi dorazil krátko pred druhou hodinou poobede.
  • Signál oznámil moment, keď sa anténa sondy odvrátila od Zeme. Tento signál na Zem putoval zhruba 83 minút.

14:07 Minútu po minúte z konca misie Cassini sme uzavreli. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

13:55 V riadiacej veži potvrdili stratu signálu niekoľko sekúnd po plánovanom konci misie. Misia Cassini oficiálne skončila po dvadsiatich rokoch. Koniec misie potvrdil vedúci misie Earl Maize po tom, čo obdržal informáciu o strate signálu.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný signál od Cassini putoval k Zemi 83 minút. Bol už len vesmírnou ozvenou jej konca.

13:55 v NASA stále majú signál. Koniec misie príde až so stratou signálu. V riadiacej veži čkajú s napätím na príchod signálu.

13:53 Sonda teraz cestuje 122-tisíc kilometrov za hodinu. Nachádza sa asi 4000 kilometrov nad oblakmi. Strata signálu ma prísť 1500 kilometrov nad oblakmi.

13:50 V riadiacej centrále oznamujú, že všetky systémy sú v poriadku. Signál má doraziť o päť minút.

13:45 O desať minút má podľa plánu doraziť posledný signál z Cassini.

13:43 Napriek tomu že misia Cassini končí, vedci sa už teraz pripravujú na nové misie do saturnového systému. Už teraz existuje v programe NASA návrh na misie k mesiacom Titan a Enceladus.

13:34 V posledných hodinách života má sonda Cassini neustále nasmerovanú anténu smerom k Zemi, aby mohla zasielať dáta. Asi 1500 kilometrov nad oblakmi Saturnu už sonda anténu neudrží.

SkryťVypnúť reklamu

Asi tridsať sekúnd po tom sa sonda rozpadne a začne horieť v atmosfére Saturnu ako meteor. Tento signál by mal na Zem doputovať asi o 21 minút.

13:27 Pozrite si najväčšie objavy Cassini v obrazovej galérii. Sonda sledovala polárne žiary, obrovskú búrku v tvare šesťuholníka, chŕliaci ľad na mesiaci Enceladus a detailné zábery prstencov.

13:21 Na celej misii Cassini pracovalo dokopy viac ako päť tisíc ľudí. Celá misia stála viac ako tri miliardy dolárov.

13:17 Sonda v tomto momente cestuje rýchlosťou viac ako 101-tisíc kilometrov za hodinu, vysvetľuje Tod Barber, člen podporného tímu misie Cassini.

13:14 Vedci v austrálskom centre Deep Space Network práve kontrolovali stav sondy. Predpokladaný príchod posledného signálu je o 41 minút.

13:10 Earl Maize, projektový manažér Cassini, práve vysvetľuje, prečo sonda Cassini musí skončiť zhorením v atmosfére Saturnu. Už od začiatku misie vedci vedeli, že Cassini bude musieť umrieť. Zhorenie a rozpad v atmosfére sa po analýze ukázal ako najbezpečnejší spôsob, vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Sonda musí zaniknúť najmä preto, aby ochránila pre kontamináciou citlivé miesta, ktoré sa nachádzajú v okolí Saturnu. Konkrétne mesiace Titan a Enceladus, ktoré majú podpovrchové oceány.

13:06 Sonda za svoj život precestovala asi 7,9 miliardy kilometrov od svojho štartu v októbri roku 1997.

13:04 Signál zo Saturnu na Zem cestuje asi 83 minút. Znamená to, že sonda už zrejme dávno zhorela v atmosfére Saturnu. Pre vedcov v NASA je však oficiálnym koncom misie až prijatie posledného signálu. Ten by mal prísť zhruba o 13:55 nášho času.

Prečítajte si tiež: Zostane len ozvena. Ako bude prebiehať koniec misie Cassini? Čítajte 

"Síce budeme vedieť, že Cassini už na Saturne naplnila svoj osud, no napriek tomu u nás na Zemi bude misia prebiehať pokiaľ budeme stále dostávať signál," vysvetľuje v tlačovej správe Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Earl Maize, projektový manažér projektu Cassini.

SkryťVypnúť reklamu

13:00 Začal sa živý prenos Národného úradu pre letectvo a vesmír z poslednej časti misie sondy Cassini. Dianie budeme sledovať minútu po minúte.

BRATISLAVA. Sonda Cassini, ktorá strávila výskumom Saturnu, jeho prstencov a mesiacov trinásť rokov, dnes uhorí v oblakoch plynného obra.

Poslednú fázu misie s nami môžete sledovať naživo od 13:00. Astronómovia z Národného úradu pre letectvo a vesmír predpokladajú, že posledný signál z Cassini k nim doputuje krátko pred 14:00 nášho času.

Posledný signál zo sondy obdržia astronómovia asi z miesta 1500 kilometrov nad oblakmi Saturnu. Sonda sa potom rozpadne a neskôr ju planéta úplne pohltí. Sonda tak učiní, aby preštudovala záhadnú atmosféru Saturnu, ale aj aby ochránila mesiac Enceladus, ktorý by mohol niesť život.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu