SME

Misia Voyager nám otvorila vzdialený vesmír. Pozrite si 40 rokov jej objavov

Pozrite si fotogalériu záberov, ktoré sa dvojici sond Voyager 1 a 2 podarili.

V lete 1989 sa sonda Voyager 2 ako prvá pozrela na poslednú joviálnu planétu Neptún. K severnému pólu planéty sa priblížila na vzdialenosť takmer 5000 kilometrov.V lete 1989 sa sonda Voyager 2 ako prvá pozrela na poslednú joviálnu planétu Neptún. K severnému pólu planéty sa priblížila na vzdialenosť takmer 5000 kilometrov. (Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

BRATISLAVA. V tom roku mal premiéru prvý film zo série Hviezdnych vojen či Horúčka sobotňajšej noci.

Vznikla britská kapela Joy Division, narodili sa francúzsky prezident Emmanuel Macron či futbalista Thierry Henry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svet v tom istom roku opustili hviezdy ako Elvis Presley či Charlie Chaplin.

Na konci leta roku 1977 sa však z pohľadu vedy začala výnimočná misia. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil dvojicu sond Voyager, ktoré mali preskúmať vzdialené časti slnečnej sústavy.

Na svojej ceste odhalili Jupiterove mesiace, pozreli sa na prstence Saturna a ukázali Zem ako maličkú bodku uprostred obrovského vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

Misia využila jedinečné zoskupenie vonkajších planét, ktoré sa udeje raz za 175 rokov. Sondy zužitkovali gravitáciu každej planéty, aby sa dostali k svojmu ďalšiemu cieľu. Zároveň poslúžili ako základ pre misie Galileo k Jupiteru či Cassini k Saturnu.

25. augusta 2012 vedci oznámili, že sonda Voyager 1 ako prvý ľudský výtvor opustil slnečnú sústavu a dostal sa do medzihviezdneho priestoru. V súčasnosti letí rýchlosťou približne 61-tisíc kilometrov za hodinu.

Sonda stále komunikuje so Zemou, posiela rádiové vlny, ktoré putujú vyše 19 hodín, kým sa k nám dostanú.

Očakáva sa, že misia Voyager 1 bude pokračovať až do roku 2025, keď sonda nebude mať dosť elektrickej energie, ktorá by poháňala jej vedecké prístroje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu