SME

Päť vecí, ktoré by mal mať váš nový notebook

Na skvelý notebook nemusíte minúť tisíce eur. Stačí, ak si ustriehnete dôležitú výbavu.

(Zdroj: Apple)

Aká je životnosť notebooku? Po technickej stránke vám môže spoľahlivo fungovať aj viac ako päť rokov, no jeho morálne zastaranie prichádza oveľa skôr.

Dobre vybraný notebook nebudete musieť meniť ani po štyroch rokoch, ak však jeho počiatočný výber nezvládnete, môžete veľmi rýchlo naraziť na prvé problémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poradíme vám, na čo si treba dať pri výbere nového modelu pozor, aby ste za dva roky neľutovali investované peniaze.

Prečítajte si tiež: Vybrali sme najlepšie notebooky pre študentov Čítajte 

Moderné porty

Paralelné porty, smiešny okrúhly pre staré klávesnice, či D-Sub pre pripojenie starého CRT monitora. Dnes už nikomu nechýbajú a dokonca už niekoľko rokov úspešne žijeme bez optických mechaník.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2017 je rokom zásadnej zmeny, pri ktorej odídu do zabudnutia aj klasické USB konektory.

Chvíľu ich ešte budeme nachádzať pri lacnejších alebo herných notebookoch, no biznis modely a zariadenia strednej triedy postupne prechádzajú na moderné USB typu C, prípadne na ich kombináciu s Thunderbolt 3.

Nový štandard má omnoho väčšie možnosti, dokáže napájať výrazne náročnejšie zariadenia a hlavne je univerzálny. Jeden výstup preto môžete použiť na pripojenie tlačiarne, externého disku, niekoľkých monitorov, smartfónu, či nabíjačky.

Ekosystém doplnkov a zariadení s podporou USB Type-C postupne narastá a preto by váš nový notebook mal mať čo najviac portov tohto typu. Ich potenciál možno nevyužijete naplno hneď, no za rok, dva bude situácia úplne odlišná.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchly SSD disk

Klasické pevné disky patria do minulosti, prípadne do tých úplne najlacnejších notebookov. Ceny rýchlych SSD diskov výrazne klesli a nie je problém si kúpiť nový s kapacitou 256 gigabajtov za menej ako 100 eur.

Rozdiel vo výkone medzi klasickým diskom a SSD je priepastný, pritom nemusíte notebook využívať na profesionálnu prácu. Spúšťanie aplikácií, vyhľadávanie, či len kopírovanie súborov, pri každom z týchto úkonov je pevný disk brzdou.

Pre potreby ukladania veľkého objemu dát je ale stále vhodnejší klasický pevný disk práve kvôli lepšiemu pomeru ceny za jeden gigabajt. V tomto prípade je riešením kombinácia kapacitne veľkého pevného disku a menšieho rýchleho SSD.

Výrobcovia si však zvyknú za SSD pýtať prehnané príplatky a preto ak ste aspoň trochu šikovní, tak môžete ušetriť neskoršou výmenou disku za kapacitne väčší. Za SSD s kapacitou jeden terabajt v obchode zaplatíte približne 300 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrú obrazovku s vysokým rozlíšením

HD rozlíšenie patrí do minulosti, prípadne do ponuky tých najnákladnejších modelov notebookov. Desať rokov dozadu pre potreby aplikácií a internetu stačilo, dnešné nároky sú však výrazne vyššie.

Smartfóny rozmaznali naše oči a vývojári webových aplikácií tiež pochopili, že nie každý má pred sebou prehistorický notebook. Pre svoj nový notebook preto vyžadujte obrazovku minimálne s Full HD a optimálne so 4K rozlíšením.

Výhody totiž spoznáte veľmi rýchlo, či už pri prezeraní webových stránok, pozeraní videa, úprave obrázkov, alebo hraní hier. Pritom cenový dopad nemusí byť vôbec vysoký a na základný Full HD notebook vám budú stačiť už tri stovky.

Zároveň ale nezabudnite aj na kvalitu samotného panelu. Reálne farby, ostrý obraz, minimum odleskov a veľké pozorovacie uhly sú hodné príplatku. Ak máte rozpočet štedrejší a na kvalitu obrazu si potrpíte, hľadajte notebook s OLED displejom.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú operačnú pamäť

Plánujete robiť na notebooku aj niečo iné ako len písať text a upravovať jednoduché tabuľky? Ak nie, tak pokojne siahnite po základnom modeli so 4 gigabajtami operačnej pamäte.

V opačnom prípade odporúčame ako minimum dvojnásobok tejto kapacity. Stačí totiž okrem kancelárskeho balíku niekoľko otvorených internetových stránok, aby sa pamäť zaplnila.

S ohľadom na budúcnosť a prípadné náročné aplikácie si pokojne priplaťte za 16-gigabajtovú konfiguráciu.

Možnosťou je aj neskoršie rozšírenie operačnej pamäti. V tomto prípade si ale dobre zistite, či vami vybraný notebook má vôbec prístupný pamäťový slot. Tenké notebooky totiž môžu mať pamäť napevno umiestnenú na základnej doske a jej dodatočné rozšírenie jednoducho nie je možné.

SkryťVypnúť reklamu

Moderný hardvér

Nehrávate sa na notebooky žiadne hry? Nevadí, aj v tomto prípade dávajte prednosť modelom s aktuálnym hardvérom. Výhod je viacero, pričom majú význam aj pre úplne bežných používateľov.

Moderný hardvér pritom nie je výrazne drahší. Okrem vyššieho výkonu mávajú nové čipy aj menšiu spotrebu, čo môže mať vplyv na výdrž batérie, či zmenšenie rozmerov a hmotnosti.

Nové procesory si lepšie poradia s videom v 4K rozlíšení a dokonca zvládnu aj graficky menej náročné hry. Samozrejme herný notebook musí mať samostatný grafický čip, aj pri nich sa výkon neustále posúva a dobieha klasické modely určené pre počítače.

Nepodceňujte ani adaptér bezdrôtovej siete, pre prístup k multimédiám a cloudu potrebujete skutočne rýchlu komunikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu