Pozrite si výber najlepších čínskych smartfónov (Vianoce 2017)

Xiaomi, Vernee, Elephone alebo ZTE? Poradíme vám, ako sa nestratiť vo svete čínskych smartfónov.

(Zdroj: Xiaomi)

Pozrite si náš výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktoré narazíte v čínskych e-shopoch.

Tento článok pravidelne aktualizujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov ktoré je bezpečné kúpiť si aj bez toho, aby ste si ich vyskúšali naživo.

Článok sme naposledy aktualizovali v novembri 2017

Odporúčané modely:

Článok pokračuje pod video reklamou

UHANS Max 2

Aj ten úplne najlacnejší model v našom prehľade má 8-jadrový čip, 4 gigabajty operačnej pamäte a veľké dátové úložisko s kapacitou 64 gigabajtov. Má dokonca aj obrovský 6,44-palcový displej s Full HD rozlíšením.

Mohutnejšia kovová konštrukcia a široké rámy displeja z neho robia zariadenie blízke malým tabletom. Na pamäti majte aj vyššiu hmotnosť, 245 gramov je skoro dvojnásobok hmotnosti bežného kompaktného smartfónu.

Za necelých 120 eur výrobca vybavil smartfón dokonca aj duálnym fotoaparátom nielen na zadnej, ale aj na prednej strane. Kvalita je aj v tomto prípade adekvátna cene, nečakajte krásne fotografie v noci, bez poriadnej dávky svetla je výsledok veľmi priemerný.

Daňou za nízku cenu a veľký displej je aj priemerná výdrž batérie. S kapacitou 4300 mAh by sme čakali aspoň dva dni aktívneho používania, no realita je bližšia len jednému dňu.

Android je aj pri tomto modeli vo verzii 7.0, zmien je našťastie minimum. Pomalých reakcií sa nemusíte báť, no parametrovo skvelý hardvér na moderné náročné hry jednoducho nestačí a rýchlo sa zadýcha.

+ cena, veľký displej, dobrý hardvér
- fotoaparát, výdrž na jedno nabitie
Cena: 117 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Vernee Mix 2

Prečítajte si tiež: Vyskúšali sme Vernee Mix 2, lacný smartfón s obrovským displejom

Extrémne tenké rámčeky okolo displeja vyzerajú na fotografiách krásne, v skutočnosti ale až také tenké nie sú. Toto lákadlo výrobcovi ale vyšlo, v cene okolo 140 eur je nový Vernee Mix 2 jedným z najkrajších smartfónov na trhu.

Nadpriemerná je aj kvalita konštrukcie a sklenenú zadnú časť by sme čakali skôr pri drahších modeloch. Snímač odtlačkov prstov nájdete na zadnej strane, je presný a rýchly.

Veľký, 6-palcový displej má Full HD + rozlíšenie, čiže je vyšší ako pri bežných modeloch. Prekvapí celkovou kvalitou, vrátane dobrých pozorovacích uhlov, intenzity podsvietenia a farieb.

Výrobca ponúka dve verzie smartfónu, obe majú rovnaký základ v podobe 8-jadrového čipu a 64-gigabajtového dátového úložiska. Za 140 eur má operačná pamäť kapacitu 4 gigabajty, za 30 eur navyše si kúpite 6-gigabajtovú verziu.

Bohužiaľ slabou časťou aj naďalej ostáva fotoaparát, ktorému nepomáhajú ani dva čipy a optika s papierovo dobrými parametrami. V tejto cene ale neexistuje smartfón, ktorý by bol výkonný a zároveň mal skvelý fotoaparát.

+ dizajn, dobrý displej, čistý systém
- fotoaparát
Cena: 142 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

ZTE Axon 7

Úprimne, model od ZTE nie je žiadny krásavec a nie je ani úplne horúcou novinkou. No nás zaujal hlavne vďaka svojmu výkonnému čipu Snapdragon 820 a vynikajúcemu AMOLED displeju s 2K rozlíšením.

V porovnaní so zvyškom cenovo podobných modelov vybavených čipmi od MediaTeku má až dvojnásobný výkon, čo oceníte nielen pri náročných úlohách, ale hlavne pri hraní moderných, graficky zložitých hier.

Pamäťová výbava z čínskeho štandardu nevybočuje, 4 gigabajty pre operačnú pamäť a 64 pre dáta, čo si môžete s pomocou pamäťovej karty rozšíriť až o 512 gigabajtov. Kvôli fotografiám si ale pamäť nemusíte rozširovať, aj tento smartfón fotí len veľmi priemerne.

Na kovovom dizajne cítiť vek, podobné kúsky sme totiž v rukách držali už tri roky dozadu. Našťastie výrobca nešetril na zlom mieste a smartfón má moderný USB C konektor.

Pri operačnom systéme ani tu nečakajte aktuálnu verziu, Čína je stále zakliata na sedmičkovej verzii Androidu. Našťastie sa už nepokúšajú o zbytočné grafické a softvérové úpravy.

+ výkonný čip, AMOLED displej
- priemerný fotoaparát
Cena: 196 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Elephone S8

Veľký 6-palcový displej s jemným rozlíšením, 10-jadrový čip, množstvo pamäti a pekný dizajn ako bonus. Elephone nie je prémiovou čínskou značkou, preto za tento model v 64-gigabajtovej verzii zaplatíte len dve stovky.

Je však zároveň jeden z najzaujímavejších, keďže pri nízkej cene ponúka všetko, čo by sme od dobrého smartfónu čakali. Navyše má batériu s kapacitou 4200 mAh, takže na jedno nabitie by mal zvládnuť dva dni bežného používania.

Najvýraznejším prvkom je displej s extrémne tenkým rámom na troch stranách a na rozdiel od lacnejších modelov má vyššie rozlíšenie 1440 x 2560 bodov. Jediná väčšia časť je pod displejom, kde mimochodom nájdete aj snímač odtlačkov prstov.

Vďaka dobrému hardvéru a minimu softvérových doplnkov tu nehrozia žiadne pomalé reakcie. Škoda však, že smartfón nie je vybavený najnovšou verziou systému Android.

Veľké očakávania by ste nemali mať ani od fotoaparátu, aj keď sa chváli snímačom s rozlíšením 21 miliónov bodov. Výsledok je priemerný, ale to je pri väčšine čínskych smartfónov.

+ veľký displej s vysokým rozlíšením, dizajn
- umiestnenie kamery, fotoaparát
Cena: 205 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Xiaomi Mi 6

Najlepšie vybavená verzia určená aj pre európsky trh nie je lacná, no ponúka špičkovú kombináciu 6 gigabajtovej pamäti a 64-gigabajtového dátového úložiska.

Vo vnútri je navyše jeden z najvýkonnejších čipov súčasnosti, 8-jadrový Snapdragon 835 s grafickou časťou Adreno 540. S týmto smartfónom nenarazíte na žiadnu aplikáciu alebo hru, ktorá by nefungovala, alebo by bola pomalá.

Xiaomi Mi 6 je navyše krásny smartfón s kompaktným telom. Vďaka menšej 5,15-palcovej uhlopriečke sa vmestí aj do menšieho vrecka. Hlavným materiálom je sklo, za príplatok môžete vlastniť ešte luxusnejšiu keramickú verziu. Hrany sú výrazne zaoblené a zariadeniu vládne čistý dizajn s dokonalou symetriou, akú poznáme len iPhonov.

Aj tento smartfón má duálny fotoaparát, no na rozdiel od lacnejších modelov je druhý snímač farebný a funguje ako dvojnásobné optické priblíženie. Tento systém úspešne využíva iPhone 7 Plus. Xiaomi Mi 6 je jeden z najdrahších čínskych smartfónov, pričom jeho cenu môže citeľne zvýšiť aj clo s daňou.

Za svoje peniaze ale dostanete skutočne vynikajúci smartfón. Pri kúpe si však dajte pozor na to, aby ste vybrali tú správnu verziu s 800 MHz LTE. Ak si vystačíte so 4 gigabajtami operačnej pamäti, tak pokojne siahnite po lacnejšej verzii za 343 eur.

+ vysoký výkon, dizajn, duálny fotoaparát
- vyššia cena
Cena: 380 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Xiaomi Mi MIX

Netradične veľký smartfón, určený pre milovníkov zariadení pripomínajúcich tablet. S uhlopriečkou displeja 6,4 palca sa vám do malého vrecka na nohaviciach ale pravdepodobne nevojde.

Hardvérová výbava je vynikajúca, keďže použitý čip Snapdragon 821 má osem jadier a výkon, ktorý si poradí aj s tými najnáročnejšími hrami a aplikáciami.

Kombinácia 6 gigabajtovej pamäte a 256 gigabajtového úložiska je aj v prípade čínskych smartfónov vysoký nadpriemer. Poteší batéria s kapacitou 4400 mAh, keďže veľký displej potrebuje adekvátnu zásobu energie.

Pri displeji môže vadiť jedine Full HD + rozlíšenie, 6,4-palcová uhlopriečka by si v dnešnej dobe zaslúžila viac. Smartfón je vybavený vlastnou softvérovou nadstavbou MIUI 8, zvládne naše LTE frekvencie s výnimkou 800 MHz pásma.

Xiaomi Mi MIX je veľmi pekný a dobrý smartfón s obrovským displejom. Škoda, že jeho displej nemá vyššie rozlíšenie a niekomu môže vadiť nie úplne pokrytie LTE frekvencií.

Dostupná je aj druhá generácia tohto modelu, Xiaomi Mi MIX 2 ale stojí o približne 70 eur viac. Má výkonnejší čip Snapdragon 835, na 100 percent si rozumie so slovenskými LTE pásmami a má aj mierne menší, 6-palcový displej.

+ vysoký výkon, veľký displej, kapacita pamäti
- len 2K rozlíšenie displeja
Cena: 393 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Už za 35 eur aj s dopravou

Na najlacnejší smartfón vám bude stačiť necelých 40 eur. Či sú to dobre investované peniaze je otázne, keďže kvalita spracovania a použitý hardvér vás prenesú asi šesť rokov do minulosti.

Pritom stačí zdvojnásobiť rozpočet, aby ste si kúpili smartfón so 4-jadrovým čipom, 3 gigabajtami pamäti a 32 gigabajtovým dátovým úložiskom. Malý HD displej ale nemusí vyhovovať každému a biedna je aj kvalita fotografií.

Na slušný smartfón si pripravte približne 150 eur. Za túto sumu si môžete kúpiť kvalitne spracovaný smartfón vybavený veľkým Full HD displejom, 8-jadrovým čipom a dokonca aj použiteľným fotoaparátom.

Bohužiaľ, kým hardvérové parametre hovoria jasnou rečou, tak prikrášlené produktové fotografie sú od reality ďaleko. Skúste si preto na internete vyhľadať skutočné fotografie smartfónu, po jeho príchode tak nebudete sklamaní.

Lacné modely a neznáme značky majú jeden spoločný problém, ktorým sú chýbajúce aktualizácie. Bez veľkej a aktívnej komunity sa nemusíte dočkať žiadnych opráv, alebo nových funkcií.

Pred kúpou sa preto pokúste zistiť, ako sa výrobca stará o svoje súčasné a staršie modely. Lebo bez softvérových opráv a aktualizácií na najnovšiu verziu systému bude aj dobrý smartfón časom zaostávať.

Aby ste kúpu neľutovali

Lákavá cena a krásny vzhľad nie je všetko. Pri výbere si preverte podporované LTE frekvencie, aby ste neskôr neboli prekvapení z pomalého mobilného internetu.

Tieto informácie nájdete na stránkach svojho mobilného operátora, prípadne pre komplexné informácie navštívte tento web.

V ponuke čínskych obchodov môžete nájsť rôzne verzie jedného modelu, ktoré sa líšia práve podporovanými frekvenciami. Najčastejšie im chýba 800 MHz frekvencia, bez ktorej sa našťastie vo väčšine miest dá fungovať.

Prekvapení môžete byť aj z absencie služieb od Google. Modely určené hlavne pre čínsky trh ich vôbec nemusia mať, keďže sú na území tohto štátu blokované. Našťastie na tento problém narazíte už len veľmi výnimočne.

Pokiaľ je to možné, zistite si prítomnosť CE certifikácie pre možnosť dovozu do Európskej únie. Jeho absencia totiž môže spôsobiť, že telefón nakoniec ani neprejde colnicou.

A od colnice čakajte pozdrav s výpočtom cla a dane, teda ak si nevyberiete drahšiu dopravu, ktorá vyrieši preclenie aj za vás, prípadne si kúpite model priamo zo skladu nachádzajúceho sa v Európskej únii.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 34 954
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 23 240
 3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 16 686
 4. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 15 031
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 839
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 5 352
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 5 099
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 515
 9. Špeciálna príloha: Krížovky na leto 2 786
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 680

Téma: Android


Článok je zaradený aj do ďalších tém Xiaomi, Lacný a dobrý smartfón

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Opäť zvýšil náskok v bodovacej súťaži.

Stĺpček Osmelené

Od mladosti mám problém s alkoholom a neviem si pomôcť

Som abstinent, aj keď nemusím.

Neprehliadnite tiež

Čo robiť, aby sa vám v lete neprehrieval telefón

Nedávajte telefón do mrazničky.

Podcast Klik

Klik: Prečo sa ľudia nechávajú očipovať

Prehľad technologických správ týždňa.

PODCAST ZOOM

Zoom: Globálne otepľovanie ukázali cyklistické preteky

Čo nám cyklistika hovorí o zmene klímy.