SME

Priletel z južnej Európy. Orla kráľovského k nám vyhnalo globálne otepľovanie

Samec sa okamžite stáva vzorným budúcim oteckom, partnerku zásobuje potravou a keď už sa jeho družka potrebuje preletieť, pri sedení na znáške ju vystrieda.

Orol kráľovský.Orol kráľovský. (Zdroj: WIKI COMMONS)

Prispôsobil sa pokroku?

Je naším tretím najväčším opereným dravcom. Orol kráľovský sa prispôsobil hospodárskemu pokroku, a tak nehniezdi len v pôvodných lesoch. Dobrovoľne sa usádza aj v kultúrnej krajine, teda na miestach pretvorených človekom. Mladé orlíčatá sa liahnu v bezpečí hniezda vysoko nad zemou. Ak im rodinnú idylu naruší neželaný zvedavec, rodičia neváhajú brániť svoje ratolesti pazúrmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je o čosi menší ako orol skalný, no stále dosahuje úctyhodné rozmery. Orol kráľovský môže dorásť až do osemdesiatich centimetrov. Samice sú v porovnaní s partnermi trochu väčšie a o poznanie ťažšie.

SkryťVypnúť reklamu

Samec sa okamžite stáva vzorným budúcim oteckom, partnerku zásobuje potravou a keď už sa jeho družka potrebuje preletieť, pri sedení na znáške ju vystrieda.

Kým rozpätie samčích krídel môže dosiahnuť 210 centimetrov, u orlíc je ešte o desať centimetrov väčšie. A zatiaľ čo samec váži v priemere asi dva a pol kilogramu, jeho družka ešte o kilogram viac.

Nápadný je ich šesťcentimetrový silný zobák.

V letku sú orly kráľovské rozoznateľné podľa mierne zahnutých krídel. Na ich konci sa vyníma sedem ručných letiek – pier, ktoré sa ponášajú na prsty.

Dospelý orol je tmavohnedý, len hlava a zadná časť krku sú viac dožlta.

Vyhnalo ho globálne otepľovanie?

Žije v strednej Európe, v stepných oblastiach na juhu Ruska, na Ukrajine a v Turecku.

K nám orol kráľovský priletel v prvej polovici minulého storočia, keď ho z juhovýchodnej Európy začalo vyháňať globálne otepľovanie.

V posledných rokoch na našom území hniezdi približne štyridsať párov orlov kráľovských. Tento druh síce radíme medzi sťahovavé vtáky, no čím sú orly staršie, tým menej sa im chce tralákať z miesta na miesto, a tak často zimujú na južnom Slovensku. O zimovisku rozhoduje snehová pokrývka, ak napadne priveľa snehu, predsa len odletia južnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Je verný?

Orly kráľovské majú trvalé vzťahy, samčekovia nie sú žiadni záletníci a aj orlice sú oddanými partnerkami. Dokonca aj svojmu teritóriu sú verné. Vracajú sa sem každý rok, spolu s odrastenými orlíčatami.

Orly kráľovské si žijú na vysokej nohe, lepšie povedané na vysokom strome, ktorý spravidla meria viac ako dvadsať metrov. Ak sa neusadia na okraji lesa, vyberú si nejaký strom na svahu poľnohospodárskej krajiny. Vždy však hniezdia v nížinných oblastiach, nie v horách.

Akt párenia prebieha takisto vo výške, v súkromí, ktoré orlom poskytnú koruny stromov. No majestátne vtáky potešia aj oko a ucho pozorovateľa, najmä, keď sa začnú oddávať svadobným tancom.

Párik orlov vzlietne do obrovskej výšky, kde spolu samec a samica začnú krúžiť, aby sa krátko nato strmhlav spustili k zemi a opäť zaleteli vysoko do vzduchu. Celý rituál sprevádzajú hlasným spevom.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ho neradno vyrušovať?

Hniezda orlov kráľovských sú rozložité, vystlané uschnutou trávou alebo vetvičkami stromov. Orly ich každý rok zveľaďujú a nové si postavia len v prípade, že ich domov niečo (alebo niekto) zničí. Začiatkom apríla sa hniezdo zaplní vajíčkami. Samica obvykle znesie dve, tri, výnimočne až štyri sivasté vajcia s hnedými a fialovými fliačikmi. Sú približne dvakrát ťažšie, ako slepačie vajíčka.

Samec sa okamžite stáva vzorným budúcim oteckom, partnerku zásobuje potravou a keď už sa jeho družka potrebuje preletieť, pri sedení na znáške ju vystrieda. V tomto období sú orly veľmi citlivé na akékoľvek vyrušenie.

Mláďatá sa liahnu približne po 44 dňoch a starajú sa o ne obaja rodičia. Tých čaká jedenásťtýždňová intenzívna šichta, počas ktorej budú musieť neustále zásobovať hladné zobáčiky orlíčat. Mláďatá síce opúšťajú hniezdo už v júli, no úplne samostatnými sa stanú až na jar. Dovtedy ešte radi využijú pomoc rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Na korisť striehnu krúžiac vo vzduchu alebo pri nízkom lete nad zemou. Lovia sysle, škrečky ale aj potkany. Výnimkou však nie je ani pohľad na orla kráľovského, ktorý si pochutnáva na zdochline. Stačí, ak nájde zrazené zviera na ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu