SME

Je táto fotografia fotomontáž? Takmer polovica ľudí to nevie rozoznať

Ak je fotomontáž urobená profesionálne, odhaliť ju je takmer nemožné.

Myslíte si, že táto fotografia je pravá? Odpoveď nájdete v galérii.Myslíte si, že táto fotografia je pravá? Odpoveď nájdete v galérii. (Zdroj: Sophie Nightingale, Cognitive Research, 2017)

BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa nakláňajú k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Fotografia s týmto výjavom zo samitu G20 sa šírila na internete minulý týždeň. Problém je, že je zmanipulovaná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak ste si úpravu nevšimli, nemusíte sa hanbiť. Upravené fotografie si dokážu ľudia všimnúť iba v 60 percentách prípadov. Ukazuje to nový výskum v žurnále Cognitive Research: Principles and Implications.

Vašu schopnosť rozoznávať falošné fotky od originálov si môžete vyskúšať v našej galérii.

SkryťVypnúť reklamu

Každodenná manipulácia

V každodennom živote sme vystavení množstvu upravených fotografií - v reklame, v médiách a na sociálnych sieťach. Zatiaľ čo niektoré úpravy sú nevinné - farebný filter na osobnej fotke - iné môžu ovplyvňovať našu mienku a rozhodnutia - umelo zoštíhlené ženy v reklame či zmanipulované fotografie politikov.

Je dôležité vedieť, či dokážu ľudia tieto úpravy vnímať. Nový výskum ukázal, že 700 dobrovoľníkom sa to podarilo iba v 60 percentách prípadov.

Aj keď ľudia vedeli povedať, že fotka je upravená, nedokázali určiť, kde presne k úprave došlo. V ďalšom teste, ktorý si môžete spraviť online, sa ukázalo, že úpravy vedeli ľudia určiť len v 56 percentách prípadov.

Prečítajte si tiež: Svojou technológiou chce zmeniť filmový svet. Ukradol tváre Obamu a Putina Čítajte 

Ako odhaliť zmanipulovanú fotku?

"Naše zistenia po prvýkrát ukazujú, že ľudia nedokážu zistiť, či sú obrazy reálneho sveta originálne alebo manipulované. Výsledky majú dôsledky pre profesionálov pracujúcich s digitálnymi obrázkami v právnej aj mediálnej oblasti," píšu autori v štúdii.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré úpravy vedeli ľudia odhaliť ľahšie ako iné - zmeny geometrického tvaru objektov na pozadí obrázku. Najťažšie ľudia rozpoznávali retuš tváre. Najrýchlejšie si dobrovoľníci všimli zmenu, ak boli zjavne narušené pixely na fotografii.

Ak si nie ste istí, či je fotografia, na ktorú sa pozeráte reálna, môžete využiť jednoduchý trik. Ak používate prehliadač Google Chrome, stačí ak na fotografiu kliknete pravým tlačidlom myši a následne vo výbere zvolíte možnosť hľadať obrázok v službe Google.

Zvyčajne sa takýmto spôsobom dopátrate k originálnej fotke a jej primárnemu zdroju. Pri fotografii zo samitu G20 je jedným z prvých výsledkov článok o tom, že fotografia skutočne nie je pravá.

DOI: 10.1186/s41235-017-0067-2

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu