SME

Páči sa mu, keď stromy umierajú. Fúzač alpský do nich kladie vajíčka

Vytínanie lesov ho teda neohrozuje. Ďalšie priemyselné spracovanie dreva už áno.

Fúzač alpský.Fúzač alpský. (Zdroj: WIKI COMMONS)

Potrebuje choré stromy?

Vo svete hmyzu patrí k výnimkám, ktorých sa neštítime. Skôr naopak. Pohľadom naň sa možno priam kochať. Fúzač alpský je pekný modrastý chrobáčik s typicky čiernou kresbou a dlhými tykadlami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V našej rubrike o zvieratách často spomíname druhy, ktoré sa kvôli ľudským zásahom do prírody zaradili medzi ohrozené.

Fúzač alpský k nim síce patrí tiež, no pravdou je, že vyslovene vyhľadáva choré či spílené stromy, do ktorých potom samička kladie vajíčka. Vytínanie lesov ho teda neohrozuje. Ďalšie priemyselné spracovanie dreva už áno.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sa mu páči najväčšmi?

Rozšírený je po celej Európe, od západného Francúzska po Pobaltie, ale aj v Škandinávii a Zakaukazsku. U našich susedov v Česku už patrí medzi veľmi vzácne druhy, na Slovensku je stále pomerne rozšírený.

Pri potulkách prírodou naň môžeme natrafiť najmä v Malých a Bielych Karpatoch, Slovenskom rudohorí či v Strážovských vrchoch.

Najviac sa fúzačovi alpskému páči v horských zmiešaných lesoch a svetlých bučinách. Kým v minulosti sa o ňom hovorilo ako o horskom chrobákovi, dnes už vieme, že pre fúzačovu spokojnosť nie je dôležitá nadmorská výška.

Podstatné sú ubytovacie podmienky v prostredí, kde sa rozhodol usalašiť. Najpočetnejšie sú preto rodinky fúzačov v bukových lesoch s čerstvo popadanými či umierajúcimi stromami.

Kto má dlhšie tykadlá?

Môže merať až štyri centimetre. Kým samčekovia majú tykadlá spravidla dvakrát dlhšie ako telo, u samičiek sú podstatne kratšie a len zriedka presiahnu dĺžku tela.

SkryťVypnúť reklamu

Fúzače alpské sú sfarbené do sivastej alebo modrej farby, pričom na plochých krovkách majú typickú kresbu v podobe čiernych škvŕn s bledým orámovaním. Každý chrobák má jednu veľkú prednú škvrnu, spojenú priečnu a malú škvrnu vzadu.

Napriek týmto spoločným znakom sú krovky každého fúzača trochu iné, aj čierne fliačiky sú od seba rôzne vzdialené, čo fascinuje zberateľov hmyzu.

Ako dlho sa vyvíja?

Dospelé chrobáky môžeme zazrieť v období od júna do septembra, najmä, keď svieti slnko. Vtedy si vyberajú teplé svahy orientované na juh a začínajú s rituálom párenia.

Oplodnená samička potom hľadá nejaký čerstvo zoťatý alebo umierajúci buk, hrab či javor, aby do štrbín ranenej kôry mohla naklásť vajíčka. Ako sme spomínali v úvode, vytínanie stromov fúzače neohrozuje.

SkryťVypnúť reklamu

Horšie je, keď lesníci nechajú priemyselne vyťažené drevo v lese. Samičky sa doň vykladú a keď sa drevo odvezie na spracovanie do továrne, je to koniec pre všetky vajíčka.

Ak si ale samička vyberie kmeň, ktorý v lese zostane, zárodky majú šancu na prežitie. Čaká ich však dlhá cesta, kým sa z nich napokon stanú malé chrobáčiky.

Z vajíčok sa najprv vyvinú biele larvy, ktoré vyzerajú ako malé valčeky.

Minimálne tri roky prežijú v takomto stave ukryté v dreve, ktorým sa živia. Celulózu z dreva im pomáhajú stráviť symbiotické organizmy. Teda také, s ktorými je spolužitie obojstranne prospešné.

V poslednom vývojovom štádiu, zvyčajne v máji a júni, sa larvy v kmeni zakukľujú. Čaká ich posledná premena. Ako dospelé chrobáky sa už živia len miazgou ranených stromov.

SkryťVypnúť reklamu

Donedávna ich ľudia považovali za škodcov dreva, no iste uznáte, že umierajúcim alebo vypíleným stromom zas tak veľmi neškodia.

Hrozbou pre nevyliahnuté fúzače sú najmä ďatle, ktoré ich z kôry vydzobávajú. Dospelé chrobáky majú zasa nepriateľov medzi lesnými vtákmi a jaštericami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu