SME

Hypotéza o deviatej planéte má trhlinu, objavené telesá do nej nezapadajú

Pozorovania zhlukov telies mohli ovplyvniť skreslenia.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

BRATISLAVA. Začiatkom roka 2016 vedci oznámili, že mohli naraziť na novú planétu v ďalekých končinách našej slnečnej sústavy - v Kuiperovom páse.

Možnú existenciu planéty, ktorá by bola príliš ďaleko na priame pozorovanie, odvodili podľa pozorovania niekoľkých ľadových telies.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Analýza ďalších štyroch takýchto objektov, ktoré nedávno astronómovia z projektu Outer Solar System Origins Survey objavili, však tejto hypotéze môže podlomiť kolená.

Nič totižto nenaznačuje, že by telesá ovplyvňovala deviata planéta. Jej gravitácia by ich mala k sebe priblížiť tak, aby vytvorili zhluk. To sa však nestalo.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Astronómovia asi narazili na Planétu X, deviatu planétu slnečnej sústavy Čítajte 

Pozorovania mohli ovplyvniť skreslenia

Astronóm Cory Shankman z Victorinej univerzity v Kanade a vedúci štúdie hovorí, že predošlé pozorovania telies v Kuiperovom páse nemali dobré podmienky. Museli sa vysporiadať so zníženou viditeľnosťou kvôli počasiu a ročným obdobiam.

Navyše, telesá v Kuiperovom páse, ktoré sú ďalej od galaktickej roviny, sa dajú pozorovať ľahšie. To podľa tímu vedcov môže viesť k tomu, že v niektorých oblastiach sa dá vidieť viac telies než inde, no v skutočnosti môžu byť rozmiestnené rovnomerne.

Práve fakt, že niektoré telesá v oblasti sa ľahšie pozorujú môže vyvolávať dojem, že sa zhlukujú do skupín, aké by vytvorila gravitácia deviatej planéty.

Scott Sheppard, jeden z prvých vedcov, ktorý navrhol existenciu deviatej planéty, však hovorí, že väčšina z novo objavených telies sa nachádza v takomto zhluku a jeho teória vždy predpokladala, že niektoré telesá do zhlukov jednoducho nezapadnú.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nevideli ju, no vedia, ako vyzerá. Podoba deviatej planéty sa vyjasňuje Čítajte 

Nie všetci sú presvedčení

Astronómka Renu Malhotrová z Arizonskej univerzity podľa magazínu Nature hovorí, že skreslenia pozorovaní do určitej miery oslabujú hypotézu o deviatej planéte, aspoň v navrhovanej vzdialenosti a veľkosti. Zároveň však dodáva, že existenciu planéty ani definitívne nevyvracia.

Ani astronóm Mike Brown z Caltechu v Kalifornii nie je podľa magazínu Science presvedčený. "Vychádzajú z toho, že pozorovania sú úplne skreslené, čo je pravda. No potom zrazu spravia predpoklad, že aj všetci ostatní sú predpojatí," hovorí Brown.

Myslí si, že všetky skreslenia by sa z pohľadu všetkých pozorovaní mali nakoniec vyrovnať.

Zatiaľ astronómovia našli len veľmi malý počet telies, na ktoré by možná planéta mohla mať vplyv. Otázku, či sa v slnečnej sústave deviata planéta ozaj nachádza alebo nie, zodpovedajú až ďalšie pozorovania a ďalšie objavené telesá, na čom sa už podľa Malhotrovej pracuje.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1126/science.aan6999

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu