SME

Veľryby sa zmenšili o niekoľko metrov, môže za to človek

Keďže sa rybári zameriavali na najväčšie jedince, párili sa menšie veľryby.

Vráskavec obrovský.Vráskavec obrovský. (Zdroj: Michael L. Baird / WIKIMEDIA /CC)

BRATISLAVA. Bolo to vidno už desaťročia pred kritickým momentom, no v nadmernom love veľrýb sa stále pokračovalo. Nezmenšoval sa len počet veľrýb, ale aj veľkosť týchto morských cicavcov, ktoré môžu merať aj tridsať metrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Christopher Clements z Univerzity v Zürichu porovnával veľkosť ulovených veľrýb od roku 1900 do roku 1985, keď vstúpil do platnosti celosvetový zákaz lovu veľrýb.

„Pozreli sme sa na údaje o vráskavcoch ozrutných, vráskavcoch myšok, vráskavcoch severných a vorvaňoch tuponosých. Zistili sme, že ich veľkosť sa výrazne zmenšovala, napríklad vorvane boli v 80. rokoch priemerne o štyri metre kratšie ako v roku 1905,“ cituje ho BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sme to vedeli

Došlo k tomu podľa neho zrejme tak, že lovci si cielene vyberali najväčšie jedince a párili sa tak čoraz menšie veľryby. „Znamená to, že varovné signály sme videli štyridsať rokov pred tým, ako nastal kolaps veľrybích populácií,“ hovorí Clements.

Ak by sme podľa neho tieto údaje mali v 40. alebo v 50. rokoch minulého storočia, keď sa už dalo zmenšovanie pozorovať, lov veľrýb sa mohol obmedziť už vtedy a zabránilo by sa tak najhoršiemu.

Očakáva, že skúmanie veľkostí jedincov by mohlo pomôcť aj pri iných živočíšnych druhoch, ktoré môžu byť ohrozené. „Mohli by sme zasiahnuť skôr, aby sme tomu zabránili,“ dodáva Clements.

Nestačia len čísla

Nadmerný rybolov môže populácie morských živočíchov zničiť natoľko, že návrat do pôvodného stavu bude trvať desaťročia, ak je to ešte vôbec možné. Ako ukážkový príklad tohto javu sa uvádzajú práve veľryby.

SkryťVypnúť reklamu

Spoluautor štúdie Mark Hindell z austrálskej Tasmánskej univerzity zdôrazňuje, že na to, aby sme vedeli vyhodnotiť hrozbu, nestačí len počítať jedince.

„Ak sa zameriate len na to, môžu vám ujsť mnohé ďalšie veci, ktoré sa v číslach neprejavia. Napríklad zmeny v správaní. A potom pre vás môže byť kolaps ich populácie šokom,“ hovorí pre The Australian.

D.O.I.: 10.1038

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu