ST. LOUIS, BRATISLAVA. Je to stratégia, vďaka ktorej dokážu farmári udržať na poliach, sadoch a viniciach úrodu vo chvíľach, keď je situácia pre rast a rozvoj plodín nepriaznivá. Chemické prípravky im pomáhajú v boji proti škodcom a chorobám, ktoré dokážu v monokultúre úplne zdecimovať pestovateľské snahy.
Trvá približne 11 rokov, kým chemické firmy dokážu vyvinúť nové prípravky, ktoré majú účinnosť voči novým nástrahám. Za každým z nich stoja investície, ktoré môžu dosiahnuť výšku 250 miliónov dolárov.
To všetko chce podľa magazínu Engadget zmeniť Monsanto v spolupráci s technologickou firmou Atomwise. Umelá inteligencia má pomáhať pri objavovaní nových molekúl, ktoré by mohli byť v poľnohospodárstve nápomocné. Kým učiaci sa systém bude bádať a modelovať nové chemické zlúčeniny, laboranti budú testovať ich účinnosť a vplyv na životné prostredie.
Znamená to nielen skrátenie vývojového cyklu a nákladov, ale aj príležitosť pre dôslednejšie experimenty a testy priamo v teréne. Výskumníci budú mať dostatok času na to, aby preverili všetky vedľajšie účinky na živé organizmy - od rastlín, cez hmyz až po baktérie.
Podobnú stratégiu už nejaký čas využívajú aj farmaceutické a chemické spoločnosti, ktoré dokážu modernými technológiami zúročiť svoje výskumy z minulosti. Ak počítače nadviažu na zdokumentované výskumy a štúdie, môžu sa prepracovať k novým výsledkom, ku ktorým by ľudia dospeli oveľa pomalším tempom.