SME

Najstaršia planéta rozdelila slnečnú sústavu na dve časti

Jupiter svoje pevné jadro sformoval len milión rokov po vzniku Slnka.

Jupiter nie je len najväčšia ale aj najstaršia planéta, naznačuje nový výskum.Jupiter nie je len najväčšia ale aj najstaršia planéta, naznačuje nový výskum. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Veľké plynné planéty museli vznikať veľmi rýchlo po vzniku slnečnej sústavy. Svoj materiál - prach a plyn - získavali z novozrodenej hviezdy, ktorá ho svojou energiou odtláčala od seba.

Jupiter, najstaršia planéta našej slnečnej sústavy, tento súboj síl vyhral. Ako prvé si vytvoril pevné jadro, ktoré k sebe gravitáciou priťahovalo okolitý plyn.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nový výskum naznačuje, že sa tak udialo už milión rokov po vzniku našej slnečnej sústavy. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise PNAS.

Bez vzoriek z Jupitera

Narozdiel od Zeme, Marsu či Mesiaca nemôžu vedci skúmať priamo vzorky z Jupitera či jeho jadra. Skúmali preto zloženie asteroidov, ktoré pochádzajú z pásu asteroidov medzi Jupiterom a Marsom.

SkryťVypnúť reklamu

Ich analýzou zistili, že pochádzajú z dvoch odlišných hmlovinových zásobníkov. Tieto dve hmloviny existovali súčasne v období medzi jedným až štyrmi miliónmi rokov po vzniku slnečnej sústavy, ale boli fyzicky oddelené.

Prečítajte si tiež: Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupitera Čítajte 

"Najpravdepodobnejší mechanizmus tohto účinného oddelenia je vznik Jupitera, ktorý otvoril medzeru v disku (rovina plynu a prachu z hviezd) a zabránil výmene materiálu medzi týmito dvoma zásobníkmi," vysvetľuje v tlačovej správe národného laboratória Lawrencea Livermora v Kalifornii vedúci štúdie Thomas Kruijer.

Prečo nie sú v slnečnej sústave superzeme?

Poznanie veku Jupitera je kľúčom k pochopeniu, ako sa vyvíjala slnečná sústava smerom k dnešnému rozloženiu. Aj keď modely predpovedali, že Jupiter vznikol pomerne skoro, doteraz jeho vznik nebol nikdy datovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Asteroidy naznačujú, že jeho jadro vzniklo už milión rokov po vzniku slnečnej sústavy.

Prečítajte si tiež: Vznikla spolu so Slnkom aj hviezda smrti? Čítajte 

Za tento čas jadro Jupitera mohlo narásť až na veľkosť dvadsiatich Zemí. Ďalšie dva až tri milióny rokov narástlo jadro asi na veľkosť 50 Zemí.

Jupiter vďaka svojmu rýchlemu vzniku slúžil ako bariéra - zabraňoval vnútornému prenosu materiálu v disku okolo hviezdy. To môže podľa vedcov vysvetliť, prečo v našej slnečnej sústave nie je žiadna superzem - planéta, ktorá má väčšiu hmotnosť ako Zem.

doi: 10.1073/pnas.1704461114

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu