SME

Vznikla spolu so Slnkom aj hviezda smrti?

Americká štúdia prináša argumenty o možnosti existencie tajomnej hviezdy Nemesis.

Mračná v súhvezdí Perzeus odfotené Hubblovým teleskopom.Mračná v súhvezdí Perzeus odfotené Hubblovým teleskopom. (Zdroj: NASA)

Vo vedeckých výskumoch sa občas prepletá fantázia s realitou. Napríklad reči o hviezde smrti Nemesis, ktorá sa vraj skrýva kdesi vo vesmírnych diaľavách a ovplyvňuje pohyby komét a asteroidov v našej Slnečnej sústave, sa zdajú byť ako rozprávky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nový výskum vedcov z dvoch prestížnych amerických inštitúcii však hovorí niečo iné: hviezda smrti Nemesis, pomenovaná podľa gréckej bohyne odplaty a pomsty, mohla skutočne existovať.

Podľa vedcov je dokonca pravdepodobné, že Nemesis sa narodila spolu so Slnkom v čase formovania Slnečnej sústavy, teda pred viac ako 4,5 miliardami rokov. Potvrdil to spoluautor štúdie zverejnenej predbežne online na arXiv.org Steven Stahler.

SkryťVypnúť reklamu

Nemesis? Áno, ale...

Stahler, astronóm z prestížnej Kalifornskej univerzity v americkom Berkeley, pre webové univerzitné stránky povedal: „Pokiaľ ide o Nemesis, my hovoríme áno. Pravdepodobne existovala, aj keď to bolo už veľmi dávno.“

V podstate je však predpoklad o (veľmi dávnej) existencii hviezdy smrti iba vedľajším výstupom výskumnej práce, článok o ktorej napokon vyjde v rovnako prestížnom odbornom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Štúdia je založená na dlhodobom skúmaní molekulárneho mračna v súhvezdí Perzea, vzdialeného 600 miliónov svetelných rokov, ktoré je dlhé 50 miliónov svetelných rokov. Pozorovanie, samozrejme, dopĺňajú počítačové simulácie, lebo ani astronómia už dávno nie je len záležitosťou pozorovania.

SkryťVypnúť reklamu

Mračno s odhadovanou hmotnosťou vyše 10 miliónov našich Sĺnk je obrovskou kozmickou pôrodnicou. Vďaka búrlivému procesu tvorby nových hviezd sa skladá najmä z hviezdnych „novorodencov“, ktorí sa budú v dospelosti hmotnosťou podobať na naše Slnko.

Z počítačových simulácií vyplynulo, že prakticky všetky sa zrodili ako dvojhviezdy, ktoré síce fungujú podľa rôznych pravidiel, no vždy tvoria pár. Je jedno, či vzdialenejší alebo menej vzdialený. A teoreticky práve takýto scenár mohol stáť aj pri zrode našej hviezdy.

Mimochodom nie je bez zaujímavosti, že jedným z najprestížnejších zástancov existencie hviezdy Nemesis bol Richard Muller, tiež z Kalifornskej univerzity v Berkeley.

Muller už v roku 1984 uvažoval o tom, že ide o červeného trpaslíka vzdialeného 1,5 svetelného roku, ktorý má na svedomí napríklad dopad Chixculubského meteoritu pred 65 miliónmi rokov a následné masové vymieranie.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr prišli ďalšie „farebné“ tipy – nebezpečný trpaslík nie je červený, ale hnedý či dokonca biely, prípadne ide o málo hmotnú hviezdu iba niekoľkokrát masívnejšiu ako najväčšia planéta Slnečnej sústav Jupiter. Nikdy sa však nič podobného nenašlo.

Napokon aj z nového výskumu vyplýva, že Nemesis mohla existovať, no už dávno zmizla kdesi v hlbinách Mliečnej cesty z dohľadu našich prístrojov.

Prečo práve dvojhviezdy?

Striedanie dňa a noci je pre nás pozemšťanov úplne bežné, keďže od kolísky si zvykáme na jedno Slnko. Moderná astronómia však priniesla dôkazy, že v tomto smere sme vo vesmíre skôr výnimoční.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Y6V na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu