SME

Pred 20 rokmi zdieľal na webe úplne prvú fotku z mobilu. Kodak ani Polaroid mu neverili.

Firmy o pár rokov padli do bankrotu.

Prvá fotografia z telefónu, ktorú Philippe Kahn okamžite zdieľal dňa 11.6. 1997 s viac ako 2-tisíc ľuďmi na celom svete. (Zdroj: Philippe Kahn)

BRATISLAVA. Pred dvadsiatimi rokmi sedel Philippe Kahn v nemocničnej čakárni. Bol nervózny a znudený zároveň. Jeho žena už niekoľko hodín rodila a Kahn nemal čo robiť. Začal sa hrať so svojim novým vyklápacím telefónom a digitálnym fotoaparátom.

Kým sa narodila jeho dcéra Sophie, stihol na kolene zostrojiť zariadenie, ktorým ju odfotil a fotografiu dokázal zdieľať cez web až k 2000 ľuďom. Obratom mu prišlo 97 emailov, ktoré by v dnešnom svete boli niečo ako "lajky."

Kahn ako prvý človek na svete zavesil 11. júna 1997 na web fotku z mobilu a automaticky ju rozposlal kamarátom. Nemohol tušiť, že práve vynašiel najobľúbenejšiu kratochvíľu generácie svojej dcéry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na sociálne siete pribudnú dnes denne stovky miliónov fotiek, ktoré si ľudia zdieľajú a rozposielajú. Rovesníci Sophie používajú vešanie fotiek na Instagram ako hobby, komunikačný nástroj a prezentačný nástroj zároveň. Denne len na Instagrame pribudne 95 miliónov fotiek a videí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď Kahn svoj koncept ukazoval koncom 90. rokov najväčším fotografickým spoločnostiam - Kodaku a Polaroidu, obe ho vysmiali. V okamžitom zdieľaní nevideli budúcnosť. Polaroid vyhlásil bankrot v roku 2001, Kodak v roku 2012. Sociálne siete dnes patria medzi najhodnotnejšie značky sveta.

Kahn ako prvý videl podobu sveta, ktorý mal dospieť spolu s jeho dcérou.

Načítavam video...

Ako zostrojil telefón s kamerou

Kahn chcel pôvodne vytvoriť Polaroid 21. storočia - digitálne fotografie, ktoré môžete ukázať priateľom a rodine. Na koncepte pracoval viac ako rok a nazval ho Picture Mail (Obrázkový email).

Rodine a priateľom prišla emailom notifikácia, ktorá ich odkazovala na Kahnov server, kde bola uložená fotografia. Dnes by sme Picture Mail nazvali bežne ako "zdieľanie."

Kahn chcel svoju myšlienku posunúť ešte ďalej - o fotografie sa chcel deliť hneď po ich odfotení. Chcel vytvoriť okamžité zdieľanie, na ktorého princípe fungujú všetky smartfóny a populárne sociálne siete súčasnosti.

V najzásadnejšom momente, 11. júna 1997, však Kahnovi stále chýbalo zariadenie, ktorým by dokázal dcérku odfotiť a zdielať so svetom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Vždy som chcel, aby sa mi to podarilo ešte pred momentom, než sa narodila moja dcéra a prvýkrát som zazdieľal jej fotku. Nebol som si však istý, ako to urobím," vysvetľuje Philippe Kahn pre internetový magazín IEEE Spectrum.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XYK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu