SME

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Keď v roku 1922 smeroval britský horolezec John Noel na Mount Everest, spolu s výpravou sa zastavil sa v Tibete po požehnanie od miestnych mníchov. Vítali ich ako vážených hostí, ukazovali im rituál tanca a príbehy o prevtelení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tancovali okolo nich tanečníci, ktorí mali na sebe zásteru z ľudských kostí. Na tvári zas masky z natiahnutej ľudskej kože.

A horolezci to všetko nahrávali na kamery.

Prvé zábery kultúry

Ide o vôbec prvé televízne zábery tibetskej kultúry. Nedávno sa zábery z výprav, ktoré podporila britská Kráľovská geografická spoločnosť, dostali na web.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé z dokumentov sa na verejnosť dostanú vôbec prvýkrát za sto rokov. Nahrávky teraz digitalizujú a dopĺňajú nimi web. K filmom má exkluzívny prístup verejnoprávna BBC.

„Spoločnosť má k dispozícii viac ako dva milióny materiálov,“ hovorí pre BBC Alasdair MacLeod, ktorý má na starosti digitalizáciu archívu Kráľovskej geografickej spoločnosti. „Je to najväčšia zbierka máp, fotografií, artefaktov, denníkov, zápisníkov a publikácií na svete.“

Nejde len o zaujímavosť, napríklad Noelove zábery vedci využijú pri porovnávaní so súčasnosťou, aby zistili, ako klimatické zmeny v posledných sto rokoch menili Himaláje.

Medzi dokumentmi je aj prvý záber Mount Everestu zo vzduchu. V roku 1933 vrch odfotil Latham Valentine Stewart Blacker, bývalý stíhací pilot a vojnový hrdina.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta púšťou

Na internete sú aj zábery Ralpha Bagnolda, ktorý v roku 1932 prešiel autom tisíce kilometrov líbyjskou púšťou. Keď sa niektoré auto výpravy pokazilo, rozobrali ho na náhradné diely a nechali ho v púšti. Niekde medzi pieskovými dunami by autá z 30. rokov stále mali byť.

V súčasnosti sa to nemusí zdať ako veľký čin, no v tom období išlo Bagnoldovi o život. Autá napríklad pravidelne uviazli v piesku, boli ďaleko od civilizácie a v prípade problémov nemali ako privolať pomoc.

„Odborníci mu hovorili, že sa to nedá,“ spomína syn cestovateľa Stephen. „Otca lákalo ukázať, že so správnymi nástrojmi a s presným naplánovaním existuje spôsob, ako prejsť púšťou.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu