SME

Pozerať, ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Jed kantaridín, ktorý pľuzgiernik vylučuje, pri kontakte s pokožkou spôsobuje bolestivé pľuzgiere.Jed kantaridín, ktorý pľuzgiernik vylučuje, pri kontakte s pokožkou spôsobuje bolestivé pľuzgiere. (Zdroj: WIKIMEDIA )

Pri pohľade na niektoré druhy hmyzu nás nezriedka strasie od hrôzy. Tento zelený chrobáčik je však jednou z mála výnimiek, pretože vôbec nepôsobí odpudivo. Práve naopak. Jeho smaragdovozelné lesklé telo pri pohľade z diaľky vyzerá ako skutočný vzácny kameň. Musíme zaostriť, aby sme si všimli, že na liste jaseňa sedí chrobák s článkovanými tykadielkami na hlave. No pozor, pľuzgiernik lekársky je taký pekný, ako aj jedovatý. Vlastne, jedovatý je ešte oveľa viac.

Jed kantaridín, ktorý pľuzgiernik vylučuje, pri kontakte s pokožkou spôsobuje výrazné a bolestivé pľuzgiere. Ak by sme sa tohto chrobáka čo i len letmo dotkli, a potom si pretreli oči, riskujeme zasa úplnú slepotu. Jeden gram jedu, čiže približne polovica hmotnosti čajového vrecka, stačí na to, aby sa bolestivé príznaky prejavili u viac ako päťtisíc ľudí. Zlomok tejto hmotnosti je smrteľnou dávkou pre jedného človeka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pľuzgiernikovi vyhovuje najmä teplé vlhšie podnebie v nížinách a jeho domovom je prakticky celá Európa.

Dokáže jed pľuzgiernika liečiť?

Niekedy ho zvykneme volať aj španielska muška. Už od staroveku sa jed pľuzgiernika používal v malých množstvách ako liek. Dávkovanie kantaridínu však bola hotová alchýmia a často sa stávalo, že sa pacient uliečil k smrti, pretože jedu požil príliš veľa.

Oveľa obľúbenejším bol kantaridín ďaleko od priestorov lekární. Stal sa napríklad jednou z hlavných prísad povestnej otravnej zmesi, ktorú v stredoveku nazývali „aqua Tofana“. Vymyslela ju síce profesionálna travička, no „Tofaninu vodu“ preslávila až talianska šľachtická rodina Mediciovcov. Tí sa nenápadne zbavovali svojich odporcov práve vďaka jedu pľuzgiernika lekárskeho. Vskutku vznešený spôsob popravy nepriateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusíme sa však obzerať do ďalekej histórie. Aj dnes sú známe prípady, keď sa páchatelia pokúšajú svoju obeť otráviť pomocou jedla. Páve toto jedlo často obsahuje výlučky pľuzgiernikov, napríklad vtedy, keď jedovatým hmyzom ktosi schválne vykŕmi hydinu. Jed sa tak uvoľní do tela sliepky či husi a nič netušiacej obeti určite nezíde na um, že nedeľné pečené kuriatko môže byť pre ňu posledným obedom.

Kantaridín sa v malých dávkach doteraz používa vo farmaceutickom priemysle na liečbu pľuzgierov a bradavíc. Ako dôkaz notoricky známeho porekadla, že klin sa klinom vybíja, keďže sám pľuzgiere spôsobuje.

Bráni sa jedom aj samička?

V našich končinách nežije veľa jedovatých živočíchov, no pľuzgiernik lekársky je spoľahlivo naším najjedovatejším chrobákom. O prvé miesto v tomto nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – chrobákmi májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pľuzgierniky je vylučovanie kantaridínu jednoduchým obranným mechanizmom. Ak chrobák cíti nebezpečenstvo, znervóznie a z kĺbov na nohách začne vypúšťať jed. Brániť sa takto dokážu iba samci, samičky pľuzgiernika totiž jed nevylučujú. Neznamená to však, že nemôžu byť jedovaté. Kantaridín na ich krovkách často zostáva po párení, ako svadobný dar, aby boli aj ony chránené pred nebezpečenstvom.

Dospejú vo včelích úľoch?

Samičky jedom potierajú aj vajíčka, ktoré kladú do pôdy veľmi strategicky – vždy v blízkosti včelieho hniezda. Zo včiel sa zakrátko stanú náhradní rodičia pľuzgiernikov.

Larvy chrobákov hneď po vyliahnutí vylezú na najbližší kvet a počkajú, kým priletí prvá včela. Na ňu sa prichytia nohami a nechajú sa odniesť do včelieho hniezda. Tu parazitujú na zásobách jedla a živia sa aj včelími larvami. Keď dospejú, vyletia zo včelieho hniezda. Už viac nebudú vyjedať medové plásty, teraz si pochutnajú na listoch jaseňov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu