Najlepší lacný mobil do dvesto eur (Vianoce 2018)

Aký mobil sa dá kúpiť za rozumnú cenu? Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

(Zdroj: Honor)

Pozrite si náš výber najzaujímavejších a najlepších smartfónov, na ktorých kúpu nepotrebujete viac ako dve stovky.

Tento článok pravidelne aktualizujeme a nájdete v ňom vždy aktuálny výber dobrých a cenovo dostupných mobilov, ktoré predstavujú najlepšiu ponuku na trhu.

Smartfóny sú zoradené podľa ceny.

Článok sme naposledy aktualizovali v novembri 2018.

Najlepší lacný mobil (Vianoce 2018)

V našom výbere pre leto 2018 je najlepším lacným mobilom Honor 9 Lite. Vyberali sme ho pre skvelý pomer výkonu a ceny a pekný dizajn, ktorý prekonáva očakávanie svojej cenovej kategórie.

Ak máte veľmi obmedzený rozpočet, tak pokojne siahnite po Huawei Y6 Prime 2018 alebo Nokii 3.1 s čistým systémom Android.

Hľadáte vyššiu triedu? Najlepší mobil do 400 eur (Vianoce 2018) Hľadáte top mobil na trhu? Najlepší mobil na trhu (Vianoce 2018)

Odporúčané modely:

Honor 9 Lite

Nie je veľa smartfónov, ktoré sa oplatí kúpiť aj po roku od ich uvedenia na trh. Honor 9 Lite je jedným z nich, a to vďaka peknému dizajnu, veľkému displeju, dobrému hardvéru a najmä aktuálnej cene pod 200 eur.

Smartfón je skutočne pekný vo všetkých dostupných farbách vrátane bežne nudnej čiernej. Pekný lesklý sklený povrch si však zaslúži obal. Kovový rám by mal zabezpečiť prežitie aj pri nečakanom páde na zem.

Honor využíva hardvér svojej materskej firmy Huawei, v tomto prípade konkrétne osemjadrový čip Kirin 659. V najlacnejšej konfigurácii je vybavený kombináciou troch gigabajtov pamäte a 32-gigabajtového dátového úložiska.

Vynikajúci je 5,65-palcový IPS displej s jemným Full HD+ rozlíšením. Má živé farby a je použiteľný aj na priamom slnku. Duálny fotoaparát je kombináciou klasického a pomocného snímača pre zisťovanie hĺbky objektov v scéne.

Fotografie sú veľmi dobré, nielen pri dobrom svetle, aj pri fotení v interiéri s horším svetlom. V cenovej kategórii do 200 eur je Honor jednou z najlepších volieb od známych značiek, ktoré majú u nás bezproblémový servis.

Cena: 199 eur (aktuálna cena a dostupnosť Honor 9 Lite)

+ pekný dizajn, slušný výkon, dobrý fotoaparát
microUSB konektor

Parametre: Kirin 659, 3 GB RAM, 32 GB dáta, 5,65“ IPS 1080 x 2160, 3000 mAh, 149 g

Xiaomi Mi A2 Lite

Čínska značka Xiaomi je dnes už legendou, dobre známou aj na Slovensku. Skvelý pomer ceny a výkonu platí aj v prípade modelu Mi A2 Lite, ktorý si na našom trhu kúpite v dvoch konfiguráciách s rozdielnou kapacitou dátového úložiska.

Dizajn sa drží súčasných trendov, do ruky sa vám teda dostane smartfón s displejom natiahnutým od kraja po okraj s jedným menším výrezom v jeho hornej časti. Pri 5,84-palcovej uhlopriečke má dostatočne jemné Full HD+ rozlíšenie.

Čip Snapdragon 625 nie je práve najnovší no má osem procesorových jadier a grafickú časť, vďaka ktorej sa bez problémov zahráte väčšinu stredne náročných hier. Operačná pamäť s kapacitou tri gigabajty vás obmedzovať určite nebude.

Od duálneho fotoaparátu veľké zázraky nečakajte, keďže je stabilizovaný len elektronicky a druhý snímač je doplnkový pre zisťovanie hĺbky objektov. Poteší 4000 mAh batéria s dvojdňovou výdržou, no škoda, že ju budete nabíjať jedine pomocou dnes už starého konektora microUSB.

Za necelé dve stovky je Xiaomi Mi A2 Lite skvelý smartfón s čistým systémom Android. Samozrejme, nie je dokonalý, no ponúka skvelý pomer ceny a výkonu.

Cena: 186 eur (aktuálna cena a dostupnosť Xiaomi Mi A2 Lite)

+ dobrý hardvér, displej s vysokým rozlíšením
priemerná konštrukcia

Parametre: Snapdragon 625, 3 GB RAM, 32 GB dáta, 5,84“ IPS 1080 x 2280, 4000 mAh, 178 g

Motorola G6 Play

Odľahčená verzia z úspešnej série Motorola G6 je pekná, veľká a vďaka dobrej batérii by mala zvládnuť aj dva dni bežného používania. Kúpiť si ju môžete v štyroch farebných verziách vrátane peknej tmavomodrej.

Výkonom neurazí, osemjadrový čip Snapdragon 430 však nie je žiadny rekordér a pri graficky náročnejšej hre sa rýchlo unaví. V kombinácii s troma gigabajtmi operačnej pamäte a 32 gigabajtami pre dáta je zážitok z bežného používania veľmi dobrý.

Pomáha tomu aj veľký, 5,7-palcový displej s HD+ rozlíšením. Majitelia prémiových smartfónov nad ním možno ohrnú nosom, no bez problémov poslúži na multimediálnu zábavu, komunikáciu či prezeranie webu.

Nabíjať ho nebudete často, 4000 mAh batéria je spolu s 15 W rýchlym nabíjaním dobrou kombináciu, ktorú kazí jedine starý microUSB konektor.

Motorola G6 Play je smartfón, ktorý neurazí, nie je predražený a je aj pekný. Uvidíme, či sa firma polepšila a bude pravidelne ponúkať aktualizácie aj po sľúbenom prechode na Android 9.

Cena: 169 eur (aktuálna cena a dostupnosť Motorola G6 Play)

+ pekný dizajn, dobrý hardvér
rozlíšenie displeja

Parametre: Snapdragon 430, 3 GB RAM, 32 GB dáta, 5,7“ IPS 720 x 1440, 4000 mAh, 175 g

Huawei Y6 Prime

Je len málo výrobcov, ktorí majú v ponuke rovnako špičkové, ako aj lacné a dobré modely. Za Huawei Y6 Prime zaplatíte v akcii približne len 150 eur, pričom je to pekný a dobre vybavený model.

Smartfón pôsobí na obrázkoch odolne, vyrobený je však z plastu. Dizajn je našťastie veľmi pekný, aj keď po pár rokoch už opozeraný. Firma ho ponúka vo viacerých farebných verziách, podľa nášho názoru je najkrajšia modrá.

Od výkonu veľa nečakajte, štvorjadrový Snapdragon 425 žiadne zázraky nedokáže a je vhodný len pre menej náročného používateľa, ktorý je ochotný mu odpustiť občasné zaváhanie. Výrobca mu našťastie pridelil tri gigabajty operačnej pamäte.

Dátové úložisko s kapacitou 32 gigabajtov si môžete rozšíriť pomocou microSD karty, nájdete tu aj analógový zvukový výstup, 3000 mAh batériu a, bohužiaľ, aj starý konektor microUSB.

Huawei Y6 Prime je dobrý smartfón, pokiaľ od neho nebudete mať prehnané očakávania. Určite vás nesklame pri bežnom prezeraní facebooku, videa, ale zvládne aj graficky nenáročné hry.

Cena: 159 eur (aktuálna cena a dostupnosť Huawei Y6 Prime)

+ pekný dizajn, čítačka odtlačkov, dobrá cena
len HD+ rozlíšenie

Parametre: Snapdragon 425, 3 GB RAM, 32 GB dáta, 5,7“ IPS 720 x 1440, 3000 mAh, 150 g

Nokia 3.1

Niekdajšia sláva Nokie sa už asi nikdy nevráti, ale súčasnosť nie je pre túto značku vôbec zlá. Má dostatočne širokú ponuku zaujímavých smartfónov od tých prémiových až po cenovo dostupné modely v cene, ktorú si môže dovoliť každý.

Model Nokia 3.1 nie je žiadny rekordér, je to smartfón určený pre cenovo orientovaného používateľa, ktorý je ochotný spraviť viacero ústupkov, predovšetkým pri hardvéri. Dizajn a kvalita spracovania je totiž nadpriemerná.

Kombinácia skla pri displeji, kovového rámu a plastovej zadnej strany zvládne bežné používanie a pravdepodobne aj nejeden pád. Nečakajte však ani displej natiahnutý od hora až nadol, ani vysoké rozlíšenie.

Displej s uhlopriečkou 5,2 palca má len HD+ rozlíšenie, čo na bežné používanie úplne postačuje. Fotoaparát neohúri, čo však nepoteší, je starý konektor micro USB.

Nokia 3.1 je dobrý a hlavne lacný Android smartfón, pri ktorom vás nečaká žiadna nepodarená softvérová nadstavba. Je tu úplne čistý systém, doplnený len o nutné úpravy. V cene do 200 eur má firma ešte jeden lepší model s označením 5.1, vybavený Full HD+ displejom a výkonnejším hardvérom.

Cena: 139 eur (aktuálna cena a dostupnosť Nokia 3.1)

+ cena, 8-jadrový čip, čistý Android
nevhodné pre náročné aplikácie

Parametre: MediaTek MT6750, 2 GB RAM, 16 GB dáta, 5,2“ IPS 720 x 1440, 2990 mAh, 138 g

Asus Zenfone Live

Za najlacnejší model v našom výbere zaplatíte len 116 eur, čo je napríklad menej ako cena originálneho koženého puzdra na iPad Pro. Extrémne nízka cena však neznamená, že za ňu dostanete nepoužiteľný kus smartfónu.

Asus Zenfone Live je síce lacné, ale pre nenáročného používateľa stále dobré zariadenie. Pozriete si na ňom novinky na facebooku, odpíšete pohodlne na e-mail, zabavíte sa hudbou či videom.

Z pohľadu možností v ničom nezaostáva, horší je len jedine výkon. Čip Snapdragon 425 bol vytvorený pre cenovo dostupné mobilné zariadenia, čomu zodpovedajú aj jeho možnosti. Navyše je doplnený len o dva gigabajty pamäte a pre dáta je 16-gigabajtový úložný priestor.

Ten si určite rýchlo rozšírite pomocou microSD karty, keďže veľkú časť si ukrojí samotný systém spolu s aplikáciami. Batéria s kapacitou 3000 mAh by vám mala umožniť prežitie aj náročného dňa, ale nabíjať ju budete len pomocou dnes už starého microUSB kábla.

Škoda, že výrobca aj pri tak hardvérovo priemernom smartfóne rozširuje systém o svoju nadstavbu. Jej pridaná hodnota nie je veľká a zbytočne zaberá systémové prostriedky.

Cena: 116 eur (aktuálna cena a dostupnosť Nokia 3.1)

+ cena, dostačujúci výkon, veľký displej
0150 softvérová nadstavba

Parametre: Snapdragon 425, 2 GB RAM, 16 GB dáta, 5,5“ IPS 720 x 1440, 3000 mAh, 140 g

Za koľko už kúpite dobrý smartfón

Nečakajte, že najlacnejšie smartfóny, ktorých cena sa začína okolo 50 eur, budú rýchle, kvalitné a s odolnou konštrukciou. Často majú veľmi starý softvér, ktorý nepodporuje moderné aplikácie.

Ak pôjdete na spodnú hranicu ceny, pripravte sa na veľmi malé obrazovky s uhlopriečkou štyri palce a rozlíšením 800 x 480 bodov, 512-megabajtovú operačnú pamäť a na pomalé dvojjadrové čipy. Tejto kategórii smartfónov sa určite vyhnite, ich používanie je skôr trestom, ako odmenou.

Čo sa dá robiť s takýmto smartfónom? Okrem volania a posielania SMS správ veľa nie. Teda nie tak kvalitne a najmä pohodlne, ako sme zvyknutí z drahších modelov. Reakcie sú pomalé, množstvo nových aplikácií funguje veľmi pomaly, prípadne vôbec.

Na graficky pekné hry môžete rovno zabudnúť, rovnako zle sú na tom aj fotografie či záznam videa. Zahráte sa len tie najjednoduchšie hry, na moderné nemá smartfón potrebný výkon.

Pritom v kategórii do 200 eur môžete kúpiť veľmi dobrý smartfón s Full HD+ displejom, dostatkom operačnej pamäte a výkonným čipom. Ak hľadáte nový mobil a dovoľuje vám to rozpočet, začnite pri zariadeniach s cenou od 150 eur vyššie.

Čo má mať dobrý lacný mobil

Nový lacný smartfón by mal mať minimálne tri gigabajty operačnej pamäte, v opačnom prípade bude vhodný akurát tak na volanie a písanie správ. Za 200 eur dnes nie je problém zohnať model s aj väčšou kapacitou, rôzni výrobcovia z Číny ponúkajú dokonca aj jej dvojnásobok.

Pozor si dajte aj na počet jadier čipu v telefóne, ktoré veľmi zjednodušenie hovoria o výkone zariadenia. Aj pri hranici pod 200 eur môžete byť nároční a pomalé štvorjadrové modely radšej obchádzajte. Moderné osem- a 10-jadrové čipy nie sú výrazne drahšie, no na súčasné potreby omnoho vhodnejšie.

Aj keď sa rýchlosť nemusí zdať na prvý pohľad podstatná, v praxi určuje, či vás telefón bude denne rozčuľovať. Ak vás pri každom použití pomalý mobil zdrží len o pár sekúnd, za deň stratíte minúty a za mesiac aj hodiny času čakaním na smartfón. Je to zle investovaný čas.

Malá kapacita dátového úložiska našťastie nepredstavuje problém, keďže si ju pri väčšine mobilov môžete rozšíriť pomocou microSD karty. Dôležitejšia je podpora rýchleho internetu a odolná konštrukcia z pevných materiálov. Vyberajte modely s internou kapacitou pamäte 32 a viac gigabajtov.

Za dve stovky dnes môžete dostať aj veľký displej s jemným Full HD+ rozlíšením či snímačom odtlačkov prstov. Problematický môže byť len operačný systém, konkrétne aktivita výrobcu pri jeho aktualizácii.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 8. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 9. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 10. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 4. Konferencia - EU support for research
 5. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 6. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 7. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 8. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 9. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 10. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 19 505
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 14 386
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 13 883
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 8 535
 5. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 335
 6. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 159
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 4 308
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 940
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 248
 10. Štefánka by Pulitzer 2 628

Téma: Honor


Článok je zaradený aj do ďalších tém Nokia, Huawei, Xiaomi, Lacný a dobrý smartfón

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: Nielen Slovensko si spomína na Jána a Martinu

Vo štvrtok sa vo viacerých mestách konajú zhromaždenia.

DOMOV

Rok po vražde: Toto je obraz, akou sme krajinou

Ako sa zmenilo Slovensko. A zmenilo sa vôbec nejako?

Neprehliadnite tiež

Izraelskí technici pri mesačnom robotovi Berešit.
Na snímke predstavenie nového produktu Samsung Galaxy S10, 19. februára 2019 v San Franciscu.
Šéf spoločnosti Samsung DJ Koh počas predstavenia skladacieho smartfónu Galaxy Fold.
Umelecké vyobrazenie najmenšieho mesiaca Neptúnu. Odlomil sa z inej družice.