SME

Expert na kyberbezpečnosť: Väčšina infraštruktúry už bola hacknutá

Silnejšie počítače dajú lepšie nástroje vláde, ale aj hackerom, povedal pre SME odborník na kyberbezpečnosť RAMI EFRATI. Bude hosťom na konferencii TechSummit v Bratislave.

Rami Efrati je bývalý Riaditeľ civilnej divizíie Izraelského národného kybernetického úradu a zakladateľ spoločnosti Firmitas Cyber Solutions, ktorá sa venuje technologickému zabezpečeniu kritickej infraštruktúry a internetu vecí.Rami Efrati je bývalý Riaditeľ civilnej divizíie Izraelského národného kybernetického úradu a zakladateľ spoločnosti Firmitas Cyber Solutions, ktorá sa venuje technologickému zabezpečeniu kritickej infraštruktúry a internetu vecí. (Zdroj: RAMI EFRATI)

Nedávno sa objavili správy, že ruskí hackeri sa zamerali na francúzske prezidentské voľby. Ako sa dajú hacknúť voľby?

„Hovoríme tu o elektronických voľbách, kde sa používajú počítače. Počítače iba čakajú na hacknutie. Pri práci s nimi treba mať istotu, že všetky počítače a siete sú bezpečné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hackeri pri útoku hľadajú slabiny. Môžu byť technologické, čo znamená, že sú súčasťou systému a nikto ich ešte neobjavil. Problémom môže byť aj takzvaný muž v strede, niekto, kto s hackermi spolupracuje a nainštaluje do systému škodlivý kód.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to jednoduché, ale myslím si, že je to možné. Keď niekto prelomí bezpečnostné opatrenia elektronický volieb, môže postupovať rovnako ako pri akomkoľvek inom hacku.“

Aj manipulovať hlasy?

„Pri hacknutí systému sa dá spraviť množstvo vecí, napríklad zašifrovať súbory a pýtať si výkupné. Vnútri systému sa tiež dajú manipulovať súbory, môžete nejaké odstrániť aj pridať.

Samozrejme, všetko nezávisí iba od počítačov, ale aj od siete a regulácií, v tomto prípade ide o francúzsku aj európsku kyberbezpečnostnú agentúru. Verím, že spravia všetky potrebné opatrenia a budú pracovať v oddelenej sieti, z ktorej sa informácie dostanú von, iba ak už do nej niekto prenikol. Nemôžem však povedať, že toto je stopercentne bezpečné.“

Okrem volieb sa dajú hacknúť aj časti infraštruktúry, napríklad elektrárne. Aká časť kritickej infraštruktúry je dnes zraniteľná na kyberútoky?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WHN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu