SME

Wikipedia plánuje vlastné spravodajstvo bez reklamy a senzácií

Spravodajský experiment chce zistiť, či chcú ľudia vecné, presné a neutrálne správy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Wikimedia/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Má to byť spravodajstvo bez podtónu, ideí a emócií. Kým redaktori píšu správy zo sveta, čitatelia môžu prispieť svojimi vlastnými informáciami, spresneniami a opravami.

Po vzore Wikipédie chce spoluzakladateľ projektu Jimmy Wales odštartovať nový projekt s názvom Wikitribune.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má spojiť profesionálnych novinárov s internetovou komunitou v priestore, ktorý neskresľuje reklama, politický záujem či ekonomická pohnútka.

Dobrovoľné predplatné

Obsah nebude spoplatnený, každý fanúšik však môže uhradiť dobrovoľné predplatné, alebo prispieť ľubovoľnou sumou na prevádzku tak, ako sa to deje dnes pri Wikipédii. Peniaze poslúžia pre honoráre tvorcov obsahu.

SkryťVypnúť reklamu

O čom bude Wikitribune písať, o tom môžu rozhodnúť ľudia samotní. Môžu založiť fragmenty budúcich článkov, ktoré novinári spracujú.

Taktiež môžu vyjadriť finančnú podporu pre to, aby Wikitribune zamestnala novinára, ktorý sa bude venovať niektorému zo špecializovaných odborov.

Správy založené na faktoch a pravde

Všetky texty majú byť podložené faktami, citátmi a zdrojmi rovnako, ako je tomu vo Wikipédii. Hoci čitatelia budú môcť zasahovať do obsahu ako pri encyklopedických textoch, úpravy budú musieť schváliť tvorcovia a editori.

Wales chce v novom projekte reagovať na negatívny vývoj v mediálnom priestore. Hneď pre začiatok spomína dezinformačné kampane falošných správ, ktoré sa pri veľkých udalostiach objavujú v sociálnych sieťach.

Wikitribune má byť spravodajským zdrojom, ktorý dokladá každú informáciu svojimi zdrojmi. Ľudia si tak budú môcť konštatovania a správy preveriť priamo u zdroja.

SkryťVypnúť reklamu

Absolútna neutrálnosť

Cieľom je podľa BBC dosiahnuť absolútnu neutrálnosť. Tá chýba nielen veľkým mienkotvorným médiám, ale aj komunitným spravodajským formátom. Wikitribune nebude hovoriť čo je dobré a čo zlé, ako majú dopadnúť udalosti, ale ani mobilizovať a vyzývať ľudí k aktivite či zdržaniu. Bude popisovať dianie.

Keďže ide o projekt bez reklám, Wales verí tomu, že články sa nebudú nadpismi, titulkami a senzáciami uháňať o kliknutia používateľov.

Wikitribune nebude dosahovať tržby predajom reklamného priestoru, tým odpadá faktor, ktorý médiá bojujúce o prežitie motivuje k takémuto správaniu. Chce sa však spravodajsky horúcim témam venovať, aby vyvážil skresľovanie informácií médiami a kampaňami v sociálnych sieťach.

Už v tejto chvíli beží kampaň na zozbieranie prvých peňazí pre prevádzku. Bude iba od internetistov závisieť, koľko redaktorov bude spravodajský tím mať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu