SME

Šesť tipov, ako ochrániť svoju identitu na sociálnych sieťach

Ak sa správate zodpovedne, nemusíte sa báť bezpečnostných prešľapov.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

NEW YORK, BRATISLAVA. Ak žijete na sociálnych sieťach, je nepríjemné ak niekto ukradne, nabúra alebo zneužije vašu identitu.

V jedinom zlomku sekundy môžete stratiť prístup nielen ku všetkému čo ste vybudovali, ale aj k sieti kontaktov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Magazín International Business Times prichádza s praktickými radami, ktorými môžete riziko minimalizovať. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby ste sa mohli cítiť v relatívnom bezpečí?

1. Preč s väzbami a aplikáciami

Čím menej väzieb vytvoríte, tým menej bezpečnostných dier budú môcť hackeri zneužiť na to, aby sa vám dostali pod kožu. Znamená to, že ak vás bude aplikácia pobádať k spárovaniu s účtom v sociálnych sieťach, radšej to vzdajte.

SkryťVypnúť reklamu

Každé spárovanie otvára sériu autorizácií, ktoré umožňujú pristupovať k vymedzenému rozsahu dát, či používaniu konkrétnych funkcií.

Nejde vždy len o posielanie falošných príspevkov a škodlivých kódov. Bezpečnostní analytici už dávno poukázali na to, že ľudia vôbec nesledujú aké oprávnenia si aplikácie žiadajú.

2. Zabezpečte svoje zariadenia

Mobil bez PIN kódu a biometrického profilu, počítač bez hesla - to všetko sa stáva rizikom vo chvíli, keď svoje zariadenia stratíte, alebo vám ich niekto ukradne. Keďže v nich máte uložené prístupy k účtom, každý záškodník môže heslá a nastavenia zmeniť, aby vás nadobro vyblokoval z prístupu.

Len s veľkým úsilím presvedčíte prevádzkovateľa sociálnej siete, že ste vlastníkom účtu ku ktorému ste stratili prístup.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako si vytvoriť a zapamätať bezpečné heslo Čítajte 

3. Používajte silné heslá

Pri sociálnych sieťach je to rovnaké ako pri každej inej internetovej službe. Každé heslo by malo byť dostatočne dlhé a pestré čo sa použitých znakov týka. Rovnako dôležité však je, aby ste ho nepoužívali pri žiadnych iných službách, účtoch či aplikáciách.

Je bežné, že hackeri pri prienikoch na populárne služby využívajú zozbierané mená a heslá na to, aby sa pokúšali získať prístup k ostatným populárnym serverom.

Je zvykom, že ľudia rovnaké heslá používajú všade, pretože nie je jednoduché držať v hlave desiatky zložitých identít. Riešením sú správcovia hesiel, súčasne sú však aj vektorom útoku.

4. Nedôverujte

Pripojiť sa k sociálnej sieti cez verejný hotspot zo svojho mobilu môže byť rovnako nebezpečné ako použiť pre prihlásenie cudzí počítač. Nikdy neviete, kto má plnú moc nad sieťou a aké sú jeho motivácie a pohnútky.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je nezvyčajné, že verejné WiFi hotspoty sú prevádzkovateľmi zanedbávané a tak sa pre hackerov stávajú atraktívnym bodom pre prienik a špehovanie.

Prečítajte si tiež: Ako si nastaviť Facebook tak, aby vám nevykradli účet Čítajte 

5. Dvojfaktorové prihlásenie

Každá moderná služba ponúka vyššiu mieru bezpečnosti ako len prístupové heslo. Je ním dvojfaktorové prihlasovanie, pri ktorom sa používajú doplnkové jednorazové kľúče.

Tie prichádzajú na mobil pomocou SMS správ, alebo ich možno v mobile generovať špeciálnou aplikáciou.

Ak ste si doposiaľ doplnkovú úroveň zabezpečenia neaktivovali, mali by ste tak spraviť. I ak by ste prišli o prístupové heslo, bez doplnkových kódov by bolo nefunkčné.

Prečítajte si tiež: Ako zistiť, ktoré vaše údaje získali hackeri Čítajte 

6. Podozrivé odkazy

Nikdy neklikajte na odkazy ktoré vám prichádzajú e-mailom, nikdy nerobte prekliky na sociálnu sieť z iných stránok, ak si viete hlavný portál služby otvoriť naťukaním adresy do prehliadača. Pri nepozornosti by ste sa v rutine všednosti mohli stať obeťou podvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Sľuby o zmene Facebooku na zelený sú rovnakým nezmyslom, ako zázračné funkcie, ktoré vám prezradia kto vás číta, sleduje a kto vás vyhľadával.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu