SME

Evolúciu veľkých mozgov odštartovala špeciálna diéta

Primáty, ktoré jedli ľahko stráviteľnú výživnú stravu, majú väčšie mozgy.

Šimpanzia matka a jej mláďa sa kŕmia figami. Aj vďaka nim majú väčší mozog.Šimpanzia matka a jej mláďa sa kŕmia figami. Aj vďaka nim majú väčší mozog. (Zdroj: Wikimedia/CC/BMC Ecology)

BRATISLAVA. Všetky primáty majú veľké mozgy. Vedia vďaka nim používať nástroje, rýchlo nájsť potravu a chápu zložité vzťahy vo svojej veľkej sociálnej skupine. Vedci sa však stále nevedia dohodnúť, čo nárast mozgov skutočne spôsobilo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna hypotéza hovorí, že mozog sa len prispôsobil sociálnym skupinám, v ktorých primáty žili - čím väčšia skupina, tým väčší mozog. Nový výskum teraz naznačuje, že mozgy naším predkom narástli vďaka strave, ktorá má veľa kalórií a je ľahko stráviteľná.

Štúdiu uverejnili vedci z Univerzity v New Yorku v žurnále Nature Ecology & Evolution.

SkryťVypnúť reklamu

Jablká a pomaranče

Pôvodne chceli výskumníci u primátov skúmať, či majú monogamné druhy menšie alebo väčšie mozgy oproti druhom, ktoré žijú s viacerými partnermi. Výskum robili na 140 druhoch primátov. Ukázalo sa, že sexualita, zložitosť sociálnych skupín primátov ani veľkosť skupín ma veľkosť mozgu nijako nevplývali.

Veľkosť mozgu však dokázali predpovedať podľa toho, či diéta daného druhu pozostávala z listov alebo z ovocia. Živiny v listoch sú ukryté za hrubými bunkovými stenami. Aby ich primáty dokázali rozložiť, musia tráveniu venovať veľa času a energie. Často preto aj niekoľko hodín po jedle ležia a trávia potravu.

Primáty, ktoré jedia ovocie majú omnoho aktívnejší život. Ovocie dokážu rozložiť rýchlo a je v ňom veľa kalórií, ich energia teda môže smerovať do iných orgánov – konkrétne do mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Nie každý však s novou hypotézou súhlasí. „Je to ako keby porovnávali jablká a pomaranče,“ povedal pre odborný magazín Science Robin Dunbar, autor hypotézy o tom, že mozog rástol spolu s tým ako rástli skupiny, v ktorých primáty žili. Podľa Dunbara síce ovocie mohlo otvoriť dvere k väčším mozgom, ale samotná potrava nedokáže vytvoriť dostatočne silný evolučný tlak.

Nájsť ovocie je náročné

„Diéta a socializácia nie sú alternatívne vysvetlenie pre väčšie mozgy. Sú to doplňujúce vysvetlenia,“ dodáva Dunbar. Bez ovocia by však mozog zrejme nikdy nezačal rásť. Je preto dôležitejšie, myslí si hlavná autorka štúdie Alex DeCasienová.

Samotné jedenie ovocia je náročnejšie na premýšľanie. Listy môžu primáty nájsť takmer kdekoľvek. Hľadanie ovocia je už náročnejšie. Jedinec si musí zapamätať, kde a kedy rastie. Primáty museli mať lepšiu navigáciu v priestore a riešiť zložité problémy, ak bolo ovocie na nedosiahnuteľnom mieste. Evolúcia preto mohla uprednostniť druhy s mozgami, ktoré dokázali tieto problémy vyriešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Jedenie ovocia tak mohlo byť štartérom a dovoliť tak primátom aj vytvoriť si zložitejší sociálny život. „V nejakom bode je jednoduché nemožné tieto dva aspekty oddeliť,“ dodáva DeCasienová.

Strava má v evolúcii určite dôležité miesto, špeciálne u ľudí. Nová štúdia naznačuje, že podobne to mohlo byť aj u nich.

„Varenie je to, čo hnalo ľudskú líniu do úplne nových oblastí,“ hovorí pre Science antropológ Richard Wringham, ktorý na novej štúdii nespolupracoval. Najmä varenie mäsa a živiny z neho zohrali v evolúcii ľudí dôležitú úlohu.

DOI: 10.1038/s41559-017-0112

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu