SME

Vsadiť čipy do mozgu? Elon Musk má tím, ktorý pracuje na vývoji

Začalo to tlačidlami, potom prišli myši, senzory a ECG snímače. V budúcnosti možno budeme komunikovať cez drôty.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

HAWTHORNE, BRATISLAVA. Technologický magnát Elon Musk financuje projekt, ktorý má priamo prepojiť ľudskú myseľ s počítačom. Pod hlavičkou Neuralink prebieha výskum a vývoj, ktorý sa snaží nájsť spôsob pre dokonalé spojenie ľudských mozgov s elektronickými čipmi. Muskove firmy dnes vyvíjajú elektrické autá, vesmírne rakety, či prepravné kapsule ktoré tunelmi spájajú mestá rýchlosťou lietadiel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projekt na prepojenie mysle a stroja Musk okrajovo naznačil v poslednom polroku už niekoľkokrát, až teraz však podľa webu The Verge konkretizoval jeho podobu. Vedci sa snažia vyvinúť rozhranie, ktoré by umožnilo priame napojenie mozgu na elektronický systém.

SkryťVypnúť reklamu

Kým pri čipoch dokážeme v presnom časovaní definovať na zberniciach a v pamäťových bunkách konkrétne stavy, ľudský mozog nie je natoľko preskúmaný, aby sme vedeli povedať ako pracujú neuróny, akým spôsobom prenášajú vzruchy a informácie tak, aby spustili komplexné javy a pochody.

Vyplýva to nielen zo zložitosti ľudského mozgu a jeho neurónových periférií, ale aj zo samotnej podstaty problému. Hoci sa čipové implantáty už nejakú dobu používajú, ide o jednoduchšie zariadenia, ktoré by sme na celej planéte mohli v živých tvoroch spočítať na desiatky či stovky.

Myšlienka prepojiť mozog stovkami či tisíckami komunikačných kanálov s čipmi je odvážna. Veľkou bariérou bude nie obtiažne testovanie na živých ľuďoch, ale aj zabezpečenie obrovských prenosových rýchlosti, ktoré technológia vyžaduje na to, aby držala krok s ľudskou mysľou.

SkryťVypnúť reklamu

Čítanie neurónových kódov je výzva, ktorá sa zatiaľ čiastkovo využíva pri terapiách Parkinsonovej choroboy, epilepsie či neurodegeneratívnych chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu