SME

Každá jalovica je krava, naopak to neplatí

Kravy rekordérky z veľkochovov nadoja sedemnásobne viac mlieka.

Tur domáci.Tur domáci. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Aký je rozdiel medzi kravou a jalovicou?

Každé zviera z kravína môžeme odborne nazvať turom domácim. Toto pomenovanie okrem zoológov zrejme nikto nepoužíva, je však praktické, ak chceme o hovädzom dobytku hovoriť všeobecne. Názov tur domáci totiž označuje samca aj samicu, teda býka a kravu, ale aj teliatko, vola a jalovicu.

Teľa je mláďa kravy, jalovica je zasa každá mladá kravička, ktorá sa ešte neotelila. Vôl je vykastrovaný býk, teda už nemôže plodiť potomstvo.

Predkom tura domáceho je dnes už vyhubený pratur, ktorý žil v oblasti západnej Európy a na Blízkom východe. Samostatný poddruh tura sa vyvíjal v Indii, kde sú kravy dodnes považované za posvätné zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má knihu?

Tur domáci má veľké zavalité telo a v priemere váži osemsto až deväťsto kilogramov. Jeho črty, či už ide o farbu srsti alebo tvar rohov, sa výrazne líšia od plemena k plemenu. V našich končinách môžeme najčastejšie vidieť hovädzí dobytok so strakatou, hnedo-bielou srsťou.

Pre tieto zvieratá je typický výrazný ňufák so širokými nozdrami. Tur je známy prežúvavec. Jeho žalúdok sa skladá zo štyroch častí – bachora, čepca, knihy a slezu.

Veľmi dôležité a prospešné sú baktérie, ktoré má hovädzí dobytok v prvej časti žalúdka, v bachore. Majú nezastupiteľnú úlohu pri trávení potravy. Kravský jedálniček totiž tvorí výhradne bylinná strava, ktorá je okrem živín bohatá aj na ťažko stráviteľnú celulózu.

A práve s trávením celulózy kravám pomáhajú baktérie. Bachor je veľmi dôležitá časť kravského žalúdka a zodpovedá tomu aj jeho objem, ktorý sa v priebehu života zväčšuje. Kým teliatko má bachor pri narodení o polovicu menší ako slez, bachor dospelej kravy je v porovnaní so slezom až desaťkrát objemnejší, vošlo by sa jej doň až sto litrov vody.

SkryťVypnúť reklamu

Sú moderné plemená náročnejšie?

Kravy patria medzi najužitočnejšie hospodárske zvieratá. Ľudia si to uvedomili pred viac ako deviatimi tisícročiami, keď ich začali chovať pre vlastnú potrebu, predovšetkým na mlieko, mäso ale aj ako ťažnú silu pri poľnohospodárskych prácach.

Na samom počiatku domáceho chovu sa o hovädzí dobytok starali kočovní pastieri. Ak nechceli, aby kravy z ich stáda úplne spásli a spustošili jednu časť krajiny, museli s nimi za šťavnatou trávou putovať z miesta na miesto.

Moderné vyšľachtené plemená sú o poznanie náročnejšie. Niektoré sa síce chovajú vo výbehoch a na pastvinách, treba ich však prikrmovať senom či silážou, ktorú tvorí kukurica, pšenica a jačmeň.

Dávajú viac mlieka?

Dojné plemená žijú v stajniach, aby ich ošetrovatelia mali stále pod dohľadom a mohli ich pravidelne dojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak naše staré mamy chovali jednu kravu, denne nadojili desať až dvadsať litrov mlieka. Plemená, ktoré sa dnes chovajú vo veľkochovoch, dokážu vyprodukovať približne tridsať litrov mlieka a kravy rekordérky denne nadoja až sedemdesiat litrov mlieka.

Pri nich už nenájdete dojku s hrotkom v rukách, dojenie kráv vo veľkochovoch majú na starosti roboty riadené počítačom.

Otázkou je, do akej miery je takýto spôsob znesiteľný pre samotné kravy.

Ako sa upravuje kravské mlieko?

Kravské mlieko je bohaté na vitamíny, bielkoviny a minerálne látky. Mlieko zabalené v tetrapakových škatuliach v obchode je už tepelne upravené, hovoríme, že prešlo pasterizáciou. To je proces, pri ktorom sa mlieko nakrátko zahreje na vysokú teplotu, no na rozdiel od prevárania nestratí svoju typickú chuť. Pasterizácia zničí škodlivé mikróby a baktérie, ktoré môžu spôsobovať rôzne choroby, napríklad salmonelózu.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac mlieka kravy nadoja v období krátko po otelení. Teľnosť kravy trvá približne desať mesiacov a zvyčajne máva jedno či dve teľatá. Tie ani zďaleka nespotrebujú všetky mliečne zásoby, naopak, rady sa o ne podelia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu