SME

Aj Dell vie vyrobiť monitor pre náročného hráča (test Dell S2716DG)

Má maximálne plynulý obraz v hrách, no využijete ho jedine s výkonnými grafickými kartami od Nvidie.

(Zdroj: Dell)
Dell S2716DG
Páči sa nám:rýchla odozva, rovnomerné podsvietenie, dobrá ergonómia
Nepáči sa nám:cena, TN technológia
Hodnotenie:8,5
Cena:499 eur

Dell vyrobil herný monitor, ktorý klame svojim telom. Pôsobí totiž ako bežný kancelársky doplnok, hoci je vybavený netradične vysokou obnovovacou frekvenciou, je extrémne rýchly a s plynulým obrazom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo hráči potrebujú plynulý obraz?

Bežný monitor dokážu vykresliť obraz 60 krát za sekundu. Grafická karta však nepripravuje obraz rovnakou rýchlosťou a preto sa môže stať, že počas jednej sekundy vyráta obrázkov 30, no o sekundu neskôr ich bude 40, prípadne 25.

Len výnimočne nastane situácia, keď grafická karta vykreslí jeden obrázok presne počas jedného cyklu monitora. Keď jej to trvá dlhšiu dobu, bude jeden obrázok zobrazený dlhšie a druhý kratšie

SkryťVypnúť reklamu

Táto situácia pôsobí neprirodzene a v niektorých prípadoch môže hráč cítiť oneskorenú reakciu obrazu na pohyb myšou. Opačným problémom je vysoký výkon grafickej karty, keď stíha pripraviť obrázok rýchlejšie, ako je jeden cyklus monitora.

Súčasne sa tak na obrazovke zobrazia časti dvoch obrázkov, čo je nepríjemné najmä pri rýchlych pohyboch (hlavne pri akčných hrách). V tomto prípade môže pomôcť zapnutie funkcie vertikálnej synchronizácie, pri ktorej však môže nastať prvý popisovaný problém.

Technológia Nvidia G-Sync sa v obidvoch prípadoch snaží vyriešiť problém tým, že spravuje komunikáciu monitora s grafickou kartou.

Keď grafická karta pripraví obraz, je vykreslený a monitor čaká na ďalšie dáta z grafickej karty. Nie je tu žiadne oneskorenie či zobrazenie dvoch obrázkov počas jedného cyklu monitora. Obraz je plynulý, bez akéhokoľvek oneskorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Keď nevyžadujete 4K

Testovaný monitor Dell S2716DG je vybavený technológiou Nvidia G-Sync a pri 27-palcovej uhlopriečke má rozlíšenie 2560 x 1440 bodov. V dobe UHD / 4K obsahu nepôsobí tak sexi, no na druhú stranu nemá tak obrovské nároky na výkon celého počítača.

Navyše nesmieme zabúdať, že pri veľkosti uhlopriečky do 28 palcov nemá 4K rozlíšenie zmysel, nakoľko sa výhody vysokého rozlíšenia dajú využiť len veľmi ťažko. Povrchová úprava veľmi dobre odráža slnečné svetlo a našťastie nemá negatívny dopad na kvalitu obrazu.

Výhodou použitého panela s TN technológiou je rýchla odozva, teda jeden z najdôležitejších parametrov pre hranie hier. Firma sa chváli hodnotou 1 ms v takzvanom FAST móde.

Pri pozeraní z ostrejších uhlov farby rýchlo vyblednú, prípadne získajú žltý nádych. Tento problém však pri bežnom používaní vôbec neprekáža a pocítia ho len prísediace osoby mimo optimálneho zorného poľa.

SkryťVypnúť reklamu

Obraz do monitora môžete priviesť cez dva konektory – jeden DisplayPort 1.2 a jeden HDMI verzie 1.4. Priamo v balení nájdete kábel s mini DisplayPort konektorom, takže monitor môžete okamžite používať napríklad aj s MacBookom.

Hranie hier je zážitkom

Z pohľadu obrazových parametrov nie je Dell S2716DG špičkou vo svojej kategórii, no zároveň ho nemôžeme označiť ako vyslovene zlý monitor.

Má napríklad nadpriemerne rovnomernú intenzitu podsvietenia, s jednotlivými výkyvmi pod 10 percent. To isté platí o farebnom podaní, samozrejme v medziach určenia pre hranie hier, multimédiá a na bežnú prácu.

Najväčší zážitok prichádza s hrami, ale len v prípade, ak vlastníte aj adekvátne výkonnú grafickú kartu od Nvidie. Aktivácia technológie G-Sync je automatická, nečaká vás žiadne zložité nastavovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako vynikajúca je aj podpora v hrách, na problém s kompatibilitou môžete naraziť jedine pri starších tituloch. Ak vás nebude brzdiť výkon hardvéru, tak si vychutnáte skutočne maximálne plynulé hranie, aké vám bežný 60 Hz panel nikdy neponúkne.

Stále drahý doplnok

Keď sme pred vyše dvoma rokmi testovali prvý monitor vybavený technológiou G-Sync, stál vyše sedemsto eur. Navyše nemal ani nijak výrazne dobrý obraz a pozorovacie uhly. Dnes máme na stole model od známejšej značky s výrazne lepším obrazom a cenou nižšou o vyše dve stovky.

Nvidia G-Sync je teda aj po rokoch od svojho uvedenia technológiou určenou len pre náročných hráčov, ktorí majú obrovský rozpočet na poriadny hardvér a monitor v cene dobre vybaveného televízora.

Masovému rozšíreniu bráni vysoká cena komponentov, bez ktorých sa monitor nezaobíde. Musí zvládať vysokú frekvenciu a niečo stojí špeciálny čip s gigabajtom vlastnej pamäti. Ak ale raz vyskúšate plynulosť hrania, ku klasickému monitoru sa už nevrátite.

SkryťVypnúť reklamu

A aká je odpoveď na otázku či 4K rozlíšenie alebo technológiu G-Sync? Optimálne obidve dokopy, teda ak by sme mali v rozpočte skoro tisícku. Lepší zážitok z hrania sme ale mali na testovanom G-Sync monitore, ako na hocijakom monitore so 4K rozlíšením.

Parametre

Uhlopriečka: 27“ (68,55 mm), TN
Rozlíšenie: 2560 x 1440 bodov
Obnovovacia frekvencia: 30 - 144 Hz
Farebná hĺbka: 8-bit
Rozhranie: 1x DisplayPort 1:2a, 1y HDMI 1.4
Odozva: 1 ms GTG (vo Fast móde)
Kontrastný pomer: 1000:1
Jas: 350 cd/m2

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu