Varšava/Frombork 8. mája (TASR) - Poľskí archeológovia po deväťmesačnej prestávke obnovili v katedrále severopoľského mesta Frombork pátranie po hrobe svetoznámeho astronóma Mikuláša Kopernika.
Výskumníci sa už vlani v lete v mieste katedrály bezúspešne pokúšali nájsť hrob vedca, o ktorom predpokladali, že sa nachádza v týchto miestach.
Miesto posledného odpočinku Kopernika, ktorý zomrel v roku 1543, chcú experti objaviť pomocou georadaru. V lete tohto roku majú preskúmať plochu približne 20 metrov štvorcových v blízkosti oltára, uviedol profesor archeológie Jerzy Gassowski pre poľskú agentúru PAP. Napriek zdržanlivým očakávaniam profesor dúfa, že v priebehu tohtoročného letného obdobia archeológovia nájdu telesné pozostatky astronóma, ktorý patril ku kapitule katedrály.
Známe je len to, že Kopernika v katedrále pochovali, ale jeho hrob nebol označený. Predpokladá sa, že v súlade s vtedajšou tradíciou Kopernikovo telo uložili v blízkosti oltára. Kostol však bol počas vojen so Švédskom vážne poškodený a pozostatky nemuseli zostať na pôvodnom mieste posledného odpočinku.
Mikuláš Kopernik (nar. 1473) pozorovaním pohybu planét dospel k záveru, že Zem nie je stredom vesmíru, ale že sa otáča okolo Slnka. Svojimi prácami o Slnku ako centre systému planét spôsobil revolúciu vo vede svojej doby. Vyhlásenie heliocentrizmu vyvolalo v tom čase vážny odpor cirkvi. Jeho kniha O obehoch sfér nebeských sa dostala na index.
Kopernik tušil, že jeho názor cirkev neprijme bez protestov, preto váhal s vydaním svojho diela. Nakoniec vyšlo až po jeho smrti. Dôkazom jeho opodstatnených obáv bol fakt, že v roku 1600 upálili Giordana Bruna aj za to, že sa hlásil ku Kopernikovmu učeniu.