SME

Plast nemusí končiť na skládke, Slovenky z neho robia šperky

Umelkyňa sa spojila s vedkyňou. Ich práce vystavujú po svete.

Každý kúsok vytvorený týmto spôsobom je unikátny.Každý kúsok vytvorený týmto spôsobom je unikátny. (Zdroj: Jaroslava Frajová, Slovenská Akadémia Vied)

BRATISLAVA. Odpad nemusí skončiť len na skládke. Dajú sa z neho urobiť aj nové výtvory, ktoré majú vyššiu hodnotu alebo kvalitu, ako pôvodné predmety. Tomuto postupu, ktorý sa podobá na recykláciu, no odpadu dáva vyššiu hodnotu, sa hovorí upcyklácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto myšlienka zaujala umelkyňu z VŠVU Jaroslavu Frajovú. V spolupráci s vedkyňou Alenou Šiškovou z Ústavu polymérov zo SAV tak z plastového odpadu vytvorili kolekciu šperkov a interiérových objektov.

Umelkyňu Frajovú odjakživa tiahlo k životnému prístupu zužitkovať všetko, čo okolo seba človek má. „Nejde o recykláciu alebo upcykláciu, ale o samotný prístup v živote. Vyrastala som na vidieku a okolo mňa bolo vždy veľa starého materiálu, ktorý rodina skladovala s predstavou, čo keby sa raz hodil. A to mi asi ostalo aj v tvorbe,“ povedala Frajová pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupracovať s Alenou Šiškovou z Ústavu polymérov začala v roku 2015. Ako materiál na šperky im poslúžili plastové fľaše, s ktorými pracovali pomocou technológie zvanej elektrostatické zvlákňovanie, alebo electrospinning.

„Fľašu som nastrihala na malé kúsky a postupne rozpustila v rozpúšťadle. Roztok som zvláknila v elektrickom poli, pričom tvoriace sa vlákna dopadali priamo na Jarkine drôtene objekty,“ popisuje postup vzniku Alena Šišková.

Samotné vlákna majú priemer v rozsahu dvadsať až tisíc nanometrov, takže sa s nimi dá pracovať iba veľmi ťažko. Tvar jednotlivých predmetov záleží od drôteného základu, presné plastové „pokrytie“ sa však replikovať nedá, každý kúsok je teda jedinečný.

Projekt spája technológiu a úžitkové umenie. Umelecké diela už vystavovali na medzinárodných výstavách ako napríklad Textile of Today, Cena Oskara Čepana, ale aj Medzinárodné bienále designu.

SkryťVypnúť reklamu

Ich výtvory si môžete pozrieť naživo na výstave s názvom NANO-Art do 15. januára v priestoroch Ústavu polymérov SAV v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu