SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

APC SurgeArrest - dokonale ochráni elektroniku pred zlyhaním

Ak ste investovali niekoľko tisícok do svojho počítača, multimediálneho vybavenia obývacej izby alebo inej elektroniky, nemali by ste zabúdať na jej zabezpečenie. Možno sa vám už stalo že vám zhorel zdroj, doska alebo prestalo fungovať domáce kino. Väčšin

u problémov majú na svedomí prepätia v sieti a búrky. Zabránite im jednoducho - inteligentným filtrovaním napájania a signálu.

Ak sú spotrebiče v záruke, situácia v domácnosti nie je nijako dramatická. Jednoducho sa na mesiac vzdáte používania zariadenia, odnesiete ho do servisu a uskromníte sa. Dokáže to však skutočne nahnevať. V prípade firmy však môže byť nečakané zlyhanie citlivejšou situáciou. Akonáhle však spotrebič už nie je v záručnej lehote, každé poškodenie napájacej časti znamená výdavky na servis alebo kúpu nového zariadenia. Aktívna prevencia má teda zmysel vo všetkých prípadoch. Ušetrí vám nervy, investície a čas. Nie každý však vie, že liek existuje. Dokáže ochrániť nielen napájacie vstupy, ale aj telefónny prívod, ethernetovú prípojku, či anténny vstup.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Inteligentný systém prepäťových ochrán APC SurgeArrest Performance pripomína na prvý pohľad nezvyčajnú predlžovačku s rozvodkou na pripojenie 8 zariadení. Možno si poviete že vám je jedno ako predlžovačka vyzerá keď zostane ukrytá pod stolom a postačí vám i tá ktorú už máte. Tento inteligentný systém však skrýva vo svojom vnútri omnoho viac ako by ste čakali. Jeho elektronika striehne na všetky riziká ktoré by z vonkajších sietí mohli prestúpiť cez káblové pripojenia do vašich zariadení a poškodiť ich. O tom, že výrobca to myslí skutočne vážne a zodpovedne svedčí i garancia do výšky 100 tisíc eur za škody ktoré ochrana zachytiť mala, avšak nezachytila.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno ste si v tomto momente položili otázku, aké riziká môžu číhať práve na vás. Typickým príkladom je telefónna prípojka, ktorá pri búrkach či iných poruchách pomerne často poškodí pripojené modemy alebo rôzne DSL zariadenia. Panelákové ethernetové rozvody lacných internetových sietí sú na tom podobne. Problémy s anténnymi vstupmi zariadení sú menej časté, avšak ak udrie blesk príliš blízko, alebo v panelákovom rozvode vznikne kdesi problém, škoda je viac ako istá. O filtrovaní napájania sme si už čosi povedali. Úlohou systému APC SurgeArrest je eliminovať všetky nedostatky a zabezpečiť dokonalú ochranu pripojených zariadení. Stačí iba to, aby ste ochranný systém zapojili medzi spotrebiče a externé siete.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Systém je ako celkok vyhotovený pomerne kompaktne tak, aby stabilne držal na mieste kde určíte, alebo aby ho bolo možné namontovať hoci i na stenu alebo nábytok. Výška dosahuje 4 centimetre, čo nijako neprevyšuje rozmery tradičných "predlžovačiek".


FOTO - MILAN GIGEL

Na rubovej strane a nachádza predpríprava pre skrutkovú montáž systému na povrchy. Kým spodný odnímateľný biely diel bude napevno priskrutkovaný o základňu, telo SurgeArrestu bude na skrutkách iba zavesené. Umožňuje to jednoduchú manipuláciu a výmenu v prípade potreby. Káble tak nemusia zaberať miesto na zemi a môžu byť ukotvené kdesi na stene alebo do rozvodnej lišty.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre pripojenie k elektrickej sieti použil výrobca pružný lankový kábel s celkovou dĺžkou 3 metre. Vďaka poddajnosti sa s ním jednoducho pracuje a i napriek veľkému prierezu vodičov - až 1 mm2 - nekladie pri používaní odpor. To naznačuje možnosť vysokej záťaže spotrebičmi až do 2300 wattov, čo zodpovedá niekoľkým počítačom, alebo domácemu kinu s výkonným projektorom, či veľkoplošnému plazmovému televízoru s tým, že zostanú ešte značné rezervy.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací kábel je k telu zariadenia pripojený prostredníctvom chráneného plastového kĺbu, ktorý je možné voľne nakláňať do strán v rozsahu 180°. Jeho úlohou je chrániť napájací kábel pred zlomením pri častej mechanickej manipulácii a poskytnúť doplnkovú ochranu tam, kde vzniká najviac problémov - v ústí pripojenia k spotrebiču.


FOTO - MILAN GIGEL

V čelnej časti sa nachádza kolískový vypínač a trojica svetelných indikátorov, ktoré vám prezradia čosi o prevádzke a prostredí. Úloha vypínača je jednoduchá. Zaisťuje mechanickým spôsobom zapnutie alebo vypnutie jednej z dvojice vetiev napájacích konektorov. Niektoré spotrebiče teda môžu zostať bežať ďalej i po vypnutí, kým iné vypnete aby ste znížili spotrebu elektriny. Prvá z kontroliek s označením 10A/150V~ je akýmsi selftestom zariadenia. Po pripojení SurgeArrestu do elektrickej siete sa kontrolka musí rozsvietiť. To značí že všetky ochranné obvody plnia svoju úlohu. Rovnako dôležité je, aby sa rozsvietil ai druhá zelená kontrolka so symbolom zemenenia a nápisom OK. Tá vás ubezpečí že je vaša elektroinštalácia vporiadku, a že je okruh správne zemnený. Iba vtedy dokážu ochrany pracovať správne. Ak sú splnené tieto dva predpoklady, systém je pripravený na používanie a môžete pripojiť k nemu zariadenia. Ak to však preženiete a prekročíte možnosti ochrany, rozsvieti sa červený indikátor preťaženia. Vtedy sa budete musieť rozhodnúť ktorý zo spotrebičov odpojíte aby ste sa vtesnali do rozmezdia. Klasickými kixami je zapojenie príklepovej vŕtačky pri rekonštrukcii, či iných energeticky náročných zariadení neinformovanou obsluhou.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Každá z ôsmych zásuviek francúzskeho typu s kolíkom bez postranného pružinového zemnenia je vybavená detskou poistkou. Pre tých čo to nepoznajú treba azda povedať, že ide o plastovú vložku s duálnym pružinovým systémom, ktorá je vložená medzi čelné otvory a kontaktné polia. Ak sa zasunie do oboch otvorov súčasne nejaký predmet (vidlica), poistka sa uhne nabok a zariadenie zapojíte. Ak sa však budete pokúšať do jedného otvoru vopchať kliniec, neuspejete. Problémom väčšiny takýchto zásuviek je, že môžu spôsobovať problémy pri vložení dvojkolíkového napájacieho adaptéra bez zemnenia - jednoducho sa v niektorých polohách stráca kontakt. Výrobca použil dostatočne široké kontaktné polia, aby tomuto častému defektu zabránil.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zásuvky sú rozmiestnené v dvoch radoch a paralelne sú zapojené do dvoch okruhoch. Kým zásuvky bez označenia budú prevádzkované iba pri zapnutej polohe kolískového prepínača, zvyšná polovica s nápisom ALWAYS ON zostáva zapojená nepretržie. Oba okruhy sú však chránené proti prepätiam a to na každom z vodičov. Vhodné natočenie zásuviek a dostatočné odstupny na koncovej dvojici zabezpečujú jednoduchú osaditeľnosť i rozmernejšími napájacími adaptérmi. Keďže vývojári mysleli i na takéto prípady, nemali by ste pri osadzovaní natrafiť na problém, ktorý by zamedzil využitiu niektorých zásuviek z dôvodov ich nedostupnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Na bočnej strane nájdete elektromechanickú poistku, ktorá v prípade ochrany vyskočí a odpojí pripojené zariadenia od dodávky napájania. Je opakovane použiteľná, takže pre opätovné sprevádzkovanie ju stačí späť zatlačiť, rovnako ako keď nahadzujete v rozvádzacej skrini istič.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem napájacích okruhov sú chránené i dátové cesty. Všetky konektory sú precízne označené piktogrammi a navedú vás pri zapájaní správnou cestou. Dvojica pozlátených anténnych konektorov slúži pre ochranu vstupov vybavených koaxiálnym káblom. V praxi to znamená ochranu káblového modemu, TV tuneru pre počítač, video/dvd rekordéra, satelitného prijímača či anténneho vstupu plazmového či lcd prijímača. Filtrovanie neprináša žiadne dodatočné rušenie, takže ochrana je na mieste. Čím drahšie zariadenie je, tým väčší význam má venovať sa jeho ochrane. Dvojica konektorov RJ45 slúži pre ochranu ethernetových vstupov zariadení pred prepätiami, ktoré môžu vzniknúť ak je káblové vedenie umiestnené v exteriéroch. Pri internetových rozvodoch lacných ISP nachádzajúcich sa na strechách panelových domov alebo pri umiestnení mikrovlnného access-pointu na streche je ochrana viac ako nutnosťou. Ak sa nachádzajú cestou nejaké aktívne prvky alebo káble v exteriéri, pri ich zásahu alebo poškodení môže dôjsť k lavínovému poškodeniu viacerých zariadení a systémov v reťazi. Škody môžu dosahovať veľké rozsahy. Trojica konektorov RJ11 ochráni vašu telekomunikačnú techniku a ADSL zariadenia. Slúži nielen ako filter, ale aj ako paralelne zapojená rozdvojka. Priamo do panelu tak môžete pripojiť telefónny prístroj a analógový modem, či priamo DSL splitter.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže systémov ochrany je na trhu viacero, potrebné je vedieť i to, do akej miery je schopný systém ochrániť techniku a eliminovať prepätia. Keďže ide o najvyšší model z radu APC SurgeArrest, dosiahnuté hodnoty v niektorých prípadoch mnohonásobne prekračujú svojou účinnosťu alternatívne riešenia.

Systém aktívnej ochrany dokáže na každej metalickej ceste s priepustnosťou do 10 percent odfiltrovať maximálny špičkový prúd až po hranicu 93000A. Kapacita absorbovanej rázovej energie môže dosiahnuť strop do 2500 Joulov a 3400 eP Joulov, čo predstavuje v priemere 2,5 násobok schopností zariadení bežnej triedy. Nechýba ani zabudovaní EMI/RFI filter pracujúci v rozmedzí viac ako 20-70 dB. Samostatnému okruhu ochrany a EMI/RFI filtru podlieha každá jedna metalická cesta a tak si možno všimnete i to, že beh vášho PC menej zaruší prevádzku FM prijímača. Dôležité však je, že ochrana nie je žiadnym doplnkovým kompromisom ale hlavným cieľom tohto zariadnia. V prípade, že sa vám zdá že systém je pre vaše potreby až príliš dokonalý v ponuke APC nájdete i nižšie rady SurgeArrest Home/Office a SurgeArres Essential ktoré majú inú konfiguračnú výbavu a rozsah účinnosti ochrany. Za zmienku stojí i fakt, že v rámci Európskej Únie sa na produkt vzťahuje doživotná zákuka.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z najnovších zdokonalení tohto modelu je aj integrovaný káblový organizér s trojstupnňovou nastaviteľnou polohou. Jeho úlohou je zoskupiť všetky pripojovaciu kabeláž tak, aby sa dala ďalej na ceste k spotrebičom svorkovať, alebo vybaviť strunovým opletom.


FOTO - MILAN GIGEL

Výsledná montáž na pracovisku je tak i v plnej výbave o čosi prehľadnejšia ako je zvykom, a hlavne menej objemnešia bez toho, aby zaberala polovicu priestoru pod pracovným stolom. Ak nie je možné káble úplne sprehľadniť, lepšie je ak sú sústredené do jediného zväzku.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak by sme chceli v krátkosti zhodnotiť vlastnosti zariadenia APC SurgeArrest Performance, mohli by sme povedať že sa výrobcovi do jediného zariadenia podarilo vtesnať univerzálny liek na ochranu zariadení pred prestupmi deštrukčných vplyvov z verejných metalických rozvodov tak, aby zariadenia zostali nepoškodené a ich prevádzka bola možná i po prípadných incidentoch bez nutnosti servisných zákrokov. Vysoká účinnsť ochrany a zabudovaný EMI/RFI filter zabezpečujú bezpečnú prevádzku spotrebičov, ochranu investícií a zbavujú používateľa či prevádzkujúcu firmu starostí a prestojov. Mechanické vyhotovenie je na špičkovej úrovni, pričom všetky konektory zostávajú použiteľné bez mechanického blokovania rozmernými adaptérmi. Káble je možné jednoducho usporiadať, spotrebiče vpynúť a rozvodný systém namontovať na stenu. Doživotná záruka a garancia náhrady škôd do výšky 100 tisíc eur je jasným pozitívom.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostunnosť:http://www.apc.sk
Orientačná cena: 1260 bez DPH, v predaji modely od 300 Sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Zoom

Zoom: Ukázali, aké dlhodobé problémy spôsobí Covid-19

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vedátorský podcast

Prečo sa magnetické pole Zeme hýbe a ako sa udrží mucha na stene?

Od muchy na stene až po kvantovú nadvládu a gravitačné vlny, Vedátorský podcast odpovedal na otázky poslucháčov.

Ilustračná foto

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 513
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 906
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 376
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 085
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 810
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 322
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 477
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 538
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 270
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 5 011