Median M-CODY MX-100 - zobrazí fotografie, vypne televízor a zabaví vás hudbou

Z kórejskej kolísky vreckových MP3 prehrávačov dorazila na náš trh novinka, ktorá je vybavená kvalitným farebným displejom, možnosťou prehliadania fotografií, textov, zabudovaným diaľkovým ovládačom, hrami a množstvom doplnkových funkcií. Po dizajnovej st

ránke je prehrávač skôr tajnôstkársky ako veľavravný. Jeho softvér však dokáže divy.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozdĺžne telo so zaguľateným dizajnom sa vyznačuje vysokým leskom čiernych výplní s metalízovým štruktúrovaním a chrómovaným rámom a tlačidlami. Jemné krivky by v inej farebnej kombinácii naznačovali skôr že ide o nejaký doplnok do ženskej kabelky ako o multimediálny prehrávač, avšak farebná konzervatívnosť zohráva pri tomto dizajne svoju úlohu. Všetky súčasti sú vyhtovené tak aby z celkového rámca zariadenia príliš nevytŕčali a nepôsobili rušivo. Nejte teda o žiadny "rýchlokvasný" dizajn. Konkurencia je na kórejskom trhu výrobcov viac ako silná.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej nstrane nájdete zabudovaný mikrofón, ktorý je vzhľadom na istú mieru smerovosti umiestnený nie najvhodnejšie. Kým väčšina výrobcov sa snaží mikrofón umiestniť na niektorú z čelných strán prístroja, tu zvolili vývojári kompromisné riešenie. Ide o daň za zabudovaný infračervený diaľkový ovládač. Ak plánujete používať prehrávač i ako digitálny diktafón, počítajte s iba jeho okrajovým použitím. Omnoho vúčšiu pozornosť si však zasluhuje zabudovaný displej s rozlíšením 96×96 pixelov, ktorý dokáže zobraziť až 65 tisíc žiarivých farieb. To umožnilo nielen prehliadanie obrázkov, ale aj vytvorenie prehľadného používateľského rozhrania plného animácií. Uhlopriečka displeja dosahuje 2,7 centimetra a tak zabudovaná gigabajtová flash pamäť získava kvalitnú spoločnosť. Aby ste vedeli kedy vášmu akumulátoru dochádzajú sily alebo či je v prípade nabíjania proces ukončený.


FOTO - MILAN GIGEL

Pripojenie k PC zabezpečuje vysokopriepustné rozhranie USB 2.0. Okrem prenosu dát slúži i ako univerzálny konektor pre nabíjanie vstaveného akumulátoru. Čo je zaujímavé je skutočnosť, že nepotrebujete dnímať žiadne krytky, alebo používať prepojovacie kábliky či redukcie. Ide o plnohodnotný konektor pre priame zasunutie do portu PC alebo do predlžovacieho kábla.


FOTO - MILAN GIGEL

Tajomstvo riešenia sa skrýva v dômyselnej výsuvnej lište, ktorá je na lícnej strane vybavená tlačidlovým aretačným systémom a na rubovej pozláteným kontaktným poľom. Pri úplnom vysunutí bez interakcie používateľa zacvakne tlačidlová poistka a port je pripravený na použitie. Pre jeho zasunutie stačí vopred zatlačiť gombík a systém sa uvoľní pre spätné zasunutie. Robustné vyhotovenie zaručuje dlhodobú životnosť a v žiadnom prípade nie je potrebné obávať sa jeho opotrebovania. Ak vás pohľad na rozpis podporovaných funkcií navnadil, viete že sa máte na čo tešiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravú bočnicu umiestnil výrobca kyvný jog ovládač pre navigáciu v menu a medzi skladbami, ktorý je doplnený mikrospínačovými tlačidlami play a function. Práve trojsekundové zatlačenie tlačidla play je cestou pre spustenie prevádzky prehrávača a jeho vypnutie. Tlačidlo RESET ktoré vás "vyseká zo šlamatisky" pri zamrznutí systému alebo inom probléme je jednoducho dostupné a keďže nevyčnieva, nikdy nedôjde k jeho samovoľnému zatlačeniu v batožine alebo vo vrecku. Tlačidlá a ovládacie prvky sú vyhotovené s veľkou presnosťou a tak je manipulácia s nimi bezproblémová. Zdá sa že Kórea má svoju kvalitatívnu priečku omnoho vyššie ako Čína.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici nájdete dvojlôžkové tlačidlol pre ovládanie hlasitosti, kombinované tlačidlo AB repeat/záznam a kombináciu zmeny režimu opakovania a aktivovanie WOW processingu. Posuvný prepínač HOLD blokuje tradične funkcionalitu všetkých tlačidiel. Súmerné osadenie tlačidiel navodzuje veľmi rýchlo intuitívne ovládanie i bez potreby nahliadnutia na LCD displej a vytvára pohodlné pracovné prostredie. Povrch tlačidiel je navyše zdrsnený, aby sa ich povrch nešmýkal. Telo prehrávača pohodlne padne do ruky a vaše prsty spočinú presne tam, kde sú tlačidlá - akoby automaticky bezmyšlienkovite.


FOTO - MILAN GIGEL

Vzhľadom na svoje malé rozmery je prehrávač priam predurčený pre nosenie na šnúre na krku. Robustný úchop v strede vrchnej strany je po stranách lemovaný jack konektormi pre pripojenie slúchadiel a linkového výstupu ľubovoľného zariadenia pre možnosť priameho záznamu do zabudovanej flash pamäte.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti prehrávača sa nachádza tajomná okrúhla krytka ktorá splýva s okolím. Iba pri podrobnejšom prehliadnutí menu alebo dokumentácie zistíte, že sa pod ňou skrýva infračervená vysielacia LEDka, ktorá dokáže na vzdialenosť 10 metrov ovládať zariadenia podľa profilov IR kódov, ktoré je možné do prehrávača nahrať do vyhradeného adresára. Takáto funkcionalita je pri vreckových prehrávačoch skutočnou raritou.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže multimediálny prehrávač je dnes súčasťou každodenného života rovnako ako mobilný telefón, nechýbajú ani doplnky pre alternatívne spôsoby nosenia. "Pršiplášť" je možné skombinovať s pružným pásom na rameno pre nosenie pri rannom joggingu či pri iných športoch, alebo pomocou clipu premeniť na držiak pre nosenie na opasku.


FOTO - MILAN GIGEL

Úchopný systém je nápadne podobný tomu, s ktorým pred desiatkou rokov prišla na trh NOKIA. Rozmerová kompatibilita nie je vylúčená.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď najdôležitejšími atribútmi prehrávača sú kvalita jeho zvuku a funkcionalita, možnosti zabudovaného displeja si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Pomocou fotografií je možné iba s ťažkosťami interpretovať jeho vlastnosťami. Isté je, že nezaostáva za vašim LCD panelom ktorý máte na stole a jeho jas a kontrast sú prekvapivé. Plne animované ikony a položky v menu sú samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávaní hudobných súborov si prehrávač poradí s formátmi MP3, WMA a ASF, pričom pri nahrávaní z počítača do flash pamäte dosahuje rýchlosť približne 3,5 megabajtu za sekundu. Pri gigabajtovej kapacite je rýchlosť dôležitá. Ide o zariadenie typu USB Mass Storage, takže nenatrafíte na žiadne nemilé prekvapenia. Zabudovaný DSP čip podporuje všetky súčasné štandardy korekcie zvuku a jeho výstup je na špičkovej úrovni. Podporované je zvýraznenie basov funkciou T.BASS, nechýba rozhranie SRS pre efekty stereofónnej reprodukcie a WOW, ktorý súčasne pracuje s basmi i modifikáciou priestorovosti záznamu. Zabudovaný 5 pásmový ekvalizér ponúka dva používateľsky prednastavené režimy a 5 základných profilov. Pracovať je možné s adresármi i s playlistami, takže organizovanie skladieb je možné viacerými spôsobmi. Spolu s dodávanými slúchadlami vás prekvapí kvalita zvuku, pri ktorej môžete posilniť výšky a basy výmenou slúchadiel za niektorý zo špičkových modelov. Pre začiatok však dodávaná sada stačí. Isté však je, že kvalita výstupu predbieha kvalitu dodávaných slúchadiel.

Zabudovaný FM tuner ponúka funkciu automatického ladenia a ako je už zvykom neposkytuje prístup k funkciám RDS. Jeho úroveň zodpovedá šedému priemeru a vzhľadom na vysokú mieru integrovanosti riešenia ničím neprekvapí. Ak sila signálu poklesne, alebo narazíte na intezívnejšie zahustenie FM pásma, zostáva takpovediac bezradný.

Záznam je možné uskutočňovať zo zabudovaného mikrofónu, z FM tuneru i z lineárneho vstupu. Výstupným formátom je MP3 v nastaviteľnej kvalite, takže zariadenie môžete použiť i na kvalitnú digitalizáciu analógových nahrávok. Ich strih však budete musieť uskutočniť v PC. Zaujímavosťou je, že prehrávanie záznamov je sprístupnené v samostatnej položke v menu, takže nemusíte meniť nastavenie aktuálneho adresára, aby ste si skontrolovali, či záznam zodpovedá vašim očakávaniam.

Ak sa uspokojíte s rozlíšením displeja, prehliadať si môžete i súbory vo formáte BMP, ktoré sú automaticky škálované tak, aby sa vošli na displej. AK časom pribudne i podpora ďalších formátov, cesta týmto smerom by mohla byť zaujímavá. Zatiaľ výrobca zostal iba pri jednoduchých bitmapách, čo bude pravdepodobne obmedzením výkonu procesora. Pomocou BMP súborov si však môžete vytvoriť používateľskú animáciu pri štarte prehrávača.

Do prehrávača si môžete uložiť i texty, ktoré si na jeho displeji môžete prehliadať. V tomto prípade nejde o zobrazovanie textov priesní ale o akýsi TXT prezerač, do ktorého si môžete nahrať čísla účtov, telefónne kontatky, zoznam nákupu, či zbierku obľúbených vtipov, či knihu. Diakritika zatiaľ podporovaná nie je, okrem latinky však figuruje v podpore i čínština a kórejčina. Keďže importér priebežne upravuje firmvéry všetkých dovážaných prehrávačov, možno sa diakritika čoskoro vyskytne i tu.

Pre chvíle nudy nechýba ani podpora hier. Momentálne sa vo firmvéri nachádza iba BlackJack a jednoduchá aplikácia pre počítanie biorytmov, avšak výrobca prisľúbil že v ďalších aktualizáciách firmvéru budú i ďalšie atraktívne tituly. Zdá sa, že mobilné prehrávače čoskoro preberú všetku doplnkovú funkcionalitu mobilných telefónov.

Poslednou zabudovanou funkciou je vstavaný infračervený diaľkový ovládač. Zatiaľ výrobca pripravil profily pre značky LG, Sharp, SOny, JVC s Samsung, časom však pribudnú i ďalšie značky. Používateľ však nemá k dispozícii nástroj, aby si vytvoril profily sám, vo vlastnej réžii.

Prehrávač poskytne na jedno nabitie 35 hodín prevádzkového času a jeden nabíjací cyklus trvá v priemere tri hodiny. Keďže je používaný zabudovaný Li-Pol akumulátor s kapacitozu 780 mAh, nechýbajú ani hodiny s budíkom. Nabíjanie môžete uskutočniť v USB porte počítača, alebo v nabíjačke, ktorá je súčasťou dodávky. Kompatibilita je zaistená s platformami Windows a Mac, dátová komunikácia je možná i na Linuxe s kernelom 2.2 a vyššie.


FOTO - MILAN GIGEL

Príslušenstvo je viac ako bohaté a okrem "hardvéru" tam nájdete i s CD so softvérom ktoré vám umožní využiť prístup ku všetkým funkcionalitám prehrávača priamo z PC.


FOTO - MILAN GIGEL

V skratke možno povedať že ide o luxusný MP3 prehrávač vybavený širokou škálou funkcií, ktorý pomaly ale iste otvára cestu k novej ére flash prehrávačov. Doplnkové funkcionality a snaha o využitie plného potenciálu prehrávača svedčia o tom, že na trhu je čoraz tesnejšie a používatelia hľadajú nové pridané hodnoty. Vedie to k tomu, že si časom budete môcť nielen v plnej miere prispôsobiť grafiku prehrávačov, ale na webe si dokonca zvoliť jednoduché aplikácie, ktoré si do nich nahráte. Konvergenica v elektronike jasne razí vpred.

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk
Orientačná cena: Sk 8390 s DPH za 1GB, 6890 za 512MB

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.

Neprehliadnite tiež

Samsung predstavil nástupcu Galaxy Note 7

Nový Galaxy Note 8 sa začne predávať 15. septembra.

Problém s nimi mali aj superpočítače. Odhalili tajomstvá turbulencií

Španielski inžinieri potvrdili teóriu ruského matematika zo 40. rokov minulého storočia.

Čísla môžeme mať vrodené. Aj dvojdňové bábätká cítia ako fungujú

V Izraelskej nemocnici by výskum mohol dopadnúť inak.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 962
 2. Od septembra opäť po starom 5 563
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 581
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 2 853
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 813
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 795
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 225
 8. Ako sme jazdili v socializme 1 181
 9. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš? 1 079
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 034