Median M-CODY MX-100 - zobrazí fotografie, vypne televízor a zabaví vás hudbou

Z kórejskej kolísky vreckových MP3 prehrávačov dorazila na náš trh novinka, ktorá je vybavená kvalitným farebným displejom, možnosťou prehliadania fotografií, textov, zabudovaným diaľkovým ovládačom, hrami a množstvom doplnkových funkcií. Po dizajnovej st

ránke je prehrávač skôr tajnôstkársky ako veľavravný. Jeho softvér však dokáže divy.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozdĺžne telo so zaguľateným dizajnom sa vyznačuje vysokým leskom čiernych výplní s metalízovým štruktúrovaním a chrómovaným rámom a tlačidlami. Jemné krivky by v inej farebnej kombinácii naznačovali skôr že ide o nejaký doplnok do ženskej kabelky ako o multimediálny prehrávač, avšak farebná konzervatívnosť zohráva pri tomto dizajne svoju úlohu. Všetky súčasti sú vyhtovené tak aby z celkového rámca zariadenia príliš nevytŕčali a nepôsobili rušivo. Nejte teda o žiadny "rýchlokvasný" dizajn. Konkurencia je na kórejskom trhu výrobcov viac ako silná.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej nstrane nájdete zabudovaný mikrofón, ktorý je vzhľadom na istú mieru smerovosti umiestnený nie najvhodnejšie. Kým väčšina výrobcov sa snaží mikrofón umiestniť na niektorú z čelných strán prístroja, tu zvolili vývojári kompromisné riešenie. Ide o daň za zabudovaný infračervený diaľkový ovládač. Ak plánujete používať prehrávač i ako digitálny diktafón, počítajte s iba jeho okrajovým použitím. Omnoho vúčšiu pozornosť si však zasluhuje zabudovaný displej s rozlíšením 96×96 pixelov, ktorý dokáže zobraziť až 65 tisíc žiarivých farieb. To umožnilo nielen prehliadanie obrázkov, ale aj vytvorenie prehľadného používateľského rozhrania plného animácií. Uhlopriečka displeja dosahuje 2,7 centimetra a tak zabudovaná gigabajtová flash pamäť získava kvalitnú spoločnosť. Aby ste vedeli kedy vášmu akumulátoru dochádzajú sily alebo či je v prípade nabíjania proces ukončený.


FOTO - MILAN GIGEL

Pripojenie k PC zabezpečuje vysokopriepustné rozhranie USB 2.0. Okrem prenosu dát slúži i ako univerzálny konektor pre nabíjanie vstaveného akumulátoru. Čo je zaujímavé je skutočnosť, že nepotrebujete dnímať žiadne krytky, alebo používať prepojovacie kábliky či redukcie. Ide o plnohodnotný konektor pre priame zasunutie do portu PC alebo do predlžovacieho kábla.


FOTO - MILAN GIGEL

Tajomstvo riešenia sa skrýva v dômyselnej výsuvnej lište, ktorá je na lícnej strane vybavená tlačidlovým aretačným systémom a na rubovej pozláteným kontaktným poľom. Pri úplnom vysunutí bez interakcie používateľa zacvakne tlačidlová poistka a port je pripravený na použitie. Pre jeho zasunutie stačí vopred zatlačiť gombík a systém sa uvoľní pre spätné zasunutie. Robustné vyhotovenie zaručuje dlhodobú životnosť a v žiadnom prípade nie je potrebné obávať sa jeho opotrebovania. Ak vás pohľad na rozpis podporovaných funkcií navnadil, viete že sa máte na čo tešiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravú bočnicu umiestnil výrobca kyvný jog ovládač pre navigáciu v menu a medzi skladbami, ktorý je doplnený mikrospínačovými tlačidlami play a function. Práve trojsekundové zatlačenie tlačidla play je cestou pre spustenie prevádzky prehrávača a jeho vypnutie. Tlačidlo RESET ktoré vás "vyseká zo šlamatisky" pri zamrznutí systému alebo inom probléme je jednoducho dostupné a keďže nevyčnieva, nikdy nedôjde k jeho samovoľnému zatlačeniu v batožine alebo vo vrecku. Tlačidlá a ovládacie prvky sú vyhotovené s veľkou presnosťou a tak je manipulácia s nimi bezproblémová. Zdá sa že Kórea má svoju kvalitatívnu priečku omnoho vyššie ako Čína.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici nájdete dvojlôžkové tlačidlol pre ovládanie hlasitosti, kombinované tlačidlo AB repeat/záznam a kombináciu zmeny režimu opakovania a aktivovanie WOW processingu. Posuvný prepínač HOLD blokuje tradične funkcionalitu všetkých tlačidiel. Súmerné osadenie tlačidiel navodzuje veľmi rýchlo intuitívne ovládanie i bez potreby nahliadnutia na LCD displej a vytvára pohodlné pracovné prostredie. Povrch tlačidiel je navyše zdrsnený, aby sa ich povrch nešmýkal. Telo prehrávača pohodlne padne do ruky a vaše prsty spočinú presne tam, kde sú tlačidlá - akoby automaticky bezmyšlienkovite.


FOTO - MILAN GIGEL

Vzhľadom na svoje malé rozmery je prehrávač priam predurčený pre nosenie na šnúre na krku. Robustný úchop v strede vrchnej strany je po stranách lemovaný jack konektormi pre pripojenie slúchadiel a linkového výstupu ľubovoľného zariadenia pre možnosť priameho záznamu do zabudovanej flash pamäte.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti prehrávača sa nachádza tajomná okrúhla krytka ktorá splýva s okolím. Iba pri podrobnejšom prehliadnutí menu alebo dokumentácie zistíte, že sa pod ňou skrýva infračervená vysielacia LEDka, ktorá dokáže na vzdialenosť 10 metrov ovládať zariadenia podľa profilov IR kódov, ktoré je možné do prehrávača nahrať do vyhradeného adresára. Takáto funkcionalita je pri vreckových prehrávačoch skutočnou raritou.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže multimediálny prehrávač je dnes súčasťou každodenného života rovnako ako mobilný telefón, nechýbajú ani doplnky pre alternatívne spôsoby nosenia. "Pršiplášť" je možné skombinovať s pružným pásom na rameno pre nosenie pri rannom joggingu či pri iných športoch, alebo pomocou clipu premeniť na držiak pre nosenie na opasku.


FOTO - MILAN GIGEL

Úchopný systém je nápadne podobný tomu, s ktorým pred desiatkou rokov prišla na trh NOKIA. Rozmerová kompatibilita nie je vylúčená.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď najdôležitejšími atribútmi prehrávača sú kvalita jeho zvuku a funkcionalita, možnosti zabudovaného displeja si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Pomocou fotografií je možné iba s ťažkosťami interpretovať jeho vlastnosťami. Isté je, že nezaostáva za vašim LCD panelom ktorý máte na stole a jeho jas a kontrast sú prekvapivé. Plne animované ikony a položky v menu sú samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávaní hudobných súborov si prehrávač poradí s formátmi MP3, WMA a ASF, pričom pri nahrávaní z počítača do flash pamäte dosahuje rýchlosť približne 3,5 megabajtu za sekundu. Pri gigabajtovej kapacite je rýchlosť dôležitá. Ide o zariadenie typu USB Mass Storage, takže nenatrafíte na žiadne nemilé prekvapenia. Zabudovaný DSP čip podporuje všetky súčasné štandardy korekcie zvuku a jeho výstup je na špičkovej úrovni. Podporované je zvýraznenie basov funkciou T.BASS, nechýba rozhranie SRS pre efekty stereofónnej reprodukcie a WOW, ktorý súčasne pracuje s basmi i modifikáciou priestorovosti záznamu. Zabudovaný 5 pásmový ekvalizér ponúka dva používateľsky prednastavené režimy a 5 základných profilov. Pracovať je možné s adresármi i s playlistami, takže organizovanie skladieb je možné viacerými spôsobmi. Spolu s dodávanými slúchadlami vás prekvapí kvalita zvuku, pri ktorej môžete posilniť výšky a basy výmenou slúchadiel za niektorý zo špičkových modelov. Pre začiatok však dodávaná sada stačí. Isté však je, že kvalita výstupu predbieha kvalitu dodávaných slúchadiel.

Zabudovaný FM tuner ponúka funkciu automatického ladenia a ako je už zvykom neposkytuje prístup k funkciám RDS. Jeho úroveň zodpovedá šedému priemeru a vzhľadom na vysokú mieru integrovanosti riešenia ničím neprekvapí. Ak sila signálu poklesne, alebo narazíte na intezívnejšie zahustenie FM pásma, zostáva takpovediac bezradný.

Záznam je možné uskutočňovať zo zabudovaného mikrofónu, z FM tuneru i z lineárneho vstupu. Výstupným formátom je MP3 v nastaviteľnej kvalite, takže zariadenie môžete použiť i na kvalitnú digitalizáciu analógových nahrávok. Ich strih však budete musieť uskutočniť v PC. Zaujímavosťou je, že prehrávanie záznamov je sprístupnené v samostatnej položke v menu, takže nemusíte meniť nastavenie aktuálneho adresára, aby ste si skontrolovali, či záznam zodpovedá vašim očakávaniam.

Ak sa uspokojíte s rozlíšením displeja, prehliadať si môžete i súbory vo formáte BMP, ktoré sú automaticky škálované tak, aby sa vošli na displej. AK časom pribudne i podpora ďalších formátov, cesta týmto smerom by mohla byť zaujímavá. Zatiaľ výrobca zostal iba pri jednoduchých bitmapách, čo bude pravdepodobne obmedzením výkonu procesora. Pomocou BMP súborov si však môžete vytvoriť používateľskú animáciu pri štarte prehrávača.

Do prehrávača si môžete uložiť i texty, ktoré si na jeho displeji môžete prehliadať. V tomto prípade nejde o zobrazovanie textov priesní ale o akýsi TXT prezerač, do ktorého si môžete nahrať čísla účtov, telefónne kontatky, zoznam nákupu, či zbierku obľúbených vtipov, či knihu. Diakritika zatiaľ podporovaná nie je, okrem latinky však figuruje v podpore i čínština a kórejčina. Keďže importér priebežne upravuje firmvéry všetkých dovážaných prehrávačov, možno sa diakritika čoskoro vyskytne i tu.

Pre chvíle nudy nechýba ani podpora hier. Momentálne sa vo firmvéri nachádza iba BlackJack a jednoduchá aplikácia pre počítanie biorytmov, avšak výrobca prisľúbil že v ďalších aktualizáciách firmvéru budú i ďalšie atraktívne tituly. Zdá sa, že mobilné prehrávače čoskoro preberú všetku doplnkovú funkcionalitu mobilných telefónov.

Poslednou zabudovanou funkciou je vstavaný infračervený diaľkový ovládač. Zatiaľ výrobca pripravil profily pre značky LG, Sharp, SOny, JVC s Samsung, časom však pribudnú i ďalšie značky. Používateľ však nemá k dispozícii nástroj, aby si vytvoril profily sám, vo vlastnej réžii.

Prehrávač poskytne na jedno nabitie 35 hodín prevádzkového času a jeden nabíjací cyklus trvá v priemere tri hodiny. Keďže je používaný zabudovaný Li-Pol akumulátor s kapacitozu 780 mAh, nechýbajú ani hodiny s budíkom. Nabíjanie môžete uskutočniť v USB porte počítača, alebo v nabíjačke, ktorá je súčasťou dodávky. Kompatibilita je zaistená s platformami Windows a Mac, dátová komunikácia je možná i na Linuxe s kernelom 2.2 a vyššie.


FOTO - MILAN GIGEL

Príslušenstvo je viac ako bohaté a okrem "hardvéru" tam nájdete i s CD so softvérom ktoré vám umožní využiť prístup ku všetkým funkcionalitám prehrávača priamo z PC.


FOTO - MILAN GIGEL

V skratke možno povedať že ide o luxusný MP3 prehrávač vybavený širokou škálou funkcií, ktorý pomaly ale iste otvára cestu k novej ére flash prehrávačov. Doplnkové funkcionality a snaha o využitie plného potenciálu prehrávača svedčia o tom, že na trhu je čoraz tesnejšie a používatelia hľadajú nové pridané hodnoty. Vedie to k tomu, že si časom budete môcť nielen v plnej miere prispôsobiť grafiku prehrávačov, ale na webe si dokonca zvoliť jednoduché aplikácie, ktoré si do nich nahráte. Konvergenica v elektronike jasne razí vpred.

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk
Orientačná cena: Sk 8390 s DPH za 1GB, 6890 za 512MB

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

DOMOV

Danko: Ak nedáme energetiku do poriadku, v koalícii radšej nebudem

Šéf SNS hovoril o trestnoprávnom dopade.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

Neprehliadnite tiež

Aj Dell vie vyrobiť monitor pre náročného hráča (test Dell S2716DG)

Má maximálne plynulý obraz v hrách, no využijete ho jedine s výkonnými grafickými kartami od Nvidie.

Štyri hry, ktoré vám spríjemnia víkend

Od plánovania hromadnej dopravy cez magické dobrodružstvo, ničenie áut, až po krvavú akciu.

Je kráľ YouTubu fašista, alebo mu médiá nerozumejú?

Felixa Kjellberga sleduje viac ako 50 miliónov ľudí. Teraz ho obvinili, že šíri nenávisť.

Biológovia objavili v mexickej jaskyni mikróby staré 50-tisíc rokov

Podľa vedkyne sú dané mikróby ako stroje času.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 639
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 432
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 975
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 242
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 717
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 950
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 310
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 4 009
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 623
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 416

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop