SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Median M-CODY MX-100 - zobrazí fotografie, vypne televízor a zabaví vás hudbou

Z kórejskej kolísky vreckových MP3 prehrávačov dorazila na náš trh novinka, ktorá je vybavená kvalitným farebným displejom, možnosťou prehliadania fotografií, textov, zabudovaným diaľkovým ovládačom, hrami a množstvom doplnkových funkcií. Po dizajnovej st

ránke je prehrávač skôr tajnôstkársky ako veľavravný. Jeho softvér však dokáže divy.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozdĺžne telo so zaguľateným dizajnom sa vyznačuje vysokým leskom čiernych výplní s metalízovým štruktúrovaním a chrómovaným rámom a tlačidlami. Jemné krivky by v inej farebnej kombinácii naznačovali skôr že ide o nejaký doplnok do ženskej kabelky ako o multimediálny prehrávač, avšak farebná konzervatívnosť zohráva pri tomto dizajne svoju úlohu. Všetky súčasti sú vyhtovené tak aby z celkového rámca zariadenia príliš nevytŕčali a nepôsobili rušivo. Nejte teda o žiadny "rýchlokvasný" dizajn. Konkurencia je na kórejskom trhu výrobcov viac ako silná.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej nstrane nájdete zabudovaný mikrofón, ktorý je vzhľadom na istú mieru smerovosti umiestnený nie najvhodnejšie. Kým väčšina výrobcov sa snaží mikrofón umiestniť na niektorú z čelných strán prístroja, tu zvolili vývojári kompromisné riešenie. Ide o daň za zabudovaný infračervený diaľkový ovládač. Ak plánujete používať prehrávač i ako digitálny diktafón, počítajte s iba jeho okrajovým použitím. Omnoho vúčšiu pozornosť si však zasluhuje zabudovaný displej s rozlíšením 96×96 pixelov, ktorý dokáže zobraziť až 65 tisíc žiarivých farieb. To umožnilo nielen prehliadanie obrázkov, ale aj vytvorenie prehľadného používateľského rozhrania plného animácií. Uhlopriečka displeja dosahuje 2,7 centimetra a tak zabudovaná gigabajtová flash pamäť získava kvalitnú spoločnosť. Aby ste vedeli kedy vášmu akumulátoru dochádzajú sily alebo či je v prípade nabíjania proces ukončený.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pripojenie k PC zabezpečuje vysokopriepustné rozhranie USB 2.0. Okrem prenosu dát slúži i ako univerzálny konektor pre nabíjanie vstaveného akumulátoru. Čo je zaujímavé je skutočnosť, že nepotrebujete dnímať žiadne krytky, alebo používať prepojovacie kábliky či redukcie. Ide o plnohodnotný konektor pre priame zasunutie do portu PC alebo do predlžovacieho kábla.


FOTO - MILAN GIGEL

Tajomstvo riešenia sa skrýva v dômyselnej výsuvnej lište, ktorá je na lícnej strane vybavená tlačidlovým aretačným systémom a na rubovej pozláteným kontaktným poľom. Pri úplnom vysunutí bez interakcie používateľa zacvakne tlačidlová poistka a port je pripravený na použitie. Pre jeho zasunutie stačí vopred zatlačiť gombík a systém sa uvoľní pre spätné zasunutie. Robustné vyhotovenie zaručuje dlhodobú životnosť a v žiadnom prípade nie je potrebné obávať sa jeho opotrebovania. Ak vás pohľad na rozpis podporovaných funkcií navnadil, viete že sa máte na čo tešiť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravú bočnicu umiestnil výrobca kyvný jog ovládač pre navigáciu v menu a medzi skladbami, ktorý je doplnený mikrospínačovými tlačidlami play a function. Práve trojsekundové zatlačenie tlačidla play je cestou pre spustenie prevádzky prehrávača a jeho vypnutie. Tlačidlo RESET ktoré vás "vyseká zo šlamatisky" pri zamrznutí systému alebo inom probléme je jednoducho dostupné a keďže nevyčnieva, nikdy nedôjde k jeho samovoľnému zatlačeniu v batožine alebo vo vrecku. Tlačidlá a ovládacie prvky sú vyhotovené s veľkou presnosťou a tak je manipulácia s nimi bezproblémová. Zdá sa že Kórea má svoju kvalitatívnu priečku omnoho vyššie ako Čína.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici nájdete dvojlôžkové tlačidlol pre ovládanie hlasitosti, kombinované tlačidlo AB repeat/záznam a kombináciu zmeny režimu opakovania a aktivovanie WOW processingu. Posuvný prepínač HOLD blokuje tradične funkcionalitu všetkých tlačidiel. Súmerné osadenie tlačidiel navodzuje veľmi rýchlo intuitívne ovládanie i bez potreby nahliadnutia na LCD displej a vytvára pohodlné pracovné prostredie. Povrch tlačidiel je navyše zdrsnený, aby sa ich povrch nešmýkal. Telo prehrávača pohodlne padne do ruky a vaše prsty spočinú presne tam, kde sú tlačidlá - akoby automaticky bezmyšlienkovite.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vzhľadom na svoje malé rozmery je prehrávač priam predurčený pre nosenie na šnúre na krku. Robustný úchop v strede vrchnej strany je po stranách lemovaný jack konektormi pre pripojenie slúchadiel a linkového výstupu ľubovoľného zariadenia pre možnosť priameho záznamu do zabudovanej flash pamäte.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti prehrávača sa nachádza tajomná okrúhla krytka ktorá splýva s okolím. Iba pri podrobnejšom prehliadnutí menu alebo dokumentácie zistíte, že sa pod ňou skrýva infračervená vysielacia LEDka, ktorá dokáže na vzdialenosť 10 metrov ovládať zariadenia podľa profilov IR kódov, ktoré je možné do prehrávača nahrať do vyhradeného adresára. Takáto funkcionalita je pri vreckových prehrávačoch skutočnou raritou.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže multimediálny prehrávač je dnes súčasťou každodenného života rovnako ako mobilný telefón, nechýbajú ani doplnky pre alternatívne spôsoby nosenia. "Pršiplášť" je možné skombinovať s pružným pásom na rameno pre nosenie pri rannom joggingu či pri iných športoch, alebo pomocou clipu premeniť na držiak pre nosenie na opasku.


FOTO - MILAN GIGEL

Úchopný systém je nápadne podobný tomu, s ktorým pred desiatkou rokov prišla na trh NOKIA. Rozmerová kompatibilita nie je vylúčená.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď najdôležitejšími atribútmi prehrávača sú kvalita jeho zvuku a funkcionalita, možnosti zabudovaného displeja si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Pomocou fotografií je možné iba s ťažkosťami interpretovať jeho vlastnosťami. Isté je, že nezaostáva za vašim LCD panelom ktorý máte na stole a jeho jas a kontrast sú prekvapivé. Plne animované ikony a položky v menu sú samozrejmosťou.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávaní hudobných súborov si prehrávač poradí s formátmi MP3, WMA a ASF, pričom pri nahrávaní z počítača do flash pamäte dosahuje rýchlosť približne 3,5 megabajtu za sekundu. Pri gigabajtovej kapacite je rýchlosť dôležitá. Ide o zariadenie typu USB Mass Storage, takže nenatrafíte na žiadne nemilé prekvapenia. Zabudovaný DSP čip podporuje všetky súčasné štandardy korekcie zvuku a jeho výstup je na špičkovej úrovni. Podporované je zvýraznenie basov funkciou T.BASS, nechýba rozhranie SRS pre efekty stereofónnej reprodukcie a WOW, ktorý súčasne pracuje s basmi i modifikáciou priestorovosti záznamu. Zabudovaný 5 pásmový ekvalizér ponúka dva používateľsky prednastavené režimy a 5 základných profilov. Pracovať je možné s adresármi i s playlistami, takže organizovanie skladieb je možné viacerými spôsobmi. Spolu s dodávanými slúchadlami vás prekvapí kvalita zvuku, pri ktorej môžete posilniť výšky a basy výmenou slúchadiel za niektorý zo špičkových modelov. Pre začiatok však dodávaná sada stačí. Isté však je, že kvalita výstupu predbieha kvalitu dodávaných slúchadiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Zabudovaný FM tuner ponúka funkciu automatického ladenia a ako je už zvykom neposkytuje prístup k funkciám RDS. Jeho úroveň zodpovedá šedému priemeru a vzhľadom na vysokú mieru integrovanosti riešenia ničím neprekvapí. Ak sila signálu poklesne, alebo narazíte na intezívnejšie zahustenie FM pásma, zostáva takpovediac bezradný.

Záznam je možné uskutočňovať zo zabudovaného mikrofónu, z FM tuneru i z lineárneho vstupu. Výstupným formátom je MP3 v nastaviteľnej kvalite, takže zariadenie môžete použiť i na kvalitnú digitalizáciu analógových nahrávok. Ich strih však budete musieť uskutočniť v PC. Zaujímavosťou je, že prehrávanie záznamov je sprístupnené v samostatnej položke v menu, takže nemusíte meniť nastavenie aktuálneho adresára, aby ste si skontrolovali, či záznam zodpovedá vašim očakávaniam.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa uspokojíte s rozlíšením displeja, prehliadať si môžete i súbory vo formáte BMP, ktoré sú automaticky škálované tak, aby sa vošli na displej. AK časom pribudne i podpora ďalších formátov, cesta týmto smerom by mohla byť zaujímavá. Zatiaľ výrobca zostal iba pri jednoduchých bitmapách, čo bude pravdepodobne obmedzením výkonu procesora. Pomocou BMP súborov si však môžete vytvoriť používateľskú animáciu pri štarte prehrávača.

Do prehrávača si môžete uložiť i texty, ktoré si na jeho displeji môžete prehliadať. V tomto prípade nejde o zobrazovanie textov priesní ale o akýsi TXT prezerač, do ktorého si môžete nahrať čísla účtov, telefónne kontatky, zoznam nákupu, či zbierku obľúbených vtipov, či knihu. Diakritika zatiaľ podporovaná nie je, okrem latinky však figuruje v podpore i čínština a kórejčina. Keďže importér priebežne upravuje firmvéry všetkých dovážaných prehrávačov, možno sa diakritika čoskoro vyskytne i tu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre chvíle nudy nechýba ani podpora hier. Momentálne sa vo firmvéri nachádza iba BlackJack a jednoduchá aplikácia pre počítanie biorytmov, avšak výrobca prisľúbil že v ďalších aktualizáciách firmvéru budú i ďalšie atraktívne tituly. Zdá sa, že mobilné prehrávače čoskoro preberú všetku doplnkovú funkcionalitu mobilných telefónov.

Poslednou zabudovanou funkciou je vstavaný infračervený diaľkový ovládač. Zatiaľ výrobca pripravil profily pre značky LG, Sharp, SOny, JVC s Samsung, časom však pribudnú i ďalšie značky. Používateľ však nemá k dispozícii nástroj, aby si vytvoril profily sám, vo vlastnej réžii.

Prehrávač poskytne na jedno nabitie 35 hodín prevádzkového času a jeden nabíjací cyklus trvá v priemere tri hodiny. Keďže je používaný zabudovaný Li-Pol akumulátor s kapacitozu 780 mAh, nechýbajú ani hodiny s budíkom. Nabíjanie môžete uskutočniť v USB porte počítača, alebo v nabíjačke, ktorá je súčasťou dodávky. Kompatibilita je zaistená s platformami Windows a Mac, dátová komunikácia je možná i na Linuxe s kernelom 2.2 a vyššie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Príslušenstvo je viac ako bohaté a okrem "hardvéru" tam nájdete i s CD so softvérom ktoré vám umožní využiť prístup ku všetkým funkcionalitám prehrávača priamo z PC.


FOTO - MILAN GIGEL

V skratke možno povedať že ide o luxusný MP3 prehrávač vybavený širokou škálou funkcií, ktorý pomaly ale iste otvára cestu k novej ére flash prehrávačov. Doplnkové funkcionality a snaha o využitie plného potenciálu prehrávača svedčia o tom, že na trhu je čoraz tesnejšie a používatelia hľadajú nové pridané hodnoty. Vedie to k tomu, že si časom budete môcť nielen v plnej miere prispôsobiť grafiku prehrávačov, ale na webe si dokonca zvoliť jednoduché aplikácie, ktoré si do nich nahráte. Konvergenica v elektronike jasne razí vpred.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk
Orientačná cena: Sk 8390 s DPH za 1GB, 6890 za 512MB

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

13 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

3 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 42 028
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 170
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 921
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 448
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 002
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 947
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 385
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 259
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 115
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 995