PEKING, BRATISLAVA. Ak v diskusii pod článkom použijete nadávku, alebo tvrdošijne odkážete na web ktorý je v nemilosti, vaše slová sa premenia na hviezdičky. Výchovný filter dá vám, ale aj ostatným najavo, že takéto prejavy nie sú vítané.
Netradičnej cenzúre však čelia používatelia čínskych komunikačných služieb. Ak vo svojich vetách použijú slová, ktoré sú pod štátnym drobnohľadom, príspevky zmiznú bez toho, aby sa o tom ktokoľvek dozvedel. Kým odosielateľ v plnej spokojnosti vidí úspešne odoslaný príspevok, príjemcovi sa nezobrazí nič.
Štúdia, ktorú podľa magazínu Quartz uskutočnili výskumníci z The Citizen Lab dokumentuje fungovanie cenzúry v najpopulárnejšej službe v krajine WeChat berie pod drobnohľad všetky skupinové rozhovory, do ktorých sa zapájajú ľudia s telefónnym číslom registrovaným v domovskej krajine.
Výskumníci odosielali v čínštine texty s citlivým obsahom a následne na screenshotoch porovnávali obsahy komunikačných okien. Zistili, že cenzúra prebieha v tichosti, aby zostala nepovšimnutá. Kým pri rozhovoroch dvoch ľudí prebieha všetko plynule a bez filtrovania, v skupinových rozhovoroch sa správy jednoducho strácajú.
WeChat však nie je jedinou službou, ktorá v reálnom čase takúto cenzúru robí. Slovníky, ktoré blokujú odosielanie vybraných správ používa napríklad aj Tom-Skype (verzia Skype určená pre Čínu) a ostatné populárne nástroje. Zdokumentovaných je 26821 slov, ktoré sú súčasťou štátneho filtra.