SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Priaznivé správy od čínskych roľníkov

Geneticky modifikované (GM) plodiny vždy treba posudzovať jednotlivo a na báze presných a overených informácií. Opatrnosť je tu nepochybne namieste. Nesmie však prejsť do podliehania predsudkom. Ilustruje to aj správa o výsledkoch pestovania GM ryže ...

Geneticky upravená ryža na farme v provincii Fu-ťien v juhovýchodnej Číne. FOTO - RUIFA HU, FENG WANG

Geneticky modifikované (GM) plodiny vždy treba posudzovať jednotlivo a na báze presných a overených informácií. Opatrnosť je tu nepochybne namieste. Nesmie však prejsť do podliehania predsudkom. Ilustruje to aj správa o výsledkoch pestovania GM ryže v Číne.

V najnovšom čísle časopisu Science ju podali Jikun Huang a Ruifa Hu z Čínskej akadémie vied v Pekingu a Scott Rozelle z Kalifornskej univerzity v Davise s Carlom Prayom z Rutgersovej univerzity v New Brunswicku (obe inštitúcie USA).

Týka sa dvoch zo štyroch GM odrôd ryže, ktoré pestovali čínski roľníci na úrovni celých fariem v rámci predvýrobných skúšok. Ide o posledný krok pred plnou komercionalizáciou plodiny. Roľníci s ryžou pracovali samostatne, bez pomoci výskumných technikov. Pestovali odrody GM II-Youming 86 a GM Xianyou 63 upravené tak, aby odolávali škodcom.

Náhodne vybraná vzorka týchto malých a chudobných farmárskych domácností preukázala ich zvýhodnenie oproti podobným domácnostiam, ktoré pestovali bežnú ryžu. S GM odrodami dosiahli v rokoch 2002 a 2003 až 80-percentnú úsporu pesticídov. Ďalej o 6-9 percent vyššie výnosy. Podstatné je najmä prvé číslo: Úspora pesticídov sa totiž výrazne prejavila nielen ekonomicky, ale aj zlepšením zdravia roľníkov. Tí zvlášť v hustých ázijských populáciách trpia potrebou ich intenzívneho využívania v klasickom poľnohospodárstve.

Dosiaľ žiadna krajina nezačala využívať GM odrodu hlavnej potravinovej zrnoviny. Po takmer desaťročí bezpečnostných testov Čína stojí na prahu komercionalizácie GM ryže. Zaiste to ovplyvní rozhodovanie aj inde, osobitne v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.