SME

Čína úspešne vypustila do vesmíru ťažkú nosnú raketu

Na obežnú dráhu Zeme vyniesla experimentálnu družicu a vybavenie pre vesmírnu stanicu.

Načítavam video...

PEKING. Čína vo štvrtok vyslala do vesmíru svoju najnovšiu nosnú raketu Dlhý pochod 5, ktorá v nasledujúcom desaťročí umožní náročné misie, vrátane cesty na Mars. Uviedla to agentúra AP.

Experimentálne laboratórium Tchien-kung 2, z ktorého má vzniknúť čínska vesmírna stanica, bola vyslaná v septembri. V októbri na ňu Čína vyslala dvoch astronautov, ktorí by tam mali zostať 30 dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčovú časť modulu Čína vyšle v roku 2018. Celá stanica by mala byť uvedená do prevádzky v roku 2022. Predpokladá sa, že vydrží aspoň desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Mostík na Mars

Tchien-kung 2, v preklade Vesmírny palác, má byť odrazovým mostíkom na Mars, ktorá sa uskutoční v nasledujúcom desaťročí. Ľudia v tejto misii na červenú planétu nepôjdu.

V nasledujúcom roku bude na Dlhom pochode 5 vyslaná sonda Čchang-e s robotickým vozíkom, ktorý bude zbierať vzorky povrchu Mesiaca.

Dlhý pochod 5 je dvojstupňová raketa, ktorá meria 57 metrov a dokáže na nízku obežnú dráhu Zeme vyniesť 25 ton a na vzdialenejšiu geostacionárnu dráhu 14 ton.

Dlhý pochod 7, ktorý bol doteraz najschopnejšou čínskou nosnou raketou, nevyniesol ani polovicu.

Preteky o prvenstvo

Dlhý pochod 5 je porovnateľný s americkou najsilnejšou nosnou raketou Delta IV, ale nový americký model Space X Falcon Heavy, ktorý má byť vyslaný do vesmíru ešte tento rok, bude schopný vyniesť na nižšiu obežnú dráhu dvojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu

Čína ale nehodlá zaostávať. V súčasnej dobe pracuje na vývoji rakety, ktorá by bola schopná na nižší obežnú dráhu vyniesť 100 ton, čím by sa zaradila medzi rakety Saturn 5, ktoré Spojené štáty použili k ceste na Mesiac v programe Apollo.

Dlhý pochod 5 používa palivo, ktoré je šetrnejšie k životnému prostrediu než palivo iných rakiet. Pri vzlete váži 870 ton a má ťah o sile 1060 ton.

Čína zaostáva

Aj keď bol štvrtkový let predovšetkým skúšobný, raketa vyniesla satelit, ktorý bude skúmať vesmírny odpad a nové zdroje elektriny.

Peking má ambiciózny vesmírny program, ktorého záber postupne rozširuje. Po bývalom Sovietskom zväze a po Spojených štátoch sa Čína v roku 2003 stala treťou zemou na svete, ktorá dokázala vlastnými silami vyniesť na obežnú dráhu človeka.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2008 prvý čínsky kozmonaut vystúpil do voľného priestoru. Podľa odborníkov ale čínsky kozmický program za americkým a ruským stále zaostáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu