108 megabitov na mobilnej mikrovlne

Ak vám nepostačuje výkon WiFi rozhrania ktoré je zabudované vo vašom mobilnom počítači, môžete ho posilniť odnímateľnou kartou. Microcom TravelCard WiFi 11g má vďaka dvojici zabudovaných antén skvelý signál a okrem 54 megabitového režimu dokáže komunikova

ť rýchlosťou až 108 Mbps. Jednoduchá migrácia medzi systémami, obslužný konfiguračný softvér, nízka spotreba a kryptovania na atraktivite systému iba pridávajú.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno si poviete na čo sú vlastne CardBus karty dobré, ak má takmer každý dnešný notebook zabudované WiFi rozhranie a na trhu je viacero systémov, ktoré je možné zabudovať priamo do tela notebooku. Odpoveď je jasná. Takýto druh WiFi kariet je možné použiť pre modernizáciu starších systémov, prekročenie vlastností zabudovaných rozhraní a ako predprogramované kľúče s "dôveryhodnými" MAC adresami pre prístup k sieti tam, kde okrem prístupu k sieti získate i potrebný hardvér. Karta tohto druhu je výhodným riešením i vtedy ak majiteľ starého notebooku plánuje prejsť na novšiu platformu avšak komunikovať chce rýchlo už teraz. Používateľsky inštalovateľná karta je jednoducho "instatným riešením v prášku" ak treba rýchlo okamžite uskutočniť pripojenie k WiFi sieti. Hoci i rýchlosťou 108 megabitov vďaka dvojici zabudovaných antén a podpore štandardu Turbo G.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačná karta používa tradičnú osvedčenú konštrukciu, ktorá zodpovedá požiadavkám pre použitie v teréne a voľné nosenie v aktovke s mobilným zariadením. Telo je vyhotovené z kovu ku ktorému je pevne pripojená plastová klietka, v ktorej je umiestnený anténny systém. V tomto zariadení nájdete namiesto tradičnej jednej atnény dve. Kým jedna slúži na vysielanie, druhá je vyčlenená pre príjem. Výsledkom je, že skutočná fyzicky duplexná prevádzka i pri vysokej dátovej priepustnosti. Dáta je možné prijímať i vtedy, ak sú druhým anténny m okruhom vysielané. Certifikácia fórom WiFi je zárukou kompatibility s okolitým hardvérom.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď má používateľ možnosť monitorovať prevádzku prostredníctvom dodaného softvéru, rýchla indikácia dvojicou LEDiek vždy napovie, ak čosi nie je vporiadku. Oranžová LEDka Power indikuje správnu inicializáciu zariadenia v slote a pripravenosť pre prevádzkovú konfiguráciu a následnú komunikáciu. Zelená LEDka ACT signalizuje prebiehajúce dátové prenosy, takže okamžite odhalíte zvýšenú aktivitu komunikácie ak sa aktivuje nejaký červ na pozadí, alebo ak ktosi začne zaťažovať váš systém napríklad požiadavkou pre sťahovanie veľkého objemu súborov z vašich zdieľaných priečinkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Kým lícna strana slúži pre interakciu s používateľom, rubová strana obsahuje základné upozornenia pre používanie, identifikáciu produktu a rýchly prístup k MAC adrese. Kto je však výrobcom karty sa nedozviete. Spoj plastovej klietky s kovovým telom je pomerne zručne vyriešený a karta netrpí problémom mechanického poškodenia v prípade snahy o jej prehýbanie. Práve toto miesto býva najkritickejším prvkom, ktorý zvykne spôsobovať pri dlhodobom používaní problémy. Zdá sa však, že zariadenie žiadnou "detskou chorobou" netrpí.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak sa rozhodujete pre kúpu takejto karty, mali by ste sa uistiť že je váš notebook alebo tabletový počítač vybavený 32 bitovým slotom CardBus. Kým na prvý pohľad vyzerajú karty a štrbiny štandardov PCMCIA a CardBus rovnako, predsa len nie sú vzájomne kompatibilné. V zásade platí pravidlo, že 16 bitová PCMCIA karta pracuje bez obmedzení takmer v každom 32 bitovom CardBus slote. Existujú však i výnimky ako napríklad kombinácia PCMCIA karty Nokia D211 a CardBus slotu Fujitu-Siemens Stylistic. Naopak, 32 bitovú CardBus kartu fyzicky do 16 bitového PCMCIA slotu ani len nezasuniete. Kým pri slotoch sa musíte o príslušnej zbernici presvedčiť v dokumentácii, pri pohľade na kartu ich rozoznáte jednoducho. 32 bitová CardBus karta má pri konektore zlatý pásik s guľôčkovými výstupkami. PCMCIA karta má na tom mieste iba obyčajný plech bez výstupkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačná karta v pracovnej polohe vyčnieva 3 centimetre mimo rámca notebooku. Nejde o nejaké priestorové obmedzenie ale o skutočnosť, že by bol anténny systém vo vnútri kovového tienenia notebooku nefunkčný. Konštruktéri ho teda nejakým spôsobom vždy musia vyniesť von. Pevné plošné vyhotovenie je omnoho trvácnejšie a spoľahlivejšie ako anténka.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prenášaní v batožine môžete pre uschovanie a ochranu použiť puzdro, ktoré je súčasťou dodávky. I keď je karta sama o sebe ostatočne mechanicky odolná, môžete ju v kritických prípadoch zachrániť pred poškodením, rozliatym nápojom, ďažďovou vodou a podobne. Ak však máte záujem o dokonalejšiu ochranu, na trhu sú dostupné univerzálne boxy z priehľadného polystyrénu určené pre karty tohto formátu.


FOTO - MILAN GIGEL

V dodávke samozrejme nesmie chýbať ani dokumentácia a CD nosič s ovládačmi a sprievodným softvérom. Ak vám anglický jazyk nie je cudzí, inštaláciu zvládnete vďaka Plug&Play podpore bez problémov. Najvhodnejšie je však spustiť inštalačný proces bez zasunutia karty a počkať kým setup pripraví všetko pre použitie. Je dosť možné že bude potrebné vykonať i reštart operačného systému, o čo vás inštalačný program požiada.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri každom opätovnom zasunutí do toho istého slotu pracuje karta okamžite bez nutnosti interakcie s tým, že o pripojenie k sieti sa postará predinštalovaný softvér a jeho konfigurácia. Ovládač vám v operačnom systéme umožní meniť niekoľko nastavení. Okrem nastavenia správy napájania, doladenia výkonu parametrami fragmentácie a voľbou podpory štandardov IEEE 802.11a/b/g máte možnosť aktivovať i režim komunikácie X4 pre TI siete s ich vlastným zabezpečením.

Pre správu WiFI pripojení môžete použiť nástroj zabudovaný v operačnom systéme, softvéry tretích dodávatľov alebo priamo nástroj, ktorý dodal výrobca. Okrem základnej informácii o dostupných sieťach, stave ich zabezpečenia, úrovni signálu a aktuálnej prenosovej rýchlosti sa môžete spoľahnúť i na jednoduchú tvorbu profilov. Celkovo môžete pracovať až so 14 komunikačnými kanálmi, však riadiť by ste sa mali štátnymi reguláciami a obmedzenami. V každom profile si môžete nastaviť i silu vysielacej jednotky. Prevádzkovať je možné infraštrukturálny režim i peer siete.


Pre každé aktívne spojenie je možné získať o ňom bližšie informácie, ako aj o IP protokole sieti ku ktorej sa pripájate. Práve tam sa dozviete informáciu o všetkých nastavených parametrov bez toho, aby ste museli komplikovane prehliadať všetky záložky systému.


Zabezpečenie tvorí neoddeliteľnú súčasť karty a okrem možnosti prevádzkovania oľných sietí máte možnosť siahnuť po 64, 128 a 256 bitovom WEB zabezpeční a WPA systéme. Ten však podporuje iba TKIP autentikáciu, takže ak používate systém AES, môžete naraziť na problém jeho podpory. Čo je však prekvapivé je podpora štandardu CCX, čiže rozšírení definovaných spoločnosťou Cisco. Podpora štandardu 802.1X je samozrejmosťou. S bezpečnosťou by teda nemali byť problémy a karta si rozumie i s modernými podnikovými systémami CISCO.


V prípade riešenia problémov a vyhodnocovaní prevádzky je dobrou pomôckou i prístup k štatistikám. Dozviete sa tam koľko paketov muselo byť opätovne prenesených, koľko z nich bolo prenesencých chybne, alebo duplikovane. Dozviete sa i to, či sa náhodou karta od hotspotu opakovane z rôznych dôvodov neodpája a nespôsobuje tak problémy pri komunikácii.


Karta sa vyznačuje vysokou energetickou úspornosťou a po rozšírení mobilného systému o jej služby v žiadnom prípade citeľne výdrž akumulátorov nepoklesne. Napájanie zabezpečuje 3.3V štandard a karta vám umožňuje nielen nastavovať úsporné režimy, ale aj vysielací výkon. Zaťaženie procesora je vďaka 32 bitovej zbernici minimálne. Pri testovaní sme uskutočnili pripojenie rýchlosťami 11, 54 a 108 megabitov, aby sme zistili, aký objem predstavuje komunikačná réžia. Pri stabilnom signále, ktorý bol vďaka kvalitnému anténnemu systému karty bez problému, sme zistili 20 - 25 percentnú komunikačnú réžiu, ktorá nevybočuje zo štandardných medzí. Komunikácia prebiehala spoľahlivo a bez výpadkov, v prípade použitia v interiéri nehralo úlohu ani to, akým smerom bol notebook otočený smerom k access pointu. V teréne sa systém správal rovnako stabilne ako bežne zabudovávané WiFi rozhrania.

V skratke možno povedať, že ide o rozširujúcu komunikačnú kartu ktorá je vybavená citlivou rádiovou časťou s dvojokruhovým anténnym prvkom. Energetická náročnosť je minimálna a používateľ má možnosť riadiť výkon pri vysielaní. Podporované sú všetky súčasné komunikačné štandardy na trhu vrátane čoraz populárnejšieho systému Turbo G. I keď podpora zabezpečenia CCX prekvapí, zamrzí absencia AES pre WPA.

Dostupnosť: http://www.microcom.sk
Orientačná cena: 1099 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

Neprehliadnite tiež

Vytvorili microSDXC kartu s najväčšou pamäťou

Karta od Integral Memory by mala byť v predaji od februára.

Po prvý raz zmapovali zmysly rastlín. Už vieme ako cítia

Namiesto zmyslových orgánov využívajú proteíny. Bez niektorých sa všetko zrúti.

Fyzikálna záhada. Neutrónové hviezdy svietia aj po zrážke

Dosvit po zrážke neutrónových hviezd je čoraz jasnejší, vyvracia očakávania.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 824
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 215
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 5 035
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 475
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 073
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 675
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 582
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 268
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 852
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 497