108 megabitov na mobilnej mikrovlne

Ak vám nepostačuje výkon WiFi rozhrania ktoré je zabudované vo vašom mobilnom počítači, môžete ho posilniť odnímateľnou kartou. Microcom TravelCard WiFi 11g má vďaka dvojici zabudovaných antén skvelý signál a okrem 54 megabitového režimu dokáže komunikova

ť rýchlosťou až 108 Mbps. Jednoduchá migrácia medzi systémami, obslužný konfiguračný softvér, nízka spotreba a kryptovania na atraktivite systému iba pridávajú.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno si poviete na čo sú vlastne CardBus karty dobré, ak má takmer každý dnešný notebook zabudované WiFi rozhranie a na trhu je viacero systémov, ktoré je možné zabudovať priamo do tela notebooku. Odpoveď je jasná. Takýto druh WiFi kariet je možné použiť pre modernizáciu starších systémov, prekročenie vlastností zabudovaných rozhraní a ako predprogramované kľúče s "dôveryhodnými" MAC adresami pre prístup k sieti tam, kde okrem prístupu k sieti získate i potrebný hardvér. Karta tohto druhu je výhodným riešením i vtedy ak majiteľ starého notebooku plánuje prejsť na novšiu platformu avšak komunikovať chce rýchlo už teraz. Používateľsky inštalovateľná karta je jednoducho "instatným riešením v prášku" ak treba rýchlo okamžite uskutočniť pripojenie k WiFi sieti. Hoci i rýchlosťou 108 megabitov vďaka dvojici zabudovaných antén a podpore štandardu Turbo G.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačná karta používa tradičnú osvedčenú konštrukciu, ktorá zodpovedá požiadavkám pre použitie v teréne a voľné nosenie v aktovke s mobilným zariadením. Telo je vyhotovené z kovu ku ktorému je pevne pripojená plastová klietka, v ktorej je umiestnený anténny systém. V tomto zariadení nájdete namiesto tradičnej jednej atnény dve. Kým jedna slúži na vysielanie, druhá je vyčlenená pre príjem. Výsledkom je, že skutočná fyzicky duplexná prevádzka i pri vysokej dátovej priepustnosti. Dáta je možné prijímať i vtedy, ak sú druhým anténny m okruhom vysielané. Certifikácia fórom WiFi je zárukou kompatibility s okolitým hardvérom.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď má používateľ možnosť monitorovať prevádzku prostredníctvom dodaného softvéru, rýchla indikácia dvojicou LEDiek vždy napovie, ak čosi nie je vporiadku. Oranžová LEDka Power indikuje správnu inicializáciu zariadenia v slote a pripravenosť pre prevádzkovú konfiguráciu a následnú komunikáciu. Zelená LEDka ACT signalizuje prebiehajúce dátové prenosy, takže okamžite odhalíte zvýšenú aktivitu komunikácie ak sa aktivuje nejaký červ na pozadí, alebo ak ktosi začne zaťažovať váš systém napríklad požiadavkou pre sťahovanie veľkého objemu súborov z vašich zdieľaných priečinkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Kým lícna strana slúži pre interakciu s používateľom, rubová strana obsahuje základné upozornenia pre používanie, identifikáciu produktu a rýchly prístup k MAC adrese. Kto je však výrobcom karty sa nedozviete. Spoj plastovej klietky s kovovým telom je pomerne zručne vyriešený a karta netrpí problémom mechanického poškodenia v prípade snahy o jej prehýbanie. Práve toto miesto býva najkritickejším prvkom, ktorý zvykne spôsobovať pri dlhodobom používaní problémy. Zdá sa však, že zariadenie žiadnou "detskou chorobou" netrpí.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak sa rozhodujete pre kúpu takejto karty, mali by ste sa uistiť že je váš notebook alebo tabletový počítač vybavený 32 bitovým slotom CardBus. Kým na prvý pohľad vyzerajú karty a štrbiny štandardov PCMCIA a CardBus rovnako, predsa len nie sú vzájomne kompatibilné. V zásade platí pravidlo, že 16 bitová PCMCIA karta pracuje bez obmedzení takmer v každom 32 bitovom CardBus slote. Existujú však i výnimky ako napríklad kombinácia PCMCIA karty Nokia D211 a CardBus slotu Fujitu-Siemens Stylistic. Naopak, 32 bitovú CardBus kartu fyzicky do 16 bitového PCMCIA slotu ani len nezasuniete. Kým pri slotoch sa musíte o príslušnej zbernici presvedčiť v dokumentácii, pri pohľade na kartu ich rozoznáte jednoducho. 32 bitová CardBus karta má pri konektore zlatý pásik s guľôčkovými výstupkami. PCMCIA karta má na tom mieste iba obyčajný plech bez výstupkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačná karta v pracovnej polohe vyčnieva 3 centimetre mimo rámca notebooku. Nejde o nejaké priestorové obmedzenie ale o skutočnosť, že by bol anténny systém vo vnútri kovového tienenia notebooku nefunkčný. Konštruktéri ho teda nejakým spôsobom vždy musia vyniesť von. Pevné plošné vyhotovenie je omnoho trvácnejšie a spoľahlivejšie ako anténka.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prenášaní v batožine môžete pre uschovanie a ochranu použiť puzdro, ktoré je súčasťou dodávky. I keď je karta sama o sebe ostatočne mechanicky odolná, môžete ju v kritických prípadoch zachrániť pred poškodením, rozliatym nápojom, ďažďovou vodou a podobne. Ak však máte záujem o dokonalejšiu ochranu, na trhu sú dostupné univerzálne boxy z priehľadného polystyrénu určené pre karty tohto formátu.


FOTO - MILAN GIGEL

V dodávke samozrejme nesmie chýbať ani dokumentácia a CD nosič s ovládačmi a sprievodným softvérom. Ak vám anglický jazyk nie je cudzí, inštaláciu zvládnete vďaka Plug&Play podpore bez problémov. Najvhodnejšie je však spustiť inštalačný proces bez zasunutia karty a počkať kým setup pripraví všetko pre použitie. Je dosť možné že bude potrebné vykonať i reštart operačného systému, o čo vás inštalačný program požiada.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri každom opätovnom zasunutí do toho istého slotu pracuje karta okamžite bez nutnosti interakcie s tým, že o pripojenie k sieti sa postará predinštalovaný softvér a jeho konfigurácia. Ovládač vám v operačnom systéme umožní meniť niekoľko nastavení. Okrem nastavenia správy napájania, doladenia výkonu parametrami fragmentácie a voľbou podpory štandardov IEEE 802.11a/b/g máte možnosť aktivovať i režim komunikácie X4 pre TI siete s ich vlastným zabezpečením.

Pre správu WiFI pripojení môžete použiť nástroj zabudovaný v operačnom systéme, softvéry tretích dodávatľov alebo priamo nástroj, ktorý dodal výrobca. Okrem základnej informácii o dostupných sieťach, stave ich zabezpečenia, úrovni signálu a aktuálnej prenosovej rýchlosti sa môžete spoľahnúť i na jednoduchú tvorbu profilov. Celkovo môžete pracovať až so 14 komunikačnými kanálmi, však riadiť by ste sa mali štátnymi reguláciami a obmedzenami. V každom profile si môžete nastaviť i silu vysielacej jednotky. Prevádzkovať je možné infraštrukturálny režim i peer siete.


Pre každé aktívne spojenie je možné získať o ňom bližšie informácie, ako aj o IP protokole sieti ku ktorej sa pripájate. Práve tam sa dozviete informáciu o všetkých nastavených parametrov bez toho, aby ste museli komplikovane prehliadať všetky záložky systému.


Zabezpečenie tvorí neoddeliteľnú súčasť karty a okrem možnosti prevádzkovania oľných sietí máte možnosť siahnuť po 64, 128 a 256 bitovom WEB zabezpeční a WPA systéme. Ten však podporuje iba TKIP autentikáciu, takže ak používate systém AES, môžete naraziť na problém jeho podpory. Čo je však prekvapivé je podpora štandardu CCX, čiže rozšírení definovaných spoločnosťou Cisco. Podpora štandardu 802.1X je samozrejmosťou. S bezpečnosťou by teda nemali byť problémy a karta si rozumie i s modernými podnikovými systémami CISCO.


V prípade riešenia problémov a vyhodnocovaní prevádzky je dobrou pomôckou i prístup k štatistikám. Dozviete sa tam koľko paketov muselo byť opätovne prenesených, koľko z nich bolo prenesencých chybne, alebo duplikovane. Dozviete sa i to, či sa náhodou karta od hotspotu opakovane z rôznych dôvodov neodpája a nespôsobuje tak problémy pri komunikácii.


Karta sa vyznačuje vysokou energetickou úspornosťou a po rozšírení mobilného systému o jej služby v žiadnom prípade citeľne výdrž akumulátorov nepoklesne. Napájanie zabezpečuje 3.3V štandard a karta vám umožňuje nielen nastavovať úsporné režimy, ale aj vysielací výkon. Zaťaženie procesora je vďaka 32 bitovej zbernici minimálne. Pri testovaní sme uskutočnili pripojenie rýchlosťami 11, 54 a 108 megabitov, aby sme zistili, aký objem predstavuje komunikačná réžia. Pri stabilnom signále, ktorý bol vďaka kvalitnému anténnemu systému karty bez problému, sme zistili 20 - 25 percentnú komunikačnú réžiu, ktorá nevybočuje zo štandardných medzí. Komunikácia prebiehala spoľahlivo a bez výpadkov, v prípade použitia v interiéri nehralo úlohu ani to, akým smerom bol notebook otočený smerom k access pointu. V teréne sa systém správal rovnako stabilne ako bežne zabudovávané WiFi rozhrania.

V skratke možno povedať, že ide o rozširujúcu komunikačnú kartu ktorá je vybavená citlivou rádiovou časťou s dvojokruhovým anténnym prvkom. Energetická náročnosť je minimálna a používateľ má možnosť riadiť výkon pri vysielaní. Podporované sú všetky súčasné komunikačné štandardy na trhu vrátane čoraz populárnejšieho systému Turbo G. I keď podpora zabezpečenia CCX prekvapí, zamrzí absencia AES pre WPA.

Dostupnosť: http://www.microcom.sk
Orientačná cena: 1099 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polícia obvinila poslanca ĽSNS, opozícia ju kritizuje

Stanislava Mizíka, ktorý kádroval vyznamenaných, polícia odviedla počas rokovania parlamentného výboru.

KULTÚRA

Johnny Depp skrachoval. Nechajte ho, sám to tak chcel

Za mesiac minie dva milióny, víno ho stojí tridsať tisíc. Náhradu žiada na súde.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: V čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia na úspech úroveň a normálnosť?

DOMOV

Areál bývalej nemocnice na Patrónke získal Eset

Softvérová firma dala za pozemok vyše 26 miliónov eur.

Neprehliadnite tiež

Nový výskum kostí mastodonta môže prepísať históriu človeka

Kontroverzný výskum tvrdí, že Ameriku osídlili predkovia ľudí o 100-tisíc rokov skôr ako sa doteraz myslelo.

Osobný asistent Amazonu začne pomáhať s výberom outfitov

Alexa už nebude spracovávať iba zvuk, ale aj obraz.

OBJEKTÍV

Sonda Cassini sa opäť spojila so Zemou. Poslala prvé blízke zábery Saturnu

Po strate komunikácie sa sonda opäť spojila so Zemou a zasiela prvé údaje.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 2. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 3. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 6. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 7. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 8. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 9. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 10. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 884
 2. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 8 695
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 976
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 231
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 316
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 064
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 179
 8. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 876
 9. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 3 008
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 581

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop