SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Save2FTP - Zálohujte dáta na internet

Zálohovanie je komplikovanejšie ako by sa mohlo zdať. Ak si svoje dáta uložíte do archívu na svojom pevnom disku, pri jeho zlyhaní všetko stratíte. Ak si ich uložíte na DVD nosiče, pri požiari môžete prísť i o ne. Ak však použijete pre zálohovanie interne

t, získate moho východ navyše.

Na to, aby ste dokázali účelne zálohovať svoje dôležité súbory tak aby boli prístupné odkiaľkovek stačí, aby ste na serveri svojho ISP poskytovateľa služieb, alebo na niektorom zo serverov ponúkajúcich priestor pre uloženie údajov získali prístup k diskovému priestoru pomocou služby FTP. Zvyšok vám pomôže zautomatizovať nástroj AVPSOFT Save2FTP.

Ide o freewarovú odľahčenú verziu komerčného zálohovacieho systému, ktorá na vašom počítači pripraví dáta tak, aby sa vám s nimi jednoducho manipulovalo a ich umiestnenie na server prebehlo automaticky bez vášho zásahu. Znamená to, že podľa vašich kritérií budú údaje z pevného disku vytriedené, a následne prenesené na verejné alebo privátne FTP úložisko v internete. Miera bezpečnosti a pružnosť tohto riešenia závisí iba na vašich preferenciách a možnostiach. Zálohovaciu dávku si môžete vopred doplnkovými nástrojmi pripraviť napríklad do komprimovaného formátu a následne zašifrovať.

Definovanie zálohovacích úloh prebieha prostredníctvom sprievodcu. V ňom si môžete zvoliť adresáre z ktorých sa budú preberať súbory, vyčleniť želané prípony, a v rovnakom kroku i vylúčiť zo spracovania špecifické adresáre a prípony súborov. Zväčša sa sústredíte pravdepodobne na dokumenty kancelárskeho balíka, či aplikačné dáta sústredené v konkrétnych adresároch. Zálohovať systém ako celok by pri dnešnej rýchlosti internetových pripojení význam nemalo.

V druhom kroku definujete pripojenie k FTP serveru. Okrem identifikácie servera, voliteľného čísla portu na ktorom FTP služba beží a cieľového adresára máte možnosť voliť prihlasovacie údaje a spôsob, akým a bude vytvárať názov výstupného adresára, do ktorého sa zálohované dokumenty budú kopírovať. Ten sa odvíja od prefixu a dátumu v definovanom formáte. V prípade, že chcete pri každej aktualizácii ponechať na serveri iba jedinú kópiu zálohy (aktuálnu), alebo všetky predchádzajúce, či iba posledných "n" záloh, práve v tomto kroku máte príležitosť rozhodnúť sa, akú politiku zvoliť.

V treťom kroku si určíte akým spôsobom bude úloha spracovávaná a aká periodicita sa pre jej vykonanie hodí najlepšie. Zálohy sa môžu uskutočňovať v rámci podnikovej alebo domácej siete na svoj intranetový server pri každom štarte operačného systému, alebo na internet s dennou, týždennou alebo mesačnou periodicitou. V prípade časovo viazaných úloh si môžete zvoliť i konkrétny časový údaj pre realizáciu. V prípade, že sa majú robiť zálohy inkrementálnym spôsobom, máte možnosť špecifikovať to.

Sprievodca pre nastavenie však odhaľuje iba malú časť toho, čo je možné pre zálohovaciu úlohu nastaviť. Po uložení profilu sa vám otvorí dialógové okno sprístupňujúce všetky možnosti. Zálohovať môžete po preddefinovaní hesiel i sieťové zdroje, podmieniť môžete štart zálohy existenciou príznakových súborov, pred spustením zálohy môžete informovať o spustení úlohy správcu či spustiť rôzne prípravné procesy, a rovnako po ukončení úlohy podať výslednú správu a spustiť programy pre dokončenie zálohovacieho procesu. Nechýba ani náhľad štatistík o uskutočnenej úlohe.

Úlohou balíka Save2ftp je replikovať súbory z lokálneho disku na vzdialený FTP server do aktuálneho adresára pre zálohy. Znamená to, že ak si z pevného disku dáte zálohovať von všetky .DOC súbory, v cieľovom adresári sa vytvorí adresárová štruktúra zhodná s tou ktorá je na vašom pevnom disku, do ktorej sa rozmiestnia identické kópie .DOC súborov. To je vhodné napríklad pre automatickú aktualizáciu cenníkov alebo dokumentov na internete. Ak však chcete i efektívnosť a bezpečnosť, treba pracovať šikovnejšie.

Ako zdroj zálohovania si určíte pracovný adresár. V rámci úloh vykonaných pred spustením zálohy si ľubovoľným nástrojom vytvoríte archív obsahujúci súbory, ktorý uložíte v komprimovanom formáte. Ten môžete následne zakryptovať asymetrickým kľúčom tak, aby bol bezpečný i pre uloženie na verejných FTP úložiskách. Vaše možnosti sú potom širšie.

Program beží na pozadí a sám riadi plánované spúšťanie jednotlivých úloh. V prípade zmeškania času pre vykonanie úlohy dokáže uskutočniť jejrealizáciu v náhradnom termíne. Čo je však na tomto softvéri jedinečné je jeho všestrannosť. Nezáleží na tom akú formu prípravy súborov pre zálohovanie si zvolíte. Isté však je, že dáta budú bezpečne zduplikované tam, kde patria. Softvér je vhodný pre menšie pracovné skupiny, firmy a pokročilých domácich používateľov.

Dostupnosť: http://avpsoft.com/products/save2ftp/

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošný skríning.

14 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

2 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

7 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan