SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Skúsili ste prácu na notebooku so stojanom?

Vraví sa, že notebooky patria do terénu. Mnohí z nás ich však používajú na to, aby nimi nahradili stolné počítače. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že notebooku predsa len čosi chýba, aby sa s ním na pracovnom stole pracovalo pohodlne? Ak áno, zaiste ste

došli k záveru, že dobrý všestranný stojan nič nepokazí. Práve naopak.

Úlohou notebookového stojana je vyťažiť zo špecifických vlastností mobilného počítača maximum a zabezpečiť pri práci maximálny komfort. Ak sa klávesnica notebooku dostatočne nakloní aby bola práca pohodlnejšia a podložka umožní jednoduché natáčanie, získate pri práci úplne iný pocit. Neveríte?


FOTO - MILAN GIGEL

Notebooková základňa HAMA je vyhotovená z plastu a svojou variabilitou zostavenia sa snaží vyjsť v ústrety každému používateľovi. Kým jední hľadajú pevnú oporu notebooku na svoj stôl, iným chýba možnosť stranového natáčania, alebo vylepšenie chladenia notebooku, čo prispieva k zníženiu jeho hlučnosti a dlhšej výdrži akumulátorov pri práci bez pripojenia k elektrickej sieti. Na rozdiel od rôznych drahých podložiek z hliníka osadených USB portami, osvetlením a ventiláciou zvolili vývojári úple odlišný postoj - vytvoriť všestranný stojan z lacných a dostupných materiálov, kde je na prvom mieste účelnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Pracovná základňa stojanu na prvý pohľad pripomína pomôcku, ktorú ste možno používali v prvej triede pre držanie šlabikára. Systém je však prispôsobený požiadavkám dnejšnej doby s dôrazom na pevnosť mechanických spojov a aretačných prvkov. Základňa poskytuje útočisko pre notebooky s LCD panelmi uhlopriečok 15-17".


FOTO - MILAN GIGEL

Čelná stena je vybavená gumovým protisklzovým povrchom, ktorý tvorí kontaktnú plochu s rámom notebooku. Materiál je šetrný voči povrchovej úprave notebooku a protisklzový povrch zabezpečuje pri vlastnej váhe notebooku pevné uchytenie bez montážneho materiálu. To je obzvlášť dôležité ak s notebookom denne manipulujete a odnášate zo zo stola do terénu.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná nastaviteľná konzola tvorí oporu nakláňajúcu notebook v rozsahu 0 - 20°. Dvojkĺbové uchytenie je pomerne robustné a zabezpečuje pevnú oporu i pre ťažšie notebooky postavené na báze desktopových komponentov. Vzniknutý náklon zabezpečuje lepší prístup ku klávesnici a vytvára pod notebookom priestor pre cirkuláciu vzduchu. Keďže je dno šasi notebooku dostatočne odvetrané, jeho ventilátor beží na menšie obrátky, má tichšiu prevádzku a zbytočne nezaťažuje energeticky akumulátor. Notebook sedí na zadnej konzole pevne a vlastnou váhou sa fixuje tam, kde ho uložíte.


FOTO - MILAN GIGEL

Sklon je stupňovito s konštantným delením úsekov rozdelený na 8 pozícií. Zubenie je vzhľadom na funkciu predimenzované a poskytuje silnejšiu oporu ako je potrebné. Znamená to, že notebook neklesne ani pri intenzívnej fyzickej záťaži, takže sa nemusíte báť žiadneho poškodenia. Proti skríženiu a iným deformáciám ktoré by mohli aretačné zubenie sú obe bočné strany vybavené pevným dorazom, ktorý k celkovej stabilite iba prospieva.


FOTO - MILAN GIGEL

Vývojári nedpocenili ani vrchý kĺbový úchyt. I keď by ste možno na tomto mieste čakali nejakú gumovú opierku, systém funguje spoľahlivo i bez nej. Ak ste však nároční a radi si upravujete svoje okolie k dokonalosti, využiť môžete samolepiace dištančné protisklzové podložky, ktoré sú bežne v predaji, napríklad v obchodoch s nábytkovými doplnkami.


FOTO - MILAN GIGEL

Tajomstvo univerzálnosti tohto stojana sa skrýva v jeho spodnej časti. Výrobca ho voliteľne osadil rotačným kruhovým panelom, ktorý pomocou gumových nožičiek priľne k pracovnej doske stola. Keďže je pevne uchytený v jedinom bode (v strede), umožňuje rotovanie podložky v kompletnom 360° rozsahu. To oceníte hlavne vtedy, ak máte notebook uložený po svojej ľavici ako doplnok k stolnému počítaču, alebo ako základňu s externou klávesnicou a myšou, ku ktorej máte v rámci dualhead výstupu pripojený externý monitor. Natáčanie do strán je zaujímavou funkcionalitou. Práca s notebookom je príjemná i vtedy, ak je jediným zariadením na stole a vypracujete hlavne s myšou. Akonáhle sa však opriete o klávesnicu, problémom by pre vás mohlo byť samovoľné otáčanie do strán.


FOTO - MILAN GIGEL

Voľnobežný stranovýc chod zabezpečuje guľôčkové obloženie styčnej plochy, ktoré sa vám odhalí po odmontovaní stredovej skrutky. Máte tak istotu že sa časom plast neznehodnotí a otáčanie nebude postupne strácať na funkcionalite. Ak ste sa však rozhodli pre pevné fixovanie na stole, tanier môžete úplne odstrániť. Štvorica gumových nožičiek na spodnej časti základne pevne zaistí stojan tak, aby sa samovoľne nepohyboval. Máte teda na výber dve z možných konštrukcií.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook stačí na stojan jednoducho položiť a o zvyšok sa "postará" fyzika. Obrazovka je pri správnom náklone pohodlne čitateľná a klávesnica získa prirodzený pracovný sklon.


FOTO - MILAN GIGEL

Bočný pohľad odhalí skvelé ventilačné vlastnosti systému ako celku. Už po chvíľke prevádzky si všimnete, že je systém akýsi tichší a jeho klávesnica prestáva plniť úlohu radiátora. Oddýchnu si nielen vaše prsty ale aj uši.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak po skončení práce notebook zaklopíte, jeho stabilita zostáva nenarušená i bez dozoru i v prípade, ak ste rotačný taniech nechali namontovaný. Ak si v správe napájania operačného systému vypnete všetky aktivity súvisiace so zaklopením panelu, notebook môže zostať bežať pripojený na internet s tretinovou spotrebou (v porovnaní so zapnutým displejom) a zvukový signál vás upozorní na došlú poštu alebo na prichádzajúcu IM správu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri naklonenom notebooku na otočnej konzole sa vám vynikajúco bude pracovať i s konektormi. Vďaka voľnému manipulačnému priestoru sú jednoduchšie obsluhovateľné a systém natáčania vám umožní lepší prístup za behu bez toho, aby ste sa k nim museli nakláňať cez hŕby papierov.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vlastníte notebook a nieste natoľko finančne zdatní, aby ste ho doplnili plnokrvnou stolnou základňou (dockom), účelný stojan by vo vašej výbave skutočne nemal chýbať. Nielenže vám otvorí nové ergonomické možnosti pri jeho používaní, ale zmení kvalitu práce a možnosti uloženia na pracovnom stole. Bolo by škoda nevyužiť z potenciálu notebooku jeho jedinečné vlastnosti, ktoré stolné počítače nemajú.

Dostupnosť: www.hama.sk
Orientačná cena: 270 Sk s DPH.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

INDEX zosumarizoval, čo spája 15 mien z veľkého biznisu.

10 h
Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

17 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

5 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan