SME

Kliešte rozšírili smrteľnú chorobu aj do západnej Európy

V Španielsku zaznamenali prvé dva prípady Krymsko-konžskej hemoragickej horúčky.

Kliešť z rodu Hyalomma.Kliešť z rodu Hyalomma. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

MADRID, BRATISLAVA. Ak plánujete cestovať do Španielska, pre istotu si oblečte dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom a nezabudnite si zbaliť aj repelent.

Minulý mesiac tam zachytili prvé dva prípady smrteľnej choroby, ktorú prenášajú kliešte. Krymsko-konžská hemoragická horúčka (CCHF) spôsobuje hnačku, zvracanie a krvácanie. Pre tridsať percent pacientov je do dvoch týždňov smrteľná a neexistuje proti nej žiadna vakcína.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozširujú ju kliešte rodu Hyalomma, ktoré zvyčajne parazitujú na dobytku v Číne, na Blízkom východe, v Afrike a na Balkáne. Až teraz sa CCHF prvýkrát objavila aj v západnej časti Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Vírus sa nakazil turistu v provincii Ávila, odkiaľ prešiel na zdravotnú sestru, ktorá ho ošetrovala a prišla do kontaktu s jeho krvou. Kým 62-ročný muž zomrel, zdravotná sestra sa pomaly zotavuje.

Choroba sa totiž môže šíriť aj prostredníctvom telesných tekutín, v najväčšom ohrození sú hlavne tí, ktorí pracujú s dobytkom. Práve hospodárske zvieratá sú hlavnými obeťami kliešťov a môžu sa dostať do kontaktu s ich nakazenou krvou.

Riziko nákazy tak nie je pre bežných turistov príliš vysoké. CCHF sa zvykne šíriť iba lokálne a podľa správy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa na hranici Španielska s Portugalskom objavila už pred niekoľkými rokmi. Priniesli ju tam zrejme kliešte, ktoré sa na do Európy dostali na sťahovavých vtákoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Vírus bol v týchto oblastiach už od roku 2010, ale máme iba jeden prípad rozšírenia za päť rokov, takže ide o vzácnu udalosť," povedal časopisu New Scientist Herve Zeller z ECDC, ktorý pre istotu turistom radi zahaliť čo najväčšiu časť kože pri cestovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu