SME

Čína vypustila družicu, komunikuje pomocou kvantovej kryptografie

Má zabezpečiť bezpečný prenos dát medzi na obežnou dráhou a zemským povrchom.

Na orbitu, kde má fungovať dva roky, vyniesla družicu Mo Ti nosná raketa Dlhý pochod 2D.Na orbitu, kde má fungovať dva roky, vyniesla družicu Mo Ti nosná raketa Dlhý pochod 2D. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING. Čína v utorok ako prvá krajina na svete vypustila experimentálnu družicu, ktorá má pomocou kvantovej kryptografie zabezpečiť bezpečný prenos dát medzi na obežnou dráhou a zemským povrchom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovší pokrok

Družica QUESS (Quantum Experiments at Space Scale - Kvantové experimenty v kozmickom meradle) bola vypustená v skorých ranných hodinách z vesmírneho centra Ťiou-čchüan ležiacom v provincii Kan-su, informovali štátna tlačová agentúra Sinchua a televízia CCTV.

Na orbitu, kde má fungovať dva roky, ju vyniesla nosná raketa Dlhý pochod 2D.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o najnovší pokrok v ambicióznom vesmírnom programe presadzovanom prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý chce z Číny urobiť veľmoc aj v tejto oblasti.

Základný princíp fungovania kvantovej kryptografie vychádza zo zákonov kvantovej mechaniky a vlastností fotónov.

Podľa vyhlásenia vesmírneho centra je kvantová komunikácia veľmi bezpečná, pretože fotóny ako nosiče informácie nemôžu byť oddelené ani duplikované. Prenášané informácie teda nie je možné zachytiť alebo skopírovať.

Bezpečná komunikácia

Družica QUESS vážiaca 620 kilogramov umožní podľa agentúry Sinchua bezpečnú komunikáciu medzi Pekingom a Urumči, metropolou Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny, kde podľa vlády prebieha islamistické povstanie.

Fotóny budú prekonávať vzdialenosť približne 600 kilometrov, čo bolo doteraz možné len pomocou sklených vlákien.

SkryťVypnúť reklamu

QUESS je súčasťou päťročného výskumného plánu Číny z roku 2011, ktorý počíta okrem iného aj so satelitom pre štúdium temnej hmoty s názvom Wu-kchung (Opičí kráľ) a satelitom Š'-ťien-10 s návratovou kapsulou.

Komunikovať bude so štyrmi pozemnými stanicami umiestnenými v observatóriu Sing-lung v blízkosti Pekingu (hlavná) a v provinciách Sin-ťiang, Čching-chaj a Jün-nan.

Ak bude experiment úspešný, nasledovať majú ďalšie družice, ktoré vytvoria globálnu sieť. Predpokladá sa, že o túto technológiu bude mať záujem predovšetkým armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu