LONDÝN, BRATISLAVA. Nepokojný spánok, únava a málo času na veci, ktoré by nás bavili - poznáme to všetci a nie je tajomstvom, že za týmito mrzutosťami môže stáť internetové pokušenie. Vydavatelia a prevádzkovatelia digitálnych služieb bojujú o našu priazeň a čas, či už v mobile, tablete alebo počítači.
Milióny Britov majú preto za sebou skúsenosť digitálneho detoxu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnil britský regulátor Ofcom. Tretina respondentov sa už skúsila v minulosti na nejaký čas vzdať používania internetu v súkromí, desatina tak robila v priebehu predchádzajúceho týždňa. Do výskumu zapojili 2 025 dospelých respondentov a 500 teenagerov.
Odstrihnúť sa od internetu a ignorovať na nejaký čas e-maily, sociálne siete, komunikačné nástroje a spravodajské servery môže byť bolestnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zaužívaný stereotyp človeku chýba a nie je to iba o zvedavosti, čo sa udialo nové. Internet sa stal prvkom sociálnej interakcie, ktorá mocne vyrastá po boku tej skutočnej.
Digitálna detoxikácia sa podľa magazínu South China Morning Post stáva celosvetovým trendom, popularitu má aj v USA či iných kútoch sveta. Dĺžka a úspešnosť závisí na povahe. Kým niekto sa nepríjemne cíti už po polovici dňa bez spojenia a hľadá cestu späť, iní vydržia celý deň, týždeň alebo mesiac. Nemusí to byť však bezpodmienečne počas dovolenky.
Od roku 2001 máme aj Medzinárodný deň bez internetu, ktorý sa koná vždy v predposledný januárový deň.