BRATISLAVA. Bohatí ľudia si môžu dovoliť viac: viac cestovať, viac áut, viac luxusu. Na tento zoznam teraz môžeme pripísať ďalšie "viac" - viac chrobákov.
Nová štúdia v odbornom magazíne Biology Letters naznačuje, že v domoch v bohatších štvrtiach žijú rôznorodejšie druhy hmyzu. Výskumníci to nazvali "efekt luxusu" – čím je štvrť luxusnejšia, tým rozsiahlejšie a exotickejšie sú v nej záhrady, čo láka rôzne druhy pavúkov a múch.
Nová štúdia čiastočne vyvracia predsudok, že hmyz sa hromadí v chudobných a zanedbaných štvrtiach. Väčšina drobných stvorení sa totiž do vnútra obydlí dostane omylom, rozhodujúci vplyv má vonkajšie prostredie.
Po preskúmaní rôznych obydlí v Severnej Karolíne vedci zistili, že v bežnom dome sa zvyčajne nachádza viac ako sto druhov článkonožcov. Boli to zväčša muchy, pavúky, chrobáky a mravce, ale aj roztoče, ktoré sú viac závisle na ľuďoch.
Susedstvá, ktorých domácnosti mali priemerný ročný príjem okolo 33-tisíc dolárov, obývali druhy zo 74 čeľadí článkonožcov, no susedstvá s príjmom viac ako 150-tisíc mali až 105 rôznych čeľadí.
Toto sa týkalo aj domov, ktoré nemali skoro žiadne záhrady. Pre väčšiu rozmanitosť hmyzu stačilo, aby sa domy nachádzali v bohatšej štvrti.
Aj keď štúdia skúmala iba lokálne vzťahy v jednom meste, naznačuje, ako bývajú naše obydlia prepojené s okolím.
„Mestské plánovanie môže mať vplyv na biodiverzitu, ktorá sa netýka iba stromov a vtákov, ale týksa sa aj hmyzu, ktorý žije v našich spálňach a pivniciach,“ zhodnotil výskum tím vedcov.