SME

Závislosť na kokaíne je na celý život

Drogová tolerancia, ktorú si mozog vybuduje, má dlhodobé dôsledky.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Pixabay/CC)

BRATISLAVA. Kokaín patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie, najdrahšie a najnávykovejšie drogy. Zistenia vedcov z  výskumného zdravotného centra Wake Forest v Severnej Karolíne ukazujú, že jeho následkov sa organizmus nikdy celkom nezbaví.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kokaín ovplyvňuje reguláciu dopamínu v tele – hormónu, ktorý je zodpovedný za stimuláciu mozgu a dobré pocity. Štúdia, ktorú publikoval odborný časopis Journal of Neuroscience, ukazuje, ako vzniká závislosť od tejto drogy. 

U človeka droga vyvoláva toleranciu, na vyvolanie euforických stavov tak treba brať čoraz väčšie dávky.

SkryťVypnúť reklamu

Tím vedcov nechal laboratórne myši konzumovať ľubovoľné množstvo kokaínu počas piatich dní. Následne abstinovali buď štrnásť alebo šesťdesiat dní. Po tejto dobe prenášače dopamínu myší závislých na kokaíne vyzerali úplne normálne, ako u kontrolných zvierat, ktoré sa ku kokaínu nedostali.

Prečítajte si tiež: Kokaín prinúti bunky v mozgu spáchať samovraždu Čítajte 

Kľúčový objav prišiel vtedy, keď myšiam znova podali kokaín po šesťdesiatich dňoch, čo je pre myši podobné ako štyri ľudské roky. Aj po takej dlhej abstinencii sa zvieratám, ktoré boli závislé, hneď vrátila tolerancia na drogu, ktorú si vybudovali v minulosti.

Myši sa tak okamžite ocitli v najhoršom stave svojej závislosti. To by naznačovalo, že kokaínová závislosť je trvalá a na jej návrat stačí aj úplne malé množstvo látky, domnieva sa vedúca výskumu Sara R. Jones.

SkryťVypnúť reklamu

Chronickou závislosťou na kokaíne trpí len v Spojených štátoch viac ako sedemsto tisíc ľudí. Aj na Slovensku patrí medzi  najčastejšie užívané drogy spolu s metanfetamínom, marihuanou a heroínom. Vedci dúfajú, že pokroky v skúmaní fyziologických efektov drogy sa im podarí so závislosťou lepšie bojovať.

DOI: 10.1523/JNEUROSCI.4652-15.2016

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu