Projektor 3M PX3 - o polovicu menší ako váš notebook

Projektory sú dnes už také malé, že ich môžete nosiť so sebou všade kam sa pohnete. Obchodníci ich využívajú pre veľkoplošnú prezentáciu svojich ponúk a tí čo majú radi svoju zábavu ich menia za svoje staré veľkoplošné obrazovky. Vedeli ste o tom že najte

nší projektor na svete má hrúbku iba 3,5 centimetra a váži iba 0,9 kilogramu?


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vyslovení slova projektor vám hlavou blysne všetko iné, ale nie zariadenie, ktorého základňa má rozmery iba 16×21 centimetrov, ktorá porazí rozmerom i tie najmenšie notebooky na trhu. Kedysi boli projektory gigantickými obrami a dnes ich schováte takmer do vrecka.

3M PX3 je navrhnutý s dôrazom na mobilitu, bezpečnosť a vysokú kvalitu zobrazovania. I keď je jeden z najmenších na trhu, jeho technické parametre predstihujú mnohé projektory väčších rozmerov. Mechanické usporiadanie jednotlivých prvkov zodpovedá vysokým nárokom na prenositeľnosť zariadenia a jeho mobilitu. Ovládacie prvky sú zapustené na úroveň obalu aby nedochádzalo k ich samovoľnej aktivácii pri transporte a mnohé diely sú teleskopické a výsuvné, aby "trpaslík" zvládol i prácu starých obrov. Vrchná časť zariadenia je vyhradená pre všetky ovládacie prvky, ktoré sú doplnené sprievodnou dokumentáciou. Keďže zariadenie má zopár špecifických vlastností, výrobca nenechal nič na náhodu a pre každého pripravil návod na použitie.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre ovládanie systému vystačíte iba s trojicou tlačidiel. Ich úlohou je aktivovať beh systému, čo znamená nielen nahriatie podsvecovacej lampy na potrebnú intenzitu, ale i inicializáciu firmvéru prostredníctvom procesora, ktorý sa stará o kompletné riadenie zariadenia. Projektory už dávno nie sú iba jednoduchými zariadeniami pre zabezpečenie výstupu obrazu vo forme, v akej bol dodaný. Dokážu transformovať množstvo vstupných formátov do podoby, ktorá je pre projekciu na stenu optimálna. Automatické vyhľadanie zdroja a nastavenie jeho parametrov je tak otázkou jediného stlačenia gombíka. Ak sa rozhodnete pracovať s viacerými vstupmi súčasne, oceníte možnosť ich manuálneho prepínania. Projektor je predsa len taký malý že skôr budete sedieť v priamom kontakte vedľa neho, ako by ste potrebovali bezdpodmienečne pracovať s diaľkovým olvádačom.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby však systém ožil, potrebné je aby ste posunuli optiku do pracovnej polohy. Tá je pri transportnej polohe zasunutá mimo os optickej cesty tak, aby boli rozmery zariadenia čo najkompaktnejšie. Akonáhle však na mieste určenia zatlačíte aretačné tlačidlo, predná časť projektora sa vysunie a všetko je pripravené pre používanie. Aké jednoduché.


FOTO - MILAN GIGEL

Rozdiel medzi prepravnou a pracovnou polohou je viac ako markantný. Zaujímavým spôsobom sa výrobca vysporiadal s tým, aby bola optika vždy súosá a nebolo ju potrebné kalibrovať. Mechanický systém umožňujúci posun čelnej časti optiky je vyhotovený s vysokou presnosťou, pričom uzamknutie v príslušnej polohe zabezpečujú pružinové systémy. Tie sú navrhnuté tak, aby zachovali potrebnú mechanickú presnosť i pri intenzívnom dlhodobom používaní. Tam kde by človek čakal nejaký komplikovaný istiaci systém poslúži presná mechanika.FOTO - MILAN GIGEL

Objektív je pri transporte chránený proti znečisteniu posuvnou čelnou lištou, ktorá je praktickejšia ako rôzne krytky ukotvené šnúrou k telu zariadenia. Vysúvanie je možné v dopravnej i pracovnej polohe, pričom na oboch dorazoch mechanika zabezpečí fixovanie krytky na svojom mieste. Pri prenášaní sa tak nemôže stať, že sa objektív samovoľne odhalí. Na čelnej strane nesmie chýbať ani infračervený senzor pre diaľkový ovládač a ventilačné otvory, ktoré nájdete takmer na každej strane zariadenia. Keďže systém je vysoko kompaktný, chladenie je potrebné zvládnuť tak, aby hlučnosť nedosahovala neakceptovateľnú úroveň, avšak aby ani elektronika netrpela. To sa výrobcovi podarilo dosiahnuť celkom zručne.


FOTO - MILAN GIGEL

Nezabudlo sa ani na obsluhu, ktorá by sa pri manipulácii s projektorom mohla popáliť. I keď po vypnutí projekcie beží ventilátor (bez zálohovania pri výpadku napájania) dovtedy, kým systém nevychladí, nie vždy je akceptovateľné čakať bez možnosti manipulácie so zariadením. Spodná časť je teda vybavená látkovou tepelnoizolačnou vrstvou, ktorá robí manipuláciu so zariadením bezpečnou. Prístup k lampe je pre potrebu jej výmeny pohodlný a tak je možné vyriešiť drobný problém s jej výpadkom i na prezentácii u zákazníka. Pozornosti by nemala ujsť ani štvorica nastaviteľných nožičiek ktoré zabezpečia cirkuláciu vzduchu pod telom projektora a umožnia jeho uhlové naklonenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Objektív je fixný bez možnosti jeho výmeny s pevne daným ohniskom. Funkcia zoom je tak riešená výhradne na úrovni elektroniky v rámci drobného rozmedzia. O zaostrenie sa musí postarať používateľ rotovaním nemotorického objektívu. Vzhľadom na vysokú stupňovitosť závitu ide o rýchly proces ktorý zaberie sekundu-dve.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací zdroj je zabudovaný priamo do projektora a tak je jeho sprevádzkovanie v teréne otázkou pripojenia jediného káblika. Zo vstupov si môžete vybrať medzi analógovým VGA vstupom s konektorom D-SUB15, dvojzložkovým S-Video konektorom a jednozložkovým kompozitným vstupom. Audiovstup pre ozvučenie pomocou zabudovaného reproduktora s výkonom 0,5 wattu je samozrejmosťou. Nechýba ani druhý senzor pre infračervený diaľkový ovládač. Všetky konektory sú bez problému prístupné a manipulácia s nimi neskrýva žiadne obmedzenia. Možno vám bude chýbať priechodné zreťazenie pre VGA vstup, avšak predpokladá sa skôr použitie s notebookom ako so stolným PC. Pozornosti by nemal usť ani jeden z dvojice bezpečnostných prvkov. Kým po odcudzení zariadenia chráni pred jeho neautorizovaným použitím PIN kód, proti jeho odcudzeniu môžete projektor zaistiť uzamykacím Kensingtom systémom, pre ktorý je v rohu šasi pripravený zosilnený otvor.


FOTO - MILAN GIGEL

Diaľkový ovládač je vyhotovený tak, aby boli jeho tlačidlá jednoducho manipulovateľné a okrem prístupu k menu bol zabezpečený i rýchly prístup k najčastejšie používaným funkciám. Jeho dosah predstavuje v premere 12 metrov, avšak keďže zaostriteľnosť končí kdesi na hranici 10 metrov, je to viac ako dosť. Tlačidlá umožňujú priamy prístup k pozastaveniu obrazu, manipuláciu so zvukom, korekciu trapézoidného skreslenia, voľbu projekčného režimu či prácu s časovačom.


FOTO - MILAN GIGEL

Projektor využíva pre tvorbu obrazu technológiu DLP, ktorá je akousi sústavou mikroskopických zrkadielok, ktoré dopadajúce svetlo buď odrazia alebo nie. Toto pole dosahuje rozlíšenie XGA (1024x768), pričom zobrazovanie vyšších a nižších rozlíšení zabezpečia grafické funkcie procesora. Zabezpečiť je možné projekciu rôznych vstupných noriem (NTSC, PAL, SECAM), pričom podporované sú aj štandardy DHTV (480p, 576p, 780p a 1080i). Prepočet rozlíšenia a snímkovania uskutoční grafický čip. Odrazené svetlo prechádza cez optický systém rotujúcim kotúčikom, ktorého diely sú vyfarbené rôznymi základnými farbami. V každom momente sa tak na stenu premietne iba jediná zo základných farieb. Keďže má ľudský zrak veľkú zotrvačnosť, pri sledovaní projekcie sa výsledok javí ako stabilný obraz v plných farbách (16,8 milióna), ktorého blikanie je dnes už minulosťou. Kontrastný pomer použitého systému dosahuje až 2000:1, pričom svietivosť dosahuje v režime plnej prevádzky 1000 ANSI Lumens.

Veľkosť uhlopriečky obrazu na stene závisí od vzdialenosti objektívu projektora od projekčného plátna či steny. Metrovú uhlopriečku dosiahnete už pri vzdialenosti 133 centimetrov, pričom pri 10 metrovej vzdialenosti presiahne uhlopriečka obrazu hranicu 7,5 metra. Obraz môže v rámci ostrosti dosiahnuť na stene maximálne rozmery 6,1×4,5 metra.

Ako svetelný zdroj sa používa špeciálna lampa typu P-VIP s výkonom 120 wattov, ktorá zabezpečí v priemere 2000 hodinovú prevádzku projektora. Aby bola jej životnosť o čosi vyššia, pri úplnom zatemnení miestnosti je možné zvoliť ekonomický režim jej prevádzky. Celkový príkon zariadenia je 175 wattov.

Chladenie je pre projektory dôležité a to nielen pri ich prevádzke, ale aj po ich vypnutí. Vzhľadom na malé rozmery zariadenia nie je projektor chránený pri výpadku elektrickej energie. Ventilácia jednoducho zastane a elektronika s lampou nie sú ochladené. Hlučnosť ventilačnej jednotky nie je nijako výrazná a je akceptovateľná i v malých miestnositach. Pohybuje sa v rozmedzí od 35 do 37 dBA a nepôsobí nadmieru rušivo. V kľude obývacej izby pri nočnom sledovaní však dosiahnutie akustického pohodlia vyžaduje istý nácvik, či otupenie sluchu pre monotónny šum ventilátora.

Použitá projekčná technológia prekvapí používateľa ostrosťou obrazu, vysokým kontrastom a farebnosťou, pričom pomerne vysoká svietivosť zabezpečuje bezproblémovú projekciu i pre nie úplne biele povrchy a v neúplne zatemnených miestnostiach. Po inicializácii projektor okamžite vyhľadáva vstup signálu, ktorý po detekcii zobrazí.


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládacie menu je pomerne prehľadné a poskytuje funkcionalitu plnoformátových projektorov. Medzi funkciami nájdete i také doplnky, akou je časovač pre prezentácie, ktorý zabezpečí, aby výklad prenášajúceho zapadol do pripraveného časového úseku.


FOTO - MILAN GIGEL

Pomocou diaľkového ovládača môžete regulovať vlastnosti obrazu zmenou jasu, kontrastu a sýtosti farieb, vysporiadať sa je možné zo všetkými druhmi skreslania ktoré vznikajú v dôlesku nerovnobežného umiestnenia projektora vzhľadom na projekčné plátno. Nechýba ani funkcia pozatavenia obrazu či stupňovaného digitálneho zoomu.

Tento projektor je určený pre použitie všade, tam kde sa vyžaduje vysoká miera mobility a kvalitný obrazový výstup. I keď ozvučenie má skôr komorný charakter pre malé miestnosti a použitie externej reproduktorovej súpravy je viac ako odporúčané, nejde o zariadenie, ktoré by bolo určené primárne pre obývacie izby našich príbytkov. Všetky prednosti systému využijú obchodníci zabezpečujúci prezentácie v teréne a prevádzky, kde je prermanentná montáž projektora nepredstaviteľná. Jednoduchá prenositeľnosť a manipulácia je vhodná pre špecializované učebne a pracoviská, ako aj pre rôzne mobilné implementácie v rôznych pojazdných kioskoch a prezentačných kamiónoch.

Dostupnosť: http://www.3m.sk

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 795
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 495
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 663
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 651
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 377
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 601
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 544
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 098
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 914